Languages Podcasts Polish Polish with John

Co robić w wolnym czasie? – Polish with John #9

In Polish we call free time “wolny czas”. This episode is about what we can do in this free time. There are also some useful verbs used in the text. I tried to conjugate some of them for you!

Exercises (ćwiczenia):

1. Complete the sentences with one of the verbs below – use them in correct present tense form (Uzupełnij zdania podanymi czasownikami – użyj ich w poprawnej formie czasu teraźniejszego): 

oglądać, uczyć się, lubić, pisać, grać

a. Michał … czytać książki.

b. Moi rodzice … dużo telewizji.

c. Czy lubicie … w tenisa?

d. Nie umiem ładnie … .

e. Czy … się języków obcych?

2. Put the nouns in brackets in correct forms (Wstaw rzeczowniki z nawiasów w poprawnej formie):

a. Interesuję się … (genealogia).

b. Czy lubicie oglądać … (filmy)?

c. Nie oglądałem tego … (film).

d. My umiemy jeździć na … (rower), a wy?

Transcript

Cześć! Witajcie w kolejnym podcaście “Polish with John”. Nazywam się Jan Oko i chce pomóc Wam w nauce języka polskiego. Dzisiaj zajmiemy się tym wszystkim, co można robić w wolnym czasie. Dzięki temu powtórzymy kilka ważnych czasowników.

Ja bardzo lubię czytać książki i uczyć się języków obcych. Wiem, to może wydawać się dziwne. Jestem nauczycielem i uczę języków obcych moich studentów, a w czasie wolnym sam się uczę. Jednak bardzo to lubię i ta nauka to przyjemność! Czasami śpiewam, ale tylko gdy nikt mnie nie słyszy!

Dużo ludzi ogląda telewizję. Moim zdaniem to nie jest dobre hobby. Programy w telewizji zazwyczaj nie są interesujące. Tylko czasami jest jakiś dobry film. Lepiej oglądać filmy na Netflixie. Nie ma tam reklam i można oglądać co się chce i kiedy się chce.

Sport to także popularny sposób spędzania wolnego czasu. Można jeździć na rowerze albo grać w piłkę. Sport czasami jest drogi – narty to jedno z drogich zajęć. Każdy jednak może biegać. Ja kiedyś często biegałem. Teraz już jestem zbyt leniwy. A ty? Lubisz biegać? Może grasz w tenisa?

Są ludzie, którzy bardzo oryginalnie spędzają wolny czas. Znam osoby, które interesują się genealogią, czyli historią swojej rodziny. To bardzo ciekawe zajęcie i można wiele się nauczyć. Inni moi znajomi grają w gry planszowe. Ja też często z nimi gram. Razem miło spędzamy czas. Często gramy w gry, które wymagają dużo myślenia. Znam też osobę, która interesuje się kaligrafią, czyli bardzo ładnym pisaniem. Ta osoba pięknie pisze, też chciałbym tak ładnie pisać.

Jest jeszcze wiele sposobów spędzania wolnego czasu. Jak wy spędzacie wolny czas? Co robicie, a czego nie lubicie robić?

Dziękuję Wam bardzo za wysłuchanie podcastu. Mam nadzieję, że Wam się podobał. Jeżeli chcecie lepiej poznać słowa, które pojawiły się w tym odcinku, jak zwykle, zapraszam na mojego bloga ioannesoculus.com albo polishwithjohn.com. Znajdziecie tam cały zapis odcinka oraz dodatkowe ćwiczenia, aby utrwalić trochę gramatyki. Zapraszam już niedługo na kolejny odcinek “Polish with John”. Trzymajcie się zdrowo!

You can download the transcript as a pdf file: Polish with John #9 Co robić w wolnym czasie_ [A2]

Glossary

gry planszowe – board games


In the podcast, I used the file Hoerspielwerkstatt_HEF from freesound.org.


Key to exercises (klucz do ćwiczeń):

1. a. lubi, b. oglądają, c. grać, d. pisać, e. uczysz

2. a. genealogią; b. filmy; c. filmu; d. rowerze

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

6 Comments

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.