Languages Podcasts Polish Polish with John

Słodkich snów – Polish with John dla zaawansowanych! Episode #13

I hope that the thirteenth episode of Polish With John will be a lucky one. Today’s topic is sleeping and dreaming when you sleep. In Polish, the word ‘sen’ means a dream while you sleep. We often wish our children ‘słodkich snów’ (sweet dreams) before they go to bed. There is a lot of idiomatic vocabulary and phrases in the episode, so brace yourselves! Enjoy! 🙂

Exercises (ćwiczenia):

1. Complete the sentences with correct form (noun, verb etc.) derived from the word sen (Uzupełnij zdania słowami w odpowiedniej formie pochodzącej od słowa sen – rzeczownikiem, czasownikiem itd.):

a. Małe dzieci muszą więcej … niż dorośli, potrzebują więcej … .

b. Wczoraj późno poszedłem … i dzisiaj jestem bardzo … .

c. Jak długo …. (ty)? Wyglądasz jak zombie! Może nie potrafiłaś … i nie … całą noc?

d. … mi się, że jestem niewidzialny i potrafię latać.

e. Zazwyczaj wcześnie wstaję rano, ale w weekendy lubię … dłużej. Wtedy naprawdę się … i nie jestem zmęczony.

f. To straszne! Mój mąż chrapie, a do tego ostanio zaczął mówić przez … .

g. Jestem ciekaw o czym … zwierzęta i czy w ogóle mają jakieś … .


Transcript

Witam w trzynastym odcinku podcastu Polish with John dla zaawansowanych. Jest to podcast dla uczących się polskiego na wyższym poziomie. Do każdego odcinka będzie załączony zapis całego tekstu na moim blogu polishwithjohn.com. Linki znajdziecie w opisie.

Jaki ja dzisiaj jestem śpiący! I zmęczony! Co to się dzieje? Za wcześnie przecież na zmęczenie wiosenne. No tak, po prostu się nie wyspałem. A sen to ważna rzecz. Mówi się, że każdy z nas potrzebuje ośmiu godzin snu na dobę. No cóż, ja często śpię trochę za krótko, a wy? Wysypiacie się?

Kto z was jest rannym ptaszkiem, czyli lubi wstawać wcześnie rano? Kto zaś jest nocnym Markiem i nie śpi po nocach? Ja wolę wyspać się rano, bo potem mam więcej energii w ciągu dnia, a najlepiej pracuje mi się wieczorem i w nocy, Wtedy jest cicho i spokojnie. W liceum miałem koleżankę, która miała zupełnie inny tryb życia. Kiedy miała się uczyć, szła spać wcześnie, bardzo wcześnie i wstawała o trzeciej, czwartej rano i uczyła się. Jak ona to robiła, tego nie wiem. Jeżeli ja miałbym wstawać tak wcześnie, to cały dzień miałbym oczy na zapałkach! Chodziłbym jak zombie. Jeżeli mój budzik dzwoni wcześnie rano, to najpierw wstaję z łóżka, a budzę się dopiero na spacerze z psem. Wcześniej działam na autopilocie.

Za to wieczorem mam dużo energii i aż palę się do pracy. Mógłbym góry przenosić, tyle mam zapału. Czasami nie potrafię przez to zasnąć. Ciągle przychodzą mi do głowy różne pomysły albo chcę jeszcze poczytać jakąś książkę. Wtedy przewracam się z boku na bok i nie potrafię usnąć. Ja chcę zasnąć, a mój mózg mi nie pozwala.

Kiedy śpię, zwykle śpię jak zabity. Mam głęboki i twardy sen. Zwykle nie pamiętam swoich snów, ale jeżeli już pamiętam, to są to zazwyczaj piękne sny. Rzadko kiedy śnią mi się koszmary. Niektórzy ciągle je mają i potem budzą się z krzykiem. Jakie wy macie sny? Piękne? Złe? Koszmary? Macie płytki czy głęboki sen?

Czasami śni mi się, że potrafię latać albo, że jestem niewidzialny. To podobno bardzo często się ludziom śni. Ja bardzo lubię sny o lataniu, bo wtedy czuję się wolny i szczęśliwy. No i nigdy nie spadłem z łóżka! Sny, czyli marzenia senne są czasami bardzo ekscytujące. Jednak koszmary potrafią być nieprzyjemne. Ja nie nigdy miałem jakiegoś bardzo strasznego koszmaru, a przynajmniej żadnego nie pamiętam. Najstraszniejszy sen jaki miałem, to taki, w którym coś mnie goniło, a ja cały czas uciekałem. Nie wiem co to było, ale musiało być straszne.

Niestety są osoby, które cierpią na zaburzenia snu. Najczęściej jest to bezsenność. Człowiek wtedy nie potrafi w ogóle zasnąć albo śpi bardzo, bardzo krótko. Niekiedy występuje też hipersomnia, czyli sen który trwa zbyt długo. Są także tacy, którzy lunatykują. Lunatyk chodzi przez sen, choć robi to zupełnie nieświadomie. Lunatykowanie może być bardzo niebezpieczne.

O tym jak nam się śpi w dużej mierze decyduje nasz tryb życia. Choć niektóre zaburzenia mogą się pojawić niezależnie od nas, to zdrowy i regularny tryb życia może pomóc nam w łatwiejszym zapadaniu w sen. Przed snem nie powinno się jeść czy ćwiczyć. Nie powinno się także pić napojów z kofeiną – kawy, Coli czy energetyków. Czytałem, że ostatnią kawę najlepiej wypić około godziny czwartej po południu, nie później. Ważne jest też, aby chodzić spać zawsze mniej więcej o tej samej porze. Wtedy łatwiej jest zasnąć.

Na początku mówiłem, że lubię długo pospać, ale zwykle nie jest to możliwe. Muszę wyprowadzić psa, ale przede wszystkim od rana muszę pracować. Mogę jednak pomarzyć o wielkiej wygranej. Wtedy nie musiałbym pracować. To byłoby życie jak we śnie. Oczywiście w momencie wygranej byłbym przekonany, że śpię, że to tylko mi się śni. Ktoś musiałby mnie uszczypnąć!

To tyle na dzisiaj. Dziękuję za to, że byliście ze mną. Na blogu ioannesoculus.com albo polishwithjohn.com znajdziecie zapis całego odcinka oraz dodatkowe materiały. Będę także bardzo wdzięczny za wsparcie przez serwis Patreon, ponieważ chcę dalej tworzyć dla was podcasty. A następny odcinek Polish with John dla zaawansowanych już za tydzień! Trzymajcie się zdrowo!

Zapis podcastu można też pobrać w formacie PDF: Polish with John dla zaawansowanych #13 – Słodkich snów

You can subscribe to my podcast directly at Spreaker: Polish With John or find my on Spotify.

niewidzialny – invisible

wygrana – victory, winnings, prize

sen – dream (when you sleep)

marzenie – dream (something you want to happen)

energetyki – infml. energy drinks like Red Bull


Music used in the podcast:

“Sing Swing Bada Bing” Doug Maxwell/Media Right Productions; source: https://www.youtube.com/audiolibrary/music (attribution not required)


Key to exercises (klucz do ćwiczeń):

1. a. spać, snu; b. spać, śpiący; c. spałaś, zasnąć, spałaś; d. śniło; e. pospać, wysypiam; f. sen; g. śnią, sny


 

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.