Languages Podcasts Polish Polish with John

Jak uczyłem się języków obcych – Polish with John dla zaawansowanych! Episode #15

I love learning languages and in this episode of Polish With John I’m sharing my linguistic history with you. You can get some tips for yourself. Enjoy! 🙂

Exercises (ćwiczenia):

1. I’ll prepare them soon. I’m still ill and I wanted at least to give you the podcast itself.

 


Transcript

Witam w nowym odcinku podcastu Polish with John dla zaawansowanych. Jest to podcast dla uczących się polskiego na wyższym poziomie. Do każdego odcinka będzie załączony zapis całego tekstu na moim blogu polishwithjohn.com. Linki znajdziecie w opisie.

Dawno, dawno temu w czasopiśmie “Wiedza i Życie” ogłoszono konkurs na pracę z zakresu astronomii dla uczniów szkół średnich. To było jeszcze w zeszłym wieku. Napisałem taką pracę, włożyłem w kopertę i wysłałem. Zapomniałem tylko napisać, że to miała być praca konkursowa. Przez to nie wzięła udziału w konkursie. Na szczęście nic straconego, bo została przyjęta do druku i ukazała się w maju 1999 roku. Jaki ja wtedy byłem z siebie dumny! Artykuł został powieszony na ścianie w szkole tak, żeby wszyscy go mogli przeczytać.

To był czas, kiedy interesowałem się bardziej astronomią niż językami. Wcześniej moja praca o supernowych została wyróżniona w innym konkursie. Świat gwiazd i planet wciągnął mnie zupełnie. Moim marzeniem było polecieć samemu do tych odległych światów i móc spacerować po dalekich ciałach niebieskich. Choć obecnie nie poświęcam za dużo czasu temu tematowi, to ciągle mnie interesuje i staram się być mniej więcej na bieżąco z aktualnym postępem badań. W tym odcinku postaram się przybliżyć Wam trochę podstawowych wiadomości w tym temacie. Będziecie mieli okazję poznać słownictwo dotyczące astronomii.

W centrum wszechświata, czyli kosmosu znajduje się planeta Ziemia, a inne planety i Słońce krążą wokół niej. Tak przynajmniej uważano przez całe wieki. Pogląd ten podważył Mikołaj Kopernik, jeden z najbardziej znanych Polaków. Badał on ruch ciał niebieskich (tak nazywa się planety i gwiazdy widoczne na niebie). Doszedł do wniosku, że to Słońce, a nie Ziemia znajduje się w centrum. Był to pogląd bardzo rewolucyjny jak na tamte czasu. Jednak to właśnie ta teza, ogłoszona w dziele De revolutionibus, okazała się poprawnie opisywać budowę wszechświata. Przynajmniej do czasu.

Dzisiaj wiemy, że Słońce nie znajduje się w środku kosmosu. Ono też znajduje się w ruchu, wokół centrum galaktyki, którą nazywamy Drogą Mleczną. Galaktyka to zbiór wielu, wielu gwiazd. Galaktyk we wszechświecie jest miliony. My żyjemy w jednej z nich, nie za dużej, ale też niespecjalnie małej.

Wróćmy na Ziemię, a dokładniej w jej okolicę. Ziemia ma jeden księżyc, który nazywa się Księżyc właśnie. To jest jedyny naturalny satelita Ziemi. Satelita to coś, co okrąża coś innego pod wpływem przyciągania grawitacyjnego. Grawitacja to siła, która nie pozwala na przykład Księżycowi odlecieć w kosmos. Ziemia ma też wiele sztucznych satelitów. Są to między innymi satelity telewizyjne, teleskopy kosmiczne oraz Międzynarodowa Stacja Kosmiczna.

Ziemia znajduje się w Układzie Słonecznym. Układ słoneczny to grupa planet i innych ciał niebieskich krążących wokół jednej gwiazdy. Naszą gwiazdą jest Słońce i wokół niego krąży osiem planet. Są to w kolejności od Słońca: Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran i Neptun. Kiedyś do planet błędnie zaliczano Plutona, który jest częścią tak zwanego pasa Kuipera. Ten pas to bardzo liczna grupa obiektów – planetoid, które także krążą wokół Słońca. Podoby pas znajduje się również między orbitami Marsa i Jowisza. Orbita to droga, po której porusza się planeta.

Dużo tych trudnych słów! Na szczęście w wielu językach są one podobne do siebie, więc może będzie Wam łatwiej je zrozumieć. Mamy więc Układ Słoneczny z gwiazdą – Słońcem w centrum i planetami krążącymi wokół Słońca po orbitach. Jednak nasz nie jest jedynym. Wokół wielu gwiazd znajdują się planety, a ostatnio odkrywamy coraz więcej z nich. Wiemy już o istnieniu ponad trzech i pół tysiąca tego typu obiektów. Pierwszym, który odkrył inne planety i potwierdził ich istnienie jest polski radioastronom Aleksander Wolszczan, który pracuje w USA.

Na razie znamy te planety tylko z obserwacji. Ludzie byli jak dotąd jedynie na Księżycu. Pod koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku wielu spodziewało się, że wyprawa na Marsa to kwestia najbliższych lat. Mylili się, bo NASA, amerykańska agencja kosmiczna, przestała otrzymywać tak dużo pieniędzy jak wcześniej i plany międzyplanetarnej wyprawy odłożono ad acta. Obecnie wraca się do tego pomysłu, a prezydent Donald Trump zobligował w zeszłym roku agencję do podjęcia prac nad powrotem na Księżyc oraz przygotowaniem do lotu na Marsa. Bardzo mnie ta decyzja ucieszyła i mam nadzieję dożyć momentu, gdy pierwszy człowiek stanie na Czerwonej Planecie, jak często nazywa się Marsa.

To tyle na dzisiaj. Dziękuję za to, że byliście ze mną. Na blogu ioannesoculus.com albo polishwithjohn.com znajdziecie zapis całego odcinka oraz dodatkowe materiały. Będę także bardzo wdzięczny za wsparcie przez serwis Patreon, ponieważ chcę dalej tworzyć dla was podcasty. Dla wspierających co jakiś czas umieszczam na serwisie dodatkowe materiały. A następny odcinek Polish with John dla zaawansowanych już za tydzień! Trzymajcie się zdrowo!

Zapis podcastu można też pobrać w formacie PDF: Polish with John dla zaawansowanych #15 – Jak uczyłem i uczę się języków

You can subscribe to my podcast directly at Spreaker: Polish With John or find my on Spotify.

 


Music used in the podcast:

“Sing Swing Bada Bing” Doug Maxwell/Media Right Productions; source: https://www.youtube.com/audiolibrary/music (attribution not required)


Key to exercises (klucz do ćwiczeń):

1. a. 


 

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

2 Comments

  • Twój podcast był bardzo fajnie, jak zwykle. Cieszę się twój pracy. Ty masz bardzo przyjemny głos i wymawiasz każdy słów bardzo wyraźnie który pomaga uczniów tak jak ja. Życzę cię wszystkiego najlepszego w przyszłości w twój projekt.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.