Personal

List otwarty do prezydenta Katowic w sprawie akcji “wCOP drzewo”

Written by Ioannes Oculus

List otwarty do prezydenta Katowic

Szanowny Panie Prezydencie.

Jakiś czas temu został uruchomiony projekt “wCOP drzewo”. Tę inicjatywę przyjąłem z ogromną radością i entuzjazmem. Katowice, które wciąż kojarzą się z przemysłem, w których stałym gościem jest smog, akcja nasadzania drzew wydaje się sprawą jak najbardziej uzasadnioną. Słusznie media chwaliły pomysł. Niestety, rzeczywistość odbiega od ideału.

Wniosek o nasadzenia przy skrzyżowaniu ul. Opolskiej i Grundmanna (0034/2018) złożyłem 13 września. Od tego czasu przeszedł pozytywnie wszystkie etapy weryfikacji oprócz ostatniego. Wcześniej sprawdza się wszystkie techniczne aspekty – status własności nieruchomości, plany inwestycyjne miasta, uzbrojenie terenu. Ostatni to subiektywna decyzja urzędników – czy uznają, że drzewa sadzić czy nie. Na tym etapie mój wniosek przepadł. W uzasadnieniu podano: Istniejące zadrzwienia są w naszej ocenie wystarczające. Tworzenie nowych nasadzeń bez uporządkowania terenu w postaci nadania mu jednej określonej funkcji (np. stworzenie parkingu z prawdziwego zdarzenia, lub wybiegu dla psów) jest nieuzasadnione. Przyznam, że zdziwiłem się. Sugerowałem we wniosku utworzenie w tej lokalizacji parku lub wybiegu dla psów, więc owszem, z radością wesprę taką decyzję. Jednak nie zgodzę się, że w tym regionie drzew jest wystarczająco dużo. Wniosek składałem, ponieważ jedno z istniejących drzew zostało powalone przez wiatr. Od złożenia wniosku do dziś złamało się jeszcze jedno drzewo. W okolicy wycina się kolejne drzewa pod budowę biurowców, a mieszkańcy i spacerowicze mają wątpliwą przyjemność z rosnącego ruchu samochodowego, hałasu i smrodu spalin. Nowe drzewa pomogłyby zatrzymać albo chociaż spowolnić negatywne zmiany w centrum miasta, które dumnie zwie się Miastem Ogrodów, a nie miastem betonu i biurowców. Nie wystarczą lasy dookoła miasta (choć i te kurczą się, bo pojawiają się kolejne inwestycje, których potrzeby nie neguję). Potrzeba jeszcze czystego i przyjaznego centrum.

Jednakże mój wniosek jest tylko jeden z wniosków. Po wejściu na stronę programu, można zobaczyć, ile wniosków jest w trakcie realizacji, ile odrzucono, a ile przyjęto. Ze smutkiem stwierdzam, że w chwili pisania tych słów nie było ani jednego przyjętego wniosku! Taka sytuacja sprawia wrażenie, że całość jest jedynie przedwyborczą zagrywką PR’ową. Mam nadzieję, że jednak tak nie jest!

W związku z tym zwracam się do pana Prezydenta o sprawdzenie funkcjonowania programu. Wiem, że nie jest łatwo zrealizować życzenia mieszkańców. Jeżeli jednak program został uruchomiony, a wiele zgłoszeń odpada z racji technicznych, to dlaczego nie zrealizować chociaż tych, które się da. O korzyściach płynących z obecności drzew w mieście można się rozpisywać bez końca. Dlatego zwracam się jeszcze raz z uprzejmą prośbą, aby program “wCOP drzewo” zaczął faktycznie działać i reagować na potrzeby tych, którzy mieszkają w naszym mieście i chcą, aby było bardziej przyjazne dla każdego.

Serdecznie pozdrawiam

Jan Oko

P.S. Jest to list otwarty, który zamieszczam także na swoim blogu.

Uwagi

Mapka ze strony projektu “wCOP drzewo” – screen z dnia 11/10/2018. Niebieskie punkty to wnioski w trakcie realizacji. Czarne to wnioski odrzucone. Zielone (brak) to wnioski przyjęte.

Mój wniosek – lokalizacja i treść.

źródło: https://wcopdrzewo.katowice.eu/zasadz-drzewo/

Zdjęcia połamanych drzew w ostatnich dwóch miesiącach:

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

1 Comment

 • Szanowny Panie,

  Dziękuję za zainteresowanie projektem “wCOP drzewo” i za złożenie wniosku za pośrednictwem aplikacji, którą uruchomiliśmy dla mieszkańców Katowic we wrześniu tego roku. Do tego momentu przygotowaliśmy się jednak od dłuższego czasu, nawiązując ponad dwa lata temu kontakt z autorem narzędzia, czyli z Fundacją Gdańską. Już wtedy zdaliśmy sobie sprawę, że nie będzie to zadanie proste. Z doświadczeń Gdańska wynika, że akceptację przechodzi około 35 proc. wszystkich wniosków. Mimo to zdecydowaliśmy się uruchomić projekt wCOP drzewo, ponieważ niezależnie od statystyk, każde posadzone drzewo jest cenne. Tym cenniejsze, kiedy wnioskuje o niego mieszkaniec.

  Powołaliśmy specjalny zespół, złożony z opiekunów w wydziałach Urzędu Miasta i jednostkach miejskich, zorganizowaliśmy szkolenia z udziałem przedstawiciela Fundacji Gdańskiej, przeprowadziliśmy też testy. O ich efektach informowaliśmy w momencie uruchomienia aplikacji. Na 15 zgłoszonych wniosków, sześć zostało zweryfikowanych pozytywnie, dziewięć odrzucono. Opierając się znowu na doświadczeniach Gdańska, przyjęliśmy jednak, że nie możemy akceptować wniosków o nasadzenia za wszelką cenę (choć były takie pokusy), bo to prowadzi do problemów na etapie realizacji a efekt końcowy nie może być satysfakcjonujący dla żadnej ze stron.

  I tu dochodzę do odpowiedzi na Pana podstawowy zarzut, czyli do uzasadnienia odrzucenia Pana wniosku przez Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, który zarządza wskazanym przez Pana terenem. Zapewniam, że ani w tym, ani w żadnym innym przypadku, odrzucenie wniosku nie jest efektem złej woli czy braku zrozumienia dla idei akcji. Wszystkim nam zależy, a członkom zespołu wCOP drzewo szczególnie, na pozytywnej weryfikacji zgłoszeń mieszkańców. W uzasadnieniu opiekun rzeczywiście posłużył się subiektywną opinią kierowniczki lokalnej administracji, nawiasem mówiąc leśnika z wykształcenia, że na wskazanym terenie istniejące zadrzewienie jest wystarczające. W okolicy wskazanej przez Pana rosną duże drzewa, m.in. lipy, topole, wierzby i platany. Przyznaję, że subiektywne odczucia każdego z nas mogą być jednak różne i nie powinny być podstawą do odrzucenia wniosku. W tym wypadku jednak chodziło o coś innego: teren jest nieuporządkowany a ewentualne nowe nasadzenia powinny współgrać z tym, co w tym miejscu powstanie. Nie ulega wątpliwości, że teren wymaga uporządkowania, a elementem projektu powinny być nowe nasadzenia zieleni. Nie mogąc jednak wskazać choćby przybliżonego terminu realizacji inwestycji, opiekun “wCOP drzewo” w KZGM odrzucił wniosek.

  Decydując się na uruchomienie aplikacji zrobiliśmy to wyłącznie w interesie mieszkańców. Podobnie jak w przypadku aplikacji Naprawmyto.pl, za pomocą której rozwiązaliśmy już ponad 2 tysiące zgłoszonych problemów. Obydwa narzędzia są w pełni transparentne, co znowu było świadomą decyzją – każdy użytkownik internetu może wejść na stronę i prześledzić efekty naszej pracy. Aplikacje są też tak skonstruowane, że na każdym etapie kontaktujemy się z mieszkańcami a ewentualne wątpliwości można wyjaśniać na bieżąco.

  Pisze Pan, że nie widzi ani jednego zaakceptowanego wniosku. Proszę spróbować wygenerować raport, który jest dostępny na stronie wcopdrzewo.katowice.eu.
  W chwili, gdy piszę te słowa, w systemie jest 14 zaakceptowanych wniosków o nasadzenia i 24 odrzucone (faktycznie 22, bo 2 są efektem błędu na etapie testów). Wynika to również z faktu, że odrzucenie następuje na wcześniejszych etapach, a do momentu akceptacji wniosek musi przejść długą, bo liczącą aż osiem poziomów, drogę. KZGM znajduje się na poziomie piątym, a nie na ostatnim jak Pan napisał. Poczekałbym z oceną efektów działania aplikacji do momentu, kiedy przeanalizujemy wszystkie wnioski z tej tury. W tej chwili jest ich 270, ale zgłoszenia przyjmujemy do 16 listopada.

  Zachęcam, żeby wnioskować o kolejne drzewa, a dla innych swoich pomysłów szukać również możliwości realizacji w ramach takich narzędzi jak Budżet Obywatelski czy Inicjatywa Lokalna.

  Z poważaniem,

  Wioleta Niziołek – Żądło
  Koordynator Projektów Społecznych

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.