Languages Podcasts Polish Polish with John

Pamiętnik językowy na Nowy Rok – Polish with John dla zaawansowanych! Episode #12

When New Year comes many people make New Year’s Resolutions. How difficult is to actually achieve what we want! Maybe we can help each other? In this episode you will find my idea how to develop your language skills. This is also my resolution for 2019. I invite you to join it so that we can help and motivate each other! More about the idea you can read in my post New Year’s resolution – write a language diary. Enjoy!

Exercises (ćwiczenia):

1. Complete the sentences with correct form of the give word (Uzupełnij zdania słowami w odpowiedniej formie): 

a. W nowym roku chcę … (chudnąć).

b. W zeszłym roku … (ja – sprzedać) swój … (samochód).

c. … (ty – pomagać) mi w nauce języka … (polski)?

d. … (ja – uczyć) się polskiego. … (słuchać) podcastów kilka razy i … (szukać) słówek w słowniku.

e. Bardzo dużo osób … (postanawiać) schudnąć, ale niewielu się to … (udawać).

f. Gdybym … (wygrać) w Lotka, to bym … (pojechać) do Ameryki.

g. Codziennie uczę się nowych … (słówko) oraz powtarzam … (gramatyka). Robię dużo … (ćwiczenie) oraz słucham … (radio). Chcę jak najszybciej nauczyć się … (polski), bo w lecie jadę do … (Polska) na … (kurs) językowy.


Transcript

Witam w dwunastym odcinku podcastu Polish with John dla zaawansowanych. Jest to podcast dla uczących się polskiego na wyższym poziomie. Do każdego odcinka będzie załączony zapis całego tekstu na moim blogu polishwithjohn.com. Linki znajdziecie w opisie.

Zaczyna się nowy rok. Jest to czas tradycyjnych postanowień noworocznych. Ja zawsze chcę schudnąć, ale nigdy nie mam porządnego planu, a przede wszystkim motywacji. Bo motywacja jest chyba najważniejsza, jeżeli chcemy osiągnąć jakiś cel. Potem dopiero potrzebny jest dobry plan. Na szczęście nie mam problemów z chęcią do nauki języków obcych. Tych zawsze i wszędzie chętnie się uczę. Sprawia mi to ogromną przyjemność, kiedy mogę odkrywać tajemnice słów i zdań, poznawać nowe kultury i teksty. Nikt nie musi mnie do tego specjalnie motywować. Jeżeli wygrałbym w Lotka, polskiej loterii, gdzie można wygrać dużo pieniędzy, to mógłbym się całymi dniami tylko uczyć, uczyć i uczyć. Potem zaś używać tych języków i sprawdzać swoje zdolności czytając książki i podróżując.

A jak u Was jest z motywacją? Co was pcha do nauki? Chcecie wiedzieć więcej, umieć się dogadać czy może zrozumieć filmy albo książki? Wiele osób, które uczą się polskiego robi to dla ukochanej osoby, inni z pasji do języków. Jeżeli trochę brakuje wam motywacji, to może przyda się rada mojego taty. Często powtarzał mi, żeby się zainteresować tym, czego się uczę, zacząć sobie zadawać pytania, samemu poszukiwać tego, czego nie wiem, a nie czekać aż ktoś mi wytłumaczy. Czasami warto samemu zacząć chcieć i uczyć się języka, a nie czekać aż nauczyciel wszystko nam wytłumaczy.

Takie podejście bardzo mi pomogło w  czasie nauki w szkole, ale także w czasie samodzielnej nauki języków. Czasami piszę swoje teksty, np. opowiadania, co powoduje, że sam muszę szukać słów i zwrotów. Wtedy, gdy nie wiem jak coś wyrazić, to zaczynam szukać konstrukcji gramatycznych, nowych słów i kontekstów, w jakich się ich używa. Po prostu staram się używać języka, a że nie zawsze mam z kim porozmawiać, to piszę. Takie pisanie może być kreatywne, ale nie musi, ważne, że jest wyzwaniem i powodem, aby samemu używać języka. Czasami wystarczy prosty opis dnia, przedmiotu lub czegokolwiek. Najważniejsze, że dzięki temu coraz więcej wiem, coraz więcej umiem wyrazić w języku. Tak powstaje swego rodzaju pamiętnik językowy. Mniej lub bardziej regularnie notatki w danym języku o wszystkim, a nawet mogą być o niczym. Proponuję Wam prowadzić taki pamiętnik. Raz w tygodniu albo częściej zapisać tam kilka zdań w języku, którego się uczycie. Nie przejmujcie się, że będziecie pisać banały – nikt nie każe Wam być nowym Juliuszem Słowackim. Po prostu napiszcie kilka zdań np. o tym jaki był wczoraj dzień albo o tym, co lubicie. Ja mam takie postanowienie noworoczne i zapraszam, żebyście się przyłączyli!

Jednak cele muszą być dobrze sformułowane. Nie wystarczy sobie powiedzieć, że będzie się uczyć języka. To zbyt ogólnikowe. Z pomocą przyjdzie nam metoda SMART, która pomaga dobrze formułować cele, które chce się osiągnąć. Muszą one być konkretne, czyli zamiast “będę się uczyć języka obcego”, lepiej sobie powiedzieć, że będę prowadzić pamiętnik językowy. Potem cele muszą być mierzalne, czyli takie, że łatwo określić czy się je osiągnęło czy nie. Ustalmy więc, że każdy wpis do pamiętnika będzie liczył co najmniej 10 zdań i będziemy go robić raz w tygodniu. Taki cel jest osiągalny, bo na jeden wpis w tygodniu znajdzie się czas. Jest też istotny dla postępu naszej nauki, bo w ten sposób przekładamy na praktykę to, czego się uczymy. Oczywiście zamykamy go w konkretnej ramie czasowej – do 31 pierwszego grudnia 2019 roku. W dobrym planie warto ustalić dokładnie jakiego dnia będziemy ten wpis do pamiętnika robić. Tak więc nasz cel może brzmieć następująco: Raz w tygodniu w sobotę o 18 wieczorem będę zapisywać w moim pamiętniku językowym co najmniej 10 zdań po polsku.

Na początku może być trudno, trzeba będzie się przyzwyczaić. Nie martwcie się jednak, bo z czasem będzie coraz prościej. Taki pamiętnik możecie prowadzić w zeszycie, ale możecie też założyć bloga, prowadzić do na Facebooku albo innych mediach społecznościowych. Jeżeli oznaczycie go tagiem #PolishWithJohn albo #LanguageDiary to może uda mi się go znaleźć i napisać jakiś komentarz. Możecie mi też przysłać link do odpowiedniego wpisu. Oczywiście, jeżeli ktoś będzie chciał, to chętnie poprawię błędy. Razem będziemy mogli się wspierać i sobie pomagać!

Taki prosty, ale ambitny cel możemy sobie postawić na ten rok. Wy piszecie, a ja Wam pomagam. Podoba wam się? Dajcie znać w komentarzach na blogu, Facebooku albo gdziekolwiek mnie znajdziecie.

To tyle na dzisiaj. Oczywiście życzę Wam udanego Nowego Roku! Dziękuję za to, że dzisiaj byliście ze mną. Na blogu ioannesoculus.com albo polishwithjohn.com znajdziecie zapis całego odcinka oraz dodatkowe materiały. Będę także bardzo wdzięczny za wsparcie przez serwis Patreon, ponieważ chcę dalej tworzyć dla was podkasty. A następny odcinek Polish with John dla zaawansowanych już za tydzień! Trzymajcie się zdrowo!

Zapis podcastu można też pobrać w formacie PDF: Polish with John dla zaawansowanych #12 – Pamiętnik Językowy na Nowy Rok

wytłumaczyć – to explain

zwrot – phrase

pamiętnik – personal diary

ogólnikowy – general

Lotek, Totek – informal for Lotto – national lottery in Poland


Music used in the podcast:

“Sing Swing Bada Bing” Doug Maxwell/Media Right Productions; source: https://www.youtube.com/audiolibrary/music (attribution not required)


Key to exercises (klucz do ćwiczeń):

1. a. schudnąć; b. sprzedałem/sprzedałam, samochód; c. Pomożesz, polskiego; d. Uczę, Słucham, szukam; e. postanawia, udaje; f. wygrał/wygrała, pojechał/pojechała; g. słówek, gramatykę, ćwiczeń, radia, polskiego, Polski, kurs


 

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.