Learning Podcasts Polish Polish with John

Dzień jak co dzień – Polish with John #4

This podcast episode is about my ordinary day. This is a quite common topic on A1 and A2 levels, so I think it will be helpful to you to have some additional practice. The text is mostly in present tense and you can learn some everyday verbs too.

Exercises (ćwiczenia):

1. What do you usually do first (co zazwyczaj robisz najpierw): 

a. myję się – wstaję

b. jem śniadanie – jem obiad

c. idę do pracy – jem kolację

d. wracam z pracy – budzę się

2. Complete the sentences with the words below (uzupełnij zdania używając poniższych słów):

czasami, bawić, wstawać, leniwy, czytam, późno

a. Jestem …, nie lubię pracować.

b. Mój pies bardzo lubi się … .

c. Muszę wcześnie … do pracy

d. Bardzo … chodzę spać, nawet po północy.

e. … chodzę do kina, ale zwykle oglądam filmy na Netflixie.

f. W czasie wolnym … albo idę na spacer.

Transcript

Cześć! Witajcie w czwartym podcaście “Polish with John”. Chcę opowiedzieć dzisiaj o tym jak wygląda mój zwyczajny dzień. W ten sposób przypomnimy sobie czas teraźniejszy oraz kilka przydatnych czasowników. Do dzieła!

Wstaję zazwyczaj rano, o siódmej albo o ósmej. Czasami muszę wstać wcześniej, ale bardzo tego nie lubię. Najpierw idę na spacer z moim psem. Potem biorę prysznic i jem śniadanie. No i oczywiście kawa! Bez niej nie potrafiłbym się obudzić.

Przed południem mam zazwyczaj lekcje. Czasami to ja się uczę jakiegoś języka, a zwykle uczę innych. Między lekcjami sprawdzam zadania domowe i przygotowuję się do kolejnych zajęć.

Około trzynastej jem obiad, a po obiedzie mam trochę wolnego. Idę na miasto, na zakupy albo czytam i odpoczywam. Oczywiście idę też znowu z psem na spacer! Jeżeli mam więcej czasu to długo się bawimy na spacerze. Ja mu rzucam kijek, a on… czasem przynosi, a czasem nie. Staram się znaleźć choć chwilę czasu, aby pouczyć się jakiegoś języka.

Po południu dalej pracuję i uczę. Muszę też przygotować wszystko na następny dzień, więc czasem pracuję długo, także wieczorem. Niekiedy mam czas i oglądam serial albo czytam książkę. Czasami jestem tak zmęczony, że szybko idę spać. Naturalnie nie zapominam o moim psie. Jeżeli mam czas to idę z nim na dłuższy spacer do parku. Podczas spacerów często słucham audiobooków.

Nie mam stałych godzin pracy, więc każdy mój dzień jest trochę inny. Muszę być dobrze zorganizowany, ale podoba mi się to. Nigdy się nie nudzę!

Dziękuję bardzo za wysłuchanie podcastu. Jeżeli chcesz lepiej poznać słowa, które pojawiły się w tym odcinku zapraszam na mojego bloga ioannesoculus.com (link znajdziesz w opisie odcinka). Jest tam zapis całego odcinka oraz dodatkowe ćwiczenia. Zapraszam w następny poniedziałek na kolejny odcinek podcastu dla uczących się polskiego “Polish with John”.

You can download the transcript as a pdf file: Polish with John #4 Dzień jak co dzień [A2]


In the podcast, I used the file Hoerspielwerkstatt_HEF from freesound.org.


Key to exercises (klucz do ćwiczeń):

1. a. wstaję, b. jem śniadanie, c. idę do pracy, d. budzę się,

2. a. leniwy, b. bawić, c. wstawać, d. późno, e. czasami, f. czytam

 

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

2 Comments

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.