Learning Podcasts Polish Polish with John

Układ Słoneczny – Polish with John #2

Zapraszam do mojego pierwszego podcastu dla uczących się polskiego. W pierszym odcinku postanowiłem opowiedzieć o Układzie Słonecznym, bo astronomia to moja pierwsza wielka pasja. Po wysłuchaniu zapraszam do wypróbowania się i wykonaniu kilku ćwiczeń. Na samym dole posta znajdziecie odpowiedzi do zadań. Powodzenia!

Exercises (ćwiczenia):

1. Complete the sentences (uzupełnij zdania):

a. Ziemia jest … od Merkurego.

b. Uran jest … od Słońca niż Ziemia.

c. Saturn ma … księżyców niż Mars.

d. Jowisz jest … od Saturna.

e. … planetą Układu Słonecznego jest Merkury.

f. Planetą znajdującą się … od Słońca jest Neptun.

2. True or false (prawda czy fałsz)?

a. Ziemia jest gazowym olbrzymem.

b. Największym księżycem w Układzie Słonecznym jest Tytan.

c. Najmniejszy księżyc w Układzie Słonecznym krąży wokół Saturna.

d. Pluton jest planetą.

Transcript

Witam serdecznie w podcaście dla uczących się polskiego “Polish with John”. Mam na imię Jan i dzisiaj opowiem Wam trochę o Układzie Słonecznym, a jednocześnie poćwiczymy stopniowanie przymiotników. Posłuchajcie tekstu, a potem zapraszam na mój blog, gdzie znajdziecie kilka ćwiczeń. Link do bloga jest podany w opisie odcinka.

Układ Słoneczny to Słońce i osiem planet. Najbliżej Słońca znajduje się Merkury. Dalej krążą Wenus, Ziemia i Mars. Za Marsem jest pas asteroid, a potem coraz dalej planety Jowisz, Saturn, Uran i, najdalej od Słońca, Neptun. Jowisz, Saturn, Uran i Neptun są nazywane gazowymi olbrzymami. Pluton nie jest planetą i jest dalej niż Neptun.

Dwie planety są więc bliżej Słońca niż Ziemia. Są to Merkury i Wenus. Pozostałe planety są dalej od Słońca.

Najmniejszą planetą Układu Słonecznego jest Merkury, a największą Jowisz. Od Ziemi mniejsze są trzy planety – Merkury, Wenus i Mars, a większe są cztery gazowe olbrzymy. Pluton jest mniejszy nawet od Merkurego.

Wokół Ziemi krąży Księżyc. Księżyc jest bliżej Ziemi niż planety. Księżyców nie mają Merkury i Wenus. Inne planety mają więcej księżyców niż ziemia. Mars ma dwa księżyce, Jowisz aż 79, Saturn 62, Uran 27, a Neptun 14. Pluton także ma księżyce – pięć. Najwięcej księżyców ma Jowisz, najmniej Merkury i Wenus. Największym księżycem Jowisza jest Ganimedes. Tytan, największy księżyc Saturna jest mniejszy od Ganimedesa. Księżyc Ziemi jest mniejszy od Ganimedesa i Tytana, ale większy od wielu innych księżyców w Układzie Słonecznym. Najmniejszym jest S/2009 S1, który krąży wokół Saturna.

Dziękuję bardzo za wysłuchanie podcastu. Jeżeli chcesz lepiej poznać słowa, które pojawiły się w tym odcinku zapraszam na mojego bloga ioannesoculus.com (link znajdziesz w opisie odcinka). Jest tam cały zapis całego odcinka oraz dodatkowe ćwiczenia. Zapraszam już niedługo na kolejny odcinek podcastu dla uczących się polskiego “Polish with John”.

You can download the transcript as a pdf file: Polish with John #2 Układ Słoneczny [B1]


In the podcast, I used the file Hoerspielwerkstatt_HEF from freesound.org.


Key to exercises (klucz do ćwiczeń):

1. a. większa; b. dalej; c. więcej; d. większy; e. Najmniejszą; f. najdalej

2. a. F; b. F; c. P; d. F

About the author

Ioannes Oculus

Passionate book lover addicted to fantasy, interested in astronomy, family history, technology, social media and foreign languages. Currently working in IT company.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.