Languages Linguistics Podcasts Polish Polish with John

Tajemnicze mieszkanie – Polish with John #26 [A2]

When learning a language one is often asked to describe a flat. So was in my case, when my Spanish teacher gave us this topic during one of the classes. I ended up writing something not very standard. I translated and adapted the story for you. I hope this would inspire some other interesting flat descriptions! Enjoy! 🙂

Exercises (ćwiczenia):

1. Insert correct proposition (na, nad, obok, pod, w) into the sentences (wstaw właściwy przyimek do zdań):

a. … kuchnii … stołem wisi lampa.

b. Mój pies lubi spać … łóżkiem.

c. W gabinecie … biurku leży mój laptop. … leży kilka książek.

d. U niej, … sypialni jest duże łóżko. … tym łóżku lubi spać jej kot.

2. Write the nouns from the brackets in the correct case (Wstaw rzeczowniki z nawiasów w poprawnym przypadku).

a. W … (dom) mojej babci jest wiele pomieszczeń. W … (kuchnia) znajdują się lodówka, piekarnik, stolik, krzesła. Na … (stolik) stoi zawsze wazon z kwiatami.

b. Ona ma osobny pokój na książki – bibliotekę, zaraz obok …. (sypialnia). W … (biblioteka) ma wiele regałów pełnych książek.

c. Na pierwszym … (piętro) jest sypialnia. W … (sypialnia) ma szafę, łóżko i lampę.

Transcript

Cześć! Witajcie w kolejnym podcaście “Polish with John”. Nazywam się Jan Oko i chcę Wam pomóc w nauce języka polskiego. Tym razem zamiast zwykłego podcastu chciałem zaproponować Wam opowiadanie.

Kto kupuje mieszkanie, nie oglądając go wcześniej? Ja. Nie wiem dlaczego. To była chwila głupoty. Teraz stoję przed drzwiami i nie chcę ich otwierać. A co, jeśli ono jest bardzo stare? Może jest zaniedbane i będę musiał zrobić remont? Stoję już dwadzieścia minut i nic. Jeszcze chwilę się wahałem.

– Nie mogę dłużej czekać, co ma być to będzie. – Pomyślałem i otworzyłem drzwi.

Przede mną był bardzo dziwny pokój. Ściany były szare i brudne. Po przeciwnej stronie stała duża czerwona kanapa. Nie czerwona! Wyglądało na to, że była cała we krwi. Na prawdę! Ona kiedyś była biała, ale teraz prawie wszystko było pokryte krwią! Przed nią stał stół. Był mały i brązowy. Na stole stała czaszka. Nie wiedziałem, czy ludzka czy zwierzęca. Okropne. Nad kanapą wisiał obraz. Był to obraz szkieletu tańczącego z ludzkimi postaciami. Coś jak średniowieczny danse macabre. Nie chciałem wchodzić, ale coś wepchnęło mnie do środka. Drzwi zatrzasnęły się z hałasem. Po lewej stronie była łazienka, a po prawej szafa. Wszystko było brudne, jak gdyby nieużywane od wielu lat.

– Skoro już jestem w środku, to obejrzę całe mieszkanie. – pomyślałem. Takie miejsca wypełniały mnie strachem, ale i ciekawością. Nie wiedziałem jak to się dla mnie skończy, ale musiałem, po prostu musiałem obejrzeć wszystko.

Po prawej stronie pierwszego pokoju była kuchnia. W kuchni było wszystko, co normalnie można znaleźć w kuchni. Stół, cztery krzesła, piekarnik, lodówka i tak dalej. Meble nie były stare, ale pokryte pajęczynami i kurzem. Wszystko wyglądało jak z horroru. Lodówka była pusta. Wewnątrz była tylko koperta. Niebieska, z plamami po kawie.

Obok kuchni były dwa pokoje – sypialnia i gabinet. W sypialni znajdowało się łóżko. Co to było za łóżko! Bardzo duże z ciemnoczerwonym baldachimem. Po bokach łóżka stały dwa stoliki nocne. Niespodzianką dla mnie był fakt, że był tam też telewizor. Był pokryty kurzem jak inne meble w mieszkaniu.

W mieszkaniu była też druga sypialnia. Mniejsza niż pierwsza. Były tam łóżko, biurko i szafa. Łóżko nie było tak duże jak w pierwszej sypialni. Jednoosobowe, nowoczesne, brązowe. Również biurko i szafa były nowoczesne. Ale dlaczego w kolorze malinowym? Wyglądały jak meble z IKEA. Były brudne. Na biurku stało małe lustro. Było pęknięte, jakby ktoś uderzył je pięścią. Na ścianie wisiał plakat z jakiegoś filmu o zombie.

W tym momencie zadzwonił mój telefon. Dzwonił agent nieruchomości.

– Przepraszam, że przeszkadzam. Czy jest pan już w mieszkaniu? Bo, poprzedni właściciel zadzwonił do mnie i powiedział, że zapomniał zabrać swoje rzeczy z mieszkania. Chce dzisiaj przyjechać po meble i wszystko co tam zostawił. Tam wcześniej był escape room, powiedział, że może się pan przestraszyć gdyby to pan zobaczył…

Dziękuję Wam bardzo za ten odcinek. Zapraszam na mój blog ioannesoculus.com albo polishwithjohn.com. Proszę też o wsparcie przez serwis Patreon, abym mógł dalej tworzyć dla was materiały do nauki polskiego. A w następny poniedziałek zapraszam na kolejny podcast z serii “Polish with John”. Trzymajcie się zdrowo!

You can download the transcript as a pdf file: Polish with John #26 Tajemnicze mieszkanie [A2]


In the podcast, I used “Sing Swing Bada Bing” Doug Maxwell/Media Right Productions; source: https://www.youtube.com/audiolibrary/music (attribution not required); other audio and music from the same source.


Key to exercises (klucz do ćwiczeń):

1. a. w, nad; b. pod; c. na, obok; d. w, na

2. a. domu, kuchni, stoliku; b. sypialni, bibliotece; c. piętrze, sypialni

About the author

Ioannes Oculus

Passionate book lover addicted to fantasy, interested in astronomy, family history, technology, social media and foreign languages. Currently working in IT company.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.