Languages Linguistics Podcasts Polish Polish with John

Idzie zima – Polish with John #20 [A2]

Winter is coming! It’s already snowed in Poland this year, so it’s time to prepare for winter. Put your warm clothes on, take out your skies or sledges and have fun in the winter atmosphere. Don’t forget to learn Polish. This episode of “Polish with John” is about winter, so you’ll learn a lot of useful vocabulary today. Good luck! 🙂

Exercises (ćwiczenia):

1. Listen to the podcast and complete the gaps in the exerpts (Posłuchaj podcastu i uzupełnij luki w fragmentach): 

a. Oficjalnie, według kalendarza, … zaczyna się dwudziestego pierwszego grudnia. Zazwyczaj już wcześniej pojawia się pierwszy … – czasami nawet w listopadzie.

b. To bardzo ważne, żeby się ciepło … i się nie przeziębić. Kiedy ubieramy się ciepło zakładamy sweter, kurtkę, szalik na szyję, … na głowę i rękawiczki na dłonie.

c. Lepiłem też, jak inne dzieci, … . Trzeba było zrobić wielką śniegową …, potem kolejną, mniejszą i jeszcze jedną, a potem postawić je na sobie. Z patyków zrobić ręce, z kamyczków oczy i nos.

d. Inny zimowy sport to … . Są to takie specjalne buty, do których przyczepione są specjalne stalowe części, dzięki którym można jeździć i ślizgać się po … .

2. Put the verbs in correct form (Proszę wstawić czasowniki w poprawnej formie): 

a. Dzieci zimą … bałwana (lepić).

b. Jak wychodzę na dwór zimą, to zawsze … czapkę i szalik (ubierać).

c. Moi znajomi często … na nartach (jeździć).

d. Kiedy temperatura spada poniżej zera, to woda … i zamienia się w lód (zamarzać)

Transcript

Cześć! Witajcie w kolejnym podcaście “Polish with John”. Nazywam się Jan Oko i chcę Wam pomóc w nauce języka polskiego. Dni są teraz coraz krótsze, robi się coraz zimniej. To znaczy, że nadchodzi zima. W Polsce pada już śnieg, więc czas na podkast o zimie!

Zima to jedna z czterech pór roku. Pozostałe to wiosna, lato i jesień. Zima to czas, kiedy pada śnieg, a temperatury są poniżej zera. To co najczęściej kojarzymy z tym okresem to właśnie śniegi i mrozy, ale także święta, sanki, narty albo lepienie bałwana. Jak więc wygląda zima w Polsce?

Oficjalnie, według kalendarza, zima zaczyna się dwudziestego pierwszego grudnia. Zazwyczaj już wcześniej pojawia się pierwszy śnieg – czasami nawet w listopadzie. Ten śnieg jest różny. Czasem sypie delikatnie, innym razem gęsto pada. Najładniejszy jest świeży, kiedy jeszcze nie widać śladów butów i samochodów. Na wsiach i przedmieściach tworzą się piękne widoki. Na ulicach i w centrach miast śnieg niestety szybko robi się szary i brudny.

Temperatura zimą jest różna, ale nigdy nie jest ciepło. Czasami jest dodatnia, czyli powyżej zera i wtedy śnieg topnieje, czyli zamienia się w wodę. Potem, gdy temperatura spada, woda zamarza, czyli zamienia się w lód. Trzeba wtedy bardzo uważać, bo można się pośliznąć! Zimą może być nawet minus dwadzieścia stopni, a rekord to mniej niż minus czterdzieści! Latem czasem jest więc bardzo gorąco, a zimą zimno. To bardzo ważne, żeby się ciepło ubierać i się nie przeziębić.

Kiedy ubieramy się ciepło zakładamy sweter, kurtkę, szalik na szyję, czapkę na głowę i rękawiczki na dłonie. Niektórzy ubierają się na cebulę, żeby było jeszcze cieplej. Zakładają koszulkę, bluzę, sweter, polar i kurtkę. Mają na sobie kilka warstw ubrań. Mają warstwy – tak jak cebula.

Jeżeli jesteśmy ciepło ubrani, to możemy iść na spacer. Kiedy jest dużo śniegu dzieci lepią śnieżki – takie kulki ze śniegu i rzucają się nimi. To jest wojna na śnieżki. Bardzo mi się to podobało jak byłem dzieckiem. Lepiłem też, jak inne dzieci, bałwana. Trzeba było zrobić wielką śniegową kulę, potem kolejną, mniejszą i jeszcze jedną, a potem postawić je na sobie. Z patyków zrobić ręce, z kamyczków oczy i nos. Na filmach nos bałwana jest zazwyczaj z marchewki, ale ja nigdy takiego nie widziałem. Jako dziecko bardzo lubiłem też jeździć na sankach. To była ogromna frajda!

Wiele osób uprawia sporty zimowe. Jeżdżą na nartach albo snowboardzie. Te sporty są trochę ryzykowne, bo można złamać nogę albo rękę, ale mimo to są bardzo popularne. Ludzie jadą w góry, żeby poszaleć na śniegu. Inny zimowy sport to łyżwy. Są to takie specjalne buty, do których przyczepione są specjalne stalowe części, dzięki którym można jeździć i ślizgać się po lodzie. Często w miastach organizowane są lodowiska, gdzie każdy może dobrze się pobawić i pojeździć na łyżwach.

Kiedy wrócimy do domu po tych wszystkich zimowych szaleństwach, to nie ma to jak gorąca herbata. Zwykła albo owocowa, często z dodatkiem miodu. Trzeba się przecież rozgrzać. Do tego często jemy coś słodkiego. Jak szaleć, to szaleć!

Zimą oczywiście są też święta Bożego Narodzenia. To bardzo ważny czas, ale o nich opowiem innym razem.

Dziękuję Wam bardzo za wysłuchanie tego odcinka. Mam nadzieję, że się podobał. Zapraszam na mojego bloga ioannesoculus.com albo polishwithjohn.com, gdzie znajdziecie zapis całego odcinka, dodatkowe ćwiczenia oraz wiele innych ciekawych materiałów. Jeżeli podoba Wam się to co robię, to proszę, wesprzyjcie mnie na serwisie Patreon! Link jest w opisie. A już w następny poniedziałek zapraszam na kolejny podcast z serii “Polish with John”. Trzymajcie się zdrowo!

You can download the transcript as a pdf file: Polish with John #20 Przyszła zima [A2]

lodowisko – ice rink

łyżwy – ice skates

sanki – sledge/sled


In the podcast, I used “Sing Swing Bada Bing” Doug Maxwell/Media Right Productions; source: https://www.youtube.com/audiolibrary/music (attribution not required)


Key to exercises (klucz do ćwiczeń):

1. a. zima, śnieg; b. ubierać, czapkę; c. bałwana, kulę; d. łyżwy, lodzie

2. a. lepią; b. ubieram; c. jeżdżą; d. zamarza

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.