Postapo Recenzje

Sławomir Nieściur — Do zobaczenia w piekle

Written by Ioannes Oculus

Fabryczna Zona jest bardzo obszerną serią i chociaż niektórzy mogą twierdzić, że to wciąż powielany na nowo schemat postapo czy odgrzewany Stalkerski kotlet, to rzeczywistość jest zupełnie inna. Świetnym przykładem na to, że w uniwersum ponuklearnej katastrofy jest wciąż wciągające, ciekawe, barwne i intrygujące, są właśnie książki Sławomira Nieściura. Do zobaczenia w piekle to świetna lektura, fajne zwieńczenie trylogii i co więcej, także furtka do nowych opowieści.

Mówią, że kto sieje wiatr, zbiera burzę. Kola powinien był o tym pamiętać. Gdyby nie zapomniał może nadal by żył, podobnie jak wszyscy pozostali członkowie jego kompanii. Zona nie wybacza błędów, nie przymyka oka na niedociągnięcia i nie okazuje cierpliwości byś miał czas nauczyć się co i jak. Jeśli nie wypatrujesz wystarczająco bystro — giniesz. Jeśli nie idziesz wystarczająco ostrożnie — giniesz. Jeśli nie biegasz wystarczająco szybko — giniesz. Za to każdy kończący się dzień to jeden wróg mniej i kolejny powód do świętowania — bo jednak Ty nadal żyjesz. Ostatnia część cyklu o Rybinie, Jusupowie i innych “zwykłych” ludziach Zony.

Sławomir Nieściur wyróżnia się na tle innych twórców uniwersum STALKERa przede wszystkim sposobem opowiadania historii w tym trudnym, radioaktywnym świecie. Chociaż jego trzy tomy tworzą w gruncie rzeczy jedną, większą całość, to jednak prócz fabularnej, głównej ścieżki najważniejszym elementem jego dzieł są zwykłe, ludzkie historię. Nieściur opowiada prosto o (na pozór) zwyczajnych ludziach, o ich codziennych trudnościach. To trochę taki przegląd charakterów, księga różnych przypadków, które czekają na drodze każdego strudzonego Stalkera. I tu tkwi dla mnie największy plus całości — książka jest niezwykle realna, nie przerysowana.

Umiejętność opowiedzenia powielanej już historii w sposób oryginalny i nadzwyczajny, to między innymi coś, co charakteryzuje dla mnie utalentowanego pisarza. Taki właśnie jest bez dwóch zdań Nieściur. Mam szczerą nadzieję, że jeszcze nie raz będę miał przyjemność trzymać w dłoniach jego książkę i bardzo chętnie przeczytam nowy twór, który wyjdzie spod jego pióra! Gorąco polecam i czekam na dalsze powieści!

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.