Languages Podcasts Polish Polish with John

Jaka będzie przyszłość? – Polish with John #22 [A2]

New Year is a good time to sum up what has happened and what we’ve done so far. It’s also a great time to look into the future and try to predict what’s coming. This episode is about future events that might happen. I also share some of my plans. Enjoy!

Exercises (ćwiczenia):

1. Put the verbs in future perfective forms (wstaw czasowniki w czasie przyszłym dokonanym):

a. Jutro … (ja-kończyć) czytać tę książkę.

b. Moja mama w przyszłym roku … (przechodzić) na emeryturę.

c. W przyszłym roku … (ty-nauczyć się) prowadzić samochód.

d. … (ja – opowiadać) wam o tym, co działo się wczoraj.

2. Put the correct form of the verb być (Proszę wstawić poprawną formę czasownika być): 

a. Czy … (ty) jutro na koncercie?

b. Wczoraj … w sklepie i kupiłam nowy komputer. … na nim pisać pracę magisterską.

c. Michał i Anna … w zeszłym roku na wakacjach w Hiszpanii. Jeszcze nigdy nie … we Włoszech.

d. Gdzie … (wy) wczoraj? Gdzie … (wy) jutro?

Transcript

Cześć! Witajcie w kolejnym podcaście “Polish with John”. Nazywam się Jan Oko i chcę Wam pomóc w nauce języka polskiego. Dzisiaj jest ostatni dzień 2018 roku. To czas, kiedy robimy podsumowanie przeszłości, ale też patrzymy w przyszłość. Co będzie się działo w najbliższym czasie? Co będzie się działo za rok, dwa i więcej?

Jaka będzie przyszłość? Kiedy byłem dzieckiem, rok 2019 to było dla mnie science-fiction. Czas mijał i fantastyka naukowa stawała się teraźniejszością. Teraz też patrzymy w nadchodzące lata i pytamy się: jak będzie? Czy będzie lepiej czy gorzej?

Jak co roku będziemy więcej kupować w internecie. Być może zwykłych sklepów będzie coraz mniej. Czy cała gospodarka będzie się rozwijać? Tego nie wiadomo. W Stanach Zjednoczonych prawdopodobnie tak, w Unii Europejskiej nie jest to już tak pewne. Czy będziemy bogatsi? Trudno powiedzieć. Jeżeli podatki wzrosną, to prawdopodobnie nie będziemy.

W polityce prawie na pewno będzie Brexit, czyli Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej. Ale co jeszcze? Unia Europejska przeżywa trudny czas. Jest coraz więcej terroryzmu, a ludzie są coraz bardziej niezadowoleni. Czy będą duże zmiany w polityce? Ja tego niestety nie wiem.

Jeżeli chodzi o seriale i filmy, to fani Wiedźmina na pewno się ucieszą, bo w przyszłym roku ma pojawić się serial na podstawie książek Andrzeja Sapkowskiego. Ciekawe czy odniesie sukces. Mają się pokazać także nowe Gwiezdne Wojny.

Co jeszcze przyniesie nowy rok? Może uda nam się bardziej dbać o planetę? Ludzie coraz bardziej starają się żyć ekologicznie. W przyszłym roku albo za dwa, trzy lata będziemy produkować mniej plastiku, a bardziej chronić przyrodę. Chciałbym, żeby było więcej drzew i terenów zielonych, żebyśmy mieli czym oddychać.

Każdy ma nadzieję, że będziemy leczyć wszystkie choroby. Obecnie wiele chorób jest nieuleczalnych, czyli nie znamy na nie lekarstwa. Za kilka albo kilkadziesiąt lat medycyna będzie już znała lekarstwa na takie choroby. Ludzie będą żyć dłużej i będą mieć więcej sił i energii.

Będziemy także więcej latali w kosmos. Za około dwadzieścia lat na Marsa poleci misja załogowa. To będzie wielkie wydarzenie, tak jak kiedyś odkrycie Ameryki czy lot na Księżyc. Ciekawe kiedy będziemy latać dalej, na inne planety czy do innych gwiazd? Może za sto albo dwieście lat? Już teraz są pomysły, aby wysłać sondy do najbliższych gwiazd, ale kiedy stanie się to rzeczywistością? Czy za rok czy za dziesięć lat? Tego nie wiemy, bo nie ma jeszcze konkretnych planów.

Przyszłość na pewno będzie niespodzianką. Dwadzieścia lat temu nikt by nie przewidział Facebooka czy smartfonów. Prawdopodobnie przyszłe wynalazki też będą dla nas niespodzianką. Bardzo trudno przewidzieć przyszłość, nawet tą bliską. Autorzy książek science-fiction często opisywali nasze czasy. Według ich prognoz już dzisiaj ludzie latają regularnie na Księżyc i inne planety. Tak się jednak nie stało, więc być może będziemy musieli poczekać na wiele z nowych odkryć trochę dłużej. Inne za to przyjdą wcześniej i będą dla nas zaskoczeniem.

Przyszłość jest natomiast jasna dla wróżek i jasnowidzów. Oni widzą w gwiazdach i szklanych kulach to, co wydarzy się w nadchodzącym roku. Jednak tego typu przepowiednie są niewiele warte, bo nie oparte na faktach. Wypowiedzi tych osób można interpretować na wiele sposobów, a często są one po prostu bardzo ogólne. Przyszłość jest natomiast w naszych rękach. Często to nasze wybory i działania mają największy wpływ na to co będzie w naszym życiu.

Jakie ja mam swoje plany na rok 2019. Chcę regularnie uczyć się języków obcych. Chcę dalej tworzyć podcasty i inne materiały do nauki polskiego. Chciałbym także robić rzeczy do nauki innych języków – angielskiego i niemieckiego. Może będę tworzyć podkast o językach po angielsku, jeżeli będę miał czas. Na pewno łatwiej będzie mi go znaleźć, jeżeli będę wiedział, że podobają się Wam moje materiały. Dlatego zapraszam Was na mojego bloga, na mój Facebook, Twitter i Instagram. Piszcie do mnie, a ja postaram się odpowiedzieć. Co chcielibyście znaleźć na moim blogu, usłyszeć w moich podcastach?

Dziękuję Wam bardzo za wysłuchanie tego odcinka i życzę Wam wszystkiego w Nowym Roku. Zapraszam na mój blog ioannesoculus.com albo polishwithjohn.com. A w następny poniedziałek zapraszam na kolejny podcast z serii “Polish with John”. Trzymajcie się zdrowo!

You can download the transcript as a pdf file: Polish with John #22 Jaka będzie przyszłość_ [A2]

 


In the podcast, I used “Sing Swing Bada Bing” Doug Maxwell/Media Right Productions; source: https://www.youtube.com/audiolibrary/music (attribution not required)


Key to exercises (klucz do ćwiczeń):

1. a. skończę (kończę is also possible); b. przejdzie (przechodzi is also possible); c. nauczysz się; d. opowiem

2. a. będziesz; b. byłam, będę; c. byli, byli; d. byliście, będziecie

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

2 Comments

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.