Recenzje Science-Fiction

Krzysztof Haladyn — Cyfrak

Written by Ioannes Oculus

Czekałem na książkę Haladyna z wielką niecierpliwością. Nasza przygoda z Fabryczną Zoną była bardzo udana, więc i moje oczekiwania względem całkowicie nowego uniwersum tego autora także rosły. Tym razem, by zachęcić Was do lektury, posłużę się znakomitym cytatem, swoją drogą także zacnego autora:

Przeszedł przez jądro Zony i przemierzył postapokaliptyczną pustynię, by przynieść nam cyfrowy chrom! Oto elektroniczny Haladyn 2.0. — zupełnie nowy, po aktualizacji systemu! Załaduj go w swego chipa! Przed instalacją skonsultuj się ze swoim cyfrakiem lub technofarmaceutą. [Marcin Podlewski]

W zdewastowanym świecie przetrwały nieliczne, zarządzane przez korporacje Miasta. Uzależniony od cyfrowych narkotyków Neth żyje w jednym z nich otoczonym przez pustynię RepTek Polis. Tutaj granice cywilizacji i względnego bezpieczeństwa wyznacza technologia — tam gdzie nie sięgają macki firmy panuje chaos. W Przymurzu, jednej z takich dzielnic znajduje się nielegalne laboratorium stanowiące dla Netha i jego dilera Wiz.una łakomy kąsek. Nie przypuszczają oni jednak, że grasujący w tej dzielnicy zmutowani ocaleńcy Błękitnej Plagi, wszelkiej maści bioćpuny i zintegrowany system obronny placówki to dopiero początek ich problemów. Konsekwencje tego włamania zmienią losy całego Polis i nie tylko…

Nowa książka Haladyna to wręcz słownikowy cyberpunk. Cyfrak zawiera w sobie wszystkie klasyczne elementy gatunku, łącznie z wprowadzeniem w życie zasady głoszonej przez futurystów — 3xM (Miasto, Masa, Maszyna). Akcja powieści dzieje się w przeludnionym mieście-państwie, nad którym władze sprawuje, rzecz jasna, wszechobecna korporacja. To ona stawia warunki i tworzy — jak się okazuje w dalszej części powieści — utopijną rzeczywistość, której celem jest wprowadzenie nowego porządku i wykorzystanie zasobów ludzkich jako narzędzia. Ludzie mieszkający w Polis to albo ślepi pracownicy korpo, albo buntownicy zażywający modyfikujące narkotyki, poprzez cyfrowe porty w swoich ciałach. Świadomość cyberprzestrzeni reprezentowana jest przez tytułowe cyfraki — widmowe, cybernetyczne twory, o których dowiemy się przewrotnych informacji. Wszystko to okraszone jest znakomitą, wartką akcję, charakternymi bohaterami i ciekawie prowadzoną fabułą, która fajnie ukazuje wymyślone przez Haladyna uniwersum. Realności książce dodaje narracja, która staje się dla czytelnika przewodnikiem po tym znakomitym, aczkolwiek brutalnym i szarym cyberświecie.

Początek powieści był dla mnie nieco trudny. Jakoś ciągle coś mnie od książki odrywało, nie mogłem za bardzo skupić się fabule. Nie było to — jak się później okazało — winą samego dzieła, ale gdzieś mojego rozkojarzenia. Wziąłem się za nią zatem drugi raz, już na spokojnie, na urlopie i… WOW. Haladyn porwał mnie w stu procentach. Naprawdę jest to dzieło niezwykle oryginalne na polskim rynku i mam nadzieję przełomowe jeśli chodzi o ten gatunek literatury. Książka to pierwszy tom większej całości więc nie pozostaje mi nic innego, jak cierpliwie czekać na kontynuację!

 

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.