Languages Polish Polish with John

Jedziemy na wieś! – Polish with John #19 [A2]

There are many differences between life in a city and in the countryside. More and more people choose to move to villages to leave near nature and lead a healthier lifestyle. In this episode of ‘Polish with John,’ I present some benefits of going to the countryside for holidays or moving there. You will also practise some Polish adjectives in comparative form. Good luck! 🙂

Exercises (ćwiczenia):

1. Put the adjectives and adverbs in the correct comparative form (Proszę wstawić przymiotniki i przysłówki w poprawnej formie stopnia wyższego): 

a. Powietrze na wsi jest … (czyste) niż w mieście.

b. Czas na wsi płynie … (wolno) niż w mieście.

c. Domy w mieście są … (drogi) niż na wsi.

d. Owoce i warzywa na wsi są … (zdrowy) niż w supermarketach.

2. Complete the notes based on what you’ve heard in the podcast – you need one word for each gap (Uzupełnij notatki na podstawie tego, co usłyszałeś/-aś w podkaście – w każdej luce potrzebne jest jedno słowo):

Powietrze na wsi jest czyste i zdrowe. Wiele osób z (a) … jeździ tam na wakacje. Dzięki temu spędzają czas blisko przyrody. Mogą jeść zdrowe (b) … i owoce, chodzić na spacery. Na wsi można odpocząć, bo (c) … płynie tam wolniej i życie nie jest tak stresujące jak w mieście. Niektórzy tak lubią wieś, że chcą tam mieszkać. Domy na wsi nie są tak drogie jak w mieście. Za to trzeba dojeżdżać do pracy albo zostać rolnikiem. Praca rolnika nie jest(d) … ! Może za to jest zdrowsza?

Transcript

Cześć! Witajcie w kolejnym podcaście “Polish with John”. Nazywam się Jan Oko i chcę Wam pomóc w nauce języka polskiego. Większość ludzi w Polsce mieszka w miastach. Jednak we wsi jest coś magicznego, co powoduje, że wiele osób bardzo lubi spędzać czas na wsi.

Znany polski poeta, Jan Kochanowski, pisał:

Wsi spokojna, wsi wesoła!
Który głos twej chwale zdoła?
Kto twe wczasy, kto pożytki
Może wspomnieć zaraz wszytki?

Jest to stary tekst, który mówi, że wieś jest miejscem spokojnym i wesołym. Poeta mówi, że nie da się łatwo opisać jak piękna jest wieś. Co więc takiego dobrego jest na wsi?

Przede wszystkim świeże powietrze. Na wsi jest czyściej i zdrowiej niż w mieście. Powietrze jest tam mniej zanieczyszczone. Jest to bardzo ważne i osoby, które na co dzień mieszkają w mieście, lubią spędzać czas w czystszych miejscach. Dzisiaj ważna jest dla nas ekologia i kontakt z naturą. Na co dzień możemy być bliżej przyrody właśnie na wsi.

Innym powodem jest zdrowa żywność, szczególnie owoce i warzywa. Są one tam hodowane w tradycyjny, ekologiczny sposób. Jeżeli ktoś jest na wakacjach na wsi, często może zerwać owoce bezpośrednio z drzewa albo z krzewu. Bezpośrednio u rolnika można kupić warzywa, jajka czy mleko. Wszystko bez konserwantów, bez niezdrowej chemii dodawanej do żywności, którą kupujemy w sklepach.

Mieszkanie na wsi jest też tańsze niż w mieście. Jeżeli ktoś spędza tam tylko wakacje, to nie tylko może odpocząć, ale też sporo zaoszczędzić. Także taniej niż w mieście można kupić tam dom. Kto zamieszka na wsi poznaje też nowych ludzi i nowe zwyczaje. Wiele tradycji jest tam ciągle żywych i można lepiej poznać kulturę ludową swojego kraju.

Kiedy jesteśmy wśród pól i lasów czas płynie wolniej. Można się uspokoić i zapomnieć o stresie. Przyroda jest wokół nas, więc można obserwować jak żyją zwierzęta, a w nocy lepiej widać gwiazdy. Bardzo lubię patrzeć w niebo i interesuję się astronomią. Poza miastem widziałbym dużo więcej!

Czy ja lubię wieś? Bardzo! Z rodzicami często jeździłem na agrowczasy. Są to wakacje na wsi. Rolnicy wynajmują pokoje ale osobny domek dla osób, które chcą spędzić spokojne wakacje. Częstują domowej roboty jedzeniem, a chętnym pozwalają lepiej poznać wiejskie zwyczaje. Dla mnie to był czas, kiedy mogłem zwiedzić ciekawe miejsca, a także przeczytać mnóstwo książek. Lubiłem długie spacery wśród pól z moim psem. Teraz już nie jeżdżę tak często na wieś. Mam mniej czasu i więcej pracy. W przyszłości jednak mógłbym zamieszkać na wsi. Fajnie byłoby mieć ładny dom w pięknej okolicy. Ja bym czytał książki, a mój pies biegałby po całym ogrodzie.

Oczywiście życie codzienne na wsi nie jest łatwe, jeżeli ktoś jest rolnikiem. To ciężka i trudna praca. Dlatego życie na wsi wygląda ładnie i łatwo jeżeli ktoś tam tylko spędza wakacje albo mieszka, ale pracuje w mieście albo przez internet. Są też sprawy, które załatwić można tylko w mieście. Często jest więc potrzebny samochód. Mimo to, jeżeli byłaby taka możliwość, to chętnie zamieszkałbym na wsi i tam tworzył nowe podkasty! Jednak rolnikiem bym nie został, bo nie wiem jak uprawia się pole.

Dziękuję Wam bardzo za wysłuchanie tego odcinka. Mam nadzieję, że się podobał. Zapraszam na mojego bloga ioannesoculus.com albo polishwithjohn.com, gdzie znajdziecie zapis całego odcinka, dodatkowe ćwiczenia oraz wiele innych ciekawych materiałów. Jeżeli podoba Wam się to co robię, to proszę, wesprzyjcie mnie na serwisie Patreon! Link jest w opisie. A już w następny poniedziałek zapraszam na kolejny podcast z serii “Polish with John”. Trzymajcie się zdrowo!

You can download the transcript as a pdf file: Polish with John #19 Jedziemy na wieś [A2]

zanieczyszczony – polluted

powód – reason

czas płynie wolniej – time goes slower


In the podcast, I used “Sing Swing Bada Bing” Doug Maxwell/Media Right Productions; source: https://www.youtube.com/audiolibrary/music (attribution not required)


Key to exercises (klucz do ćwiczeń):

1. a. czystsze; b. wolniej; c. droższe; d. zdrowsze

2. a. miasta; b. warzywa; c. czas; d. łatwa

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.