Learning Podcasts Polish Polish with John

Nazywam się Jan Oko – Polish with John #1

The first episode of a podcast show for Polish learners “Polish with John”. This is my introduction where I want to say something about myself. I hope we can make friends! You can also write something about yourself in the comments. This is a very good exercise.

Exercises (ćwiczenia):

1. Complete the sentences (uzupełnij zdania):

a. Mam na … John.

b. Czy (ty) … polskiego?

c. Interesuję … historią.

d. Michał … psa, który … na imię Reksio.

Transcript

Cześć! Witajcie w pierwszym podcaście dla uczących się polskiego “Polish with John”.

Na początek opowiem Wam coś o sobie.

Nazywam się Jan Oko i pochodzę z Polski. Urodziłem się w Katowicach. Mam 35 lat. Studiowałem teologię, a obecnie studiuję język angielski na uniwersytecie. Bardzo lubię języki obce i chcę pomóc Tobie w nauce języka polskiego.

Jestem nauczycielem – uczę angielskiego, polskiego i niemieckiego. Sam też dużo się uczę. Obecnie poznaję hiszpański, rosyjski i uzbecki. Lubię też języki starożytne, takie jak łacina i greka. Chciałbym kiedyś mówić płynnie po łacinie. Tak! Mówić, nie tylko czytać i rozumieć, ale rozmawiać jak prawdziwy Rzymianin. Interesuję się też historią i mitologiami.

Większość czasu pracuję albo uczę się języków. Nie jestem bardzo towarzyski i nie chodzę na dyskoteki i do klubów. Wolę spotkać się ze znajomymi w domu albo pubie. Rozmawiamy i często gramy w planszówki. Moją ulubioną jest Zombicide. Lubię czytać książki. Moją ulubioną autorką jest Marta Kisiel, o której na pewno kiedyś wam opowiem.

Mam psa, który ma na imię Bloger. Lubi się bawić i jest bardzo przyjazny. Nie jest to pies rasowy, ale zwykły kundel. Jak był mały nie miał domu, więc zabrałem go do siebie.

W przyszłości chcę więcej podróżować po świecie. Jeszcze nigdy nie byłem poza Europą. Bardzo chciałbym zobaczyć Egipt i piramidy. Albo pojechać do Uzbekistanu i zwiedzić Taszkent i Samarkand. Innym moim marzeniem jest odkrywać historię języków świata. Chciałbym wiedzieć jak mówili nasi odlegli przodkowie. Na pewno chciałbym mieć więcej czasu. Dzień jest zdecydowanie za krótki!

Dziękuję Wam bardzo za wysłuchanie podcastu. Mam nadzieję, że Wam się podobał. Jeżeli chcesz lepiej poznać słowa, które pojawiły się w tym odcinku zapraszam na mojego bloga ioannesoculus.com (link znajdziesz w opisie odcinka). Na stronie jest cały zapis odcinka oraz dodatkowe ćwiczenia, aby utrwalić trochę gramatyki. Zapraszam już niedługo na kolejny odcinek podcastu dla uczących się polskiego “Polish with John”.

You can download the transcript as a pdf file: Polish with John #1 Nazywam się Jan Oko [A2]


In the podcast, I used the file Hoerspielwerkstatt_HEF from freesound.org.


Key to exercises (klucz do ćwiczeń):

1. a. imię, b. uczysz (się), c. się, d. ma, ma

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

6 Comments

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.