Languages Podcasts Polish Polish with John

Idziemy na studia – Polish with John #24 [B1]

I love learning and studying. In Polish ‘studiować’ means first and foremost studying at university. This episode of Polish with John will explain you shortly how this part of education system works. Enjoy! 🙂

Exercises (ćwiczenia):

1. Put the adjectives in the correct form (wstaw przymiotniki w odpowiedniej formie):

a. Praca magisterska jest … (długi) od pracy licencjackiej.

b. Studenci często korzystają z książek … (naukowy).

c. Niektóre studia są … (łatwy) a inne od nich … (trudne).

d. Studiujesz coś … (ciekawy)? Tak, lingwistyka jest bardzo … (interesujący).

2. Put the correct form of the verb in brackets  (Proszę wstawić poprawną formę czasownika podanego w nawiasach): 

a. – Co … (studiować)?

– Historię. To były bardzo ciekawe studia.

b. – Co … (robić) w ten weekend?

– … (pisać) pracę magisterską.

c. Jakie studia … (ty – ukończyć)?

d. Na jakie studia … twoja koleżanka?

Transcript

Cześć! Witajcie w kolejnym podcaście “Polish with John”. Nazywam się Jan Oko i chcę Wam pomóc w nauce języka polskiego. Do szkoły każdy musi albo musiał chodzić. Na studia idą tylko ci, którzy chcą dalej się uczyć. Uczą się w szkole wyższej albo na uniwersytecie.

Każdy z nas jak był dzieckiem poszedł do szkoły. W Polsce dzieci w wieku siedmiu lat idą do szkoły podstawowej. Potem idą do szkoły średniej, a potem mogą, jeśli chcą iść na studia. Jest to nauka inna niż w szkole, trudniejsza i wymagająca dużo czasu i pracy. Studiować można różne rzeczy na różnych typach uczelni, czyli szkół wyższych.

Najbardziej znany typ to uniwersytet. To główne szkoły wyższe, gdzie można studiować prawie wszystko. Jak sama nazwa wskazuje, są bardzo uniwersalne. Na uniwersytetach są różne wydziały. To takie części uniwersytetu, które zajmują się jedną dziedziną nauki. Są więc wydziały filologiczne, gdzie studiuje się języki, biologiczne, chemiczne, matematyczne, historyczne, nauk społecznych i tak dalej.

Inny rodzaj szkoły wyższej to politechnika. Jest podobna do uniwersytetu, ale specjalizuje się, zajmuje się przede wszystkim naukami technicznymi. Tu można studiować na przykład elektronikę czy informatykę. Są też szkoły medyczne, rolnicze i wiele innych. Kiedyś nazywały się akademiami, a teraz to też uniwersytety, mimo że uczy się tam tylko wybranych dziedzin nauki.

W Polsce studiować może każdy, kto zda maturę. Matura to egzamin na koniec szkoły średniej i bez niej nie da się iść na studia. A potem trzy albo pięć, albo i więcej lat uczenia się.

Pierwszym stopniem, który można zrobić na studiach to licencjat. Trzeba się uczyć trzy lata i na koniec napisać pracę albo zdać egzamin. Potem jest magister. To kolejne dwa lata i kolejna, dłuższa praca. Praca licencjacka to około pięćdziesięciu stron, a magisterska stu. Jeżeli ktoś chce iść dalej to może robić doktorat. Nie chodzi jednak o doktora – lekarza, kogoś kto pracuje w szpitalu. Doktor to też tytuł naukowy. Kolejne tytuły to doktor habilitowany, a potem profesor.

Na uniwersytecie wykładają, czyli uczą, profesorowie, doktorzy a czasem też magistrzy. Studenci chodzą na zajęcia, czyli takie lekcje, ale na uniwersytecie. Zajęcia to mogą być wykłady, kiedy studenci słuchają tego co mówi wykładowca, nauczyciel. Mogą to być ćwiczenia, które są bardziej podobne do lekcji, bo studenci aktywnie na nich pracują.

Bardzo ważnym miejscem jest biblioteka. Studenci nie zawsze chętnie tam chodzą, ale to bardzo ważne miejsce. Można tam znaleźć specjalistyczne książki. W pracy naukowej bardzo ważne jest wiedzieć, co zrobili już inni naukowcy. W bibliotece można też przeczytać fachowe czasopisma i periodyki naukowe. Periodyk to też czasopismo, ale często zamiast czasopismo naukowe mówi się periodyk naukowy.

Ja ukończyłem studia, a tak to polubiłem, że teraz kończę kolejne. Bo można zrobić w życiu kilka kierunków, czyli mieć tytuły naukowe z różnych dziedzin. Moim marzeniem jest móc dalej się uczyć – pasjonuje się językami i chciałbym studiować lingwistykę. Czas pokaże czy to marzenie się spełni. Jeżeli jednak nie uda mi się na uniwersytecie, to sam mam dużo książek i będę je czytać. Jak to mówi przysłowie “człowiek uczy się całe życie”. Tak naprawdę nie ma końca nauki i warto cały czas się rozwijać i poszerzać swoją wiedzę.

Mam nadzieję, że daliście radę. To był trudniejszy odcinek, ale czasem warto postawić sobie wyzwanie. Dziękuję Wam bardzo. Zapraszam na mój blog ioannesoculus.com albo polishwithjohn.com. Proszę też o wsparcie przez serwis Patreon, abym mógł dalej tworzyć dla was materiały do nauki polskiego. A w następny poniedziałek zapraszam na kolejny podcast z serii “Polish with John”. Trzymajcie się zdrowo!

You can download the transcript as a pdf file: Polish with John #24 Idziemy na studia [B1]


In the podcast, I used “Sing Swing Bada Bing” Doug Maxwell/Media Right Productions; source: https://www.youtube.com/audiolibrary/music (attribution not required)


Key to exercises (klucz do ćwiczeń):

1. a. dłuższa; b. naukowych; c. ukończyłeś; d. ciekawego, interesująca

2. a. studiowałeś/studiowałaś; b. robisz, piszę; c. ukończyłeś/ukończyłaś; d. idzie/poszła/pójdzie

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.