Fantastyka Recenzje Science-Fiction

Marko Kloos — Łańcuch dowodzenia

Written by Ioannes Oculus

Łańcuch dowodzenia to już czwarty tom militarnej serii SF znakomicie przyjętej wśród polskich fanów gatunku. Czy autor stanął na wysokości zadania i stworzył dzieło równie ciekawe, rozbudowane i przede wszystkim świetnie skonstruowane literacko, tak jak trzy poprzednie części?

Gdyby jeszcze ktoś miał wątpliwości — Marko Kloos jest powieściopisarzem, dziennikarzem i nieopłacanym służącym dwójki małych dzieci. Ukończył Viable Paradise SF/F Writers’ Workshop. Pisze przede wszystkim science-fiction i fantasy ponieważ uwielbia te gatunki odkąd mógł sobie wyrobić pierwszą kartę biblioteczną. Służył w wojsku RFN jako młodszy podoficer. Urodził się w Niemczech, lecz teraz mieszka z żoną i dwójką dzieci w amerykańskim stanie New Hampshire. Ich kwatera główna, Mroźny Zamek, strzeżona jest przez wędrowną sforę jamników.

Plany ataku na Ziemię zostały pokrzyżowane, jednak Mars wciąż znajduje się w łapach obcych. Ocalali ludzie desperacko próbują odbudować zdolność bojową oraz zorganizować obronę planety. Chorąży Andrew Grayson w trybie przyspieszonym szkoli nowych rekrutów a koszmarne wspomnienia przytępia alkoholem i lekami.
Wspólnota Północnoamerykańska i jej chińsko-rosyjscy sojusznicy dobrze wiedzą, że chwila wytchnienia nie potrwa długo. Muszą dokonać wyboru: uderzyć na obcych zgromadzonych na Czerwonej Planecie, albo rzucić się w pościg za renegatami i próbować odzyskać flotyllę okrętów mogących przeważyć szalę w nadciągającej wojnie. Żadne wyjście nie gwarantuje bezpieczeństwa, każde niesie ogromne ryzyko.
Niewielka grupa komandosów ma zbadać siedzibę dezerterów na odległym księżycu. Grayson i jego żona, pilotka Halley, znów trafiają w sam środek działań bojowych i biorą udział w w nowej wyniszczającej kampanii, której stawką będzie przyszłość ludzkości.

Powiem szczerze, że autor zaskakuje mnie z każdym następnym tomem. Cała seria Frontlines jest  skonstruowana bardzo skrupulatnie. Fabuła jest dokładnie przemyślana przez autora, w książce nie ma miejsca na wypełniacze czy zbędne opisy. Wszystko tworzy jedną spójną całość, która ewoluuje coraz to bardziej i bardziej. Wiedza autora na temat militariów, działań wojskowych i strategii jest ogromna i bogata, czego rezultaty widać na kartach cyklu. Kloos doskonale wie, jak czuje się żołnierz w opałach, jak myśli wojownik, jak działają strategie ataku na polu bitwy. Wszystkie te czynniki są najbardziej wartościowa częścią fabuły, bo są oparte na prawdziwych doświadczeniach i wiedzy z niepodważalnego źródła.

Po raz kolejny dostajemy dojrzałą, militarną powieść SF z najwyższej półki. Jest to pozycja, którą z pewnością musi przeczytać każdy fan Campbella, Resnika czy Podlewskiego. Lekkie, spójne, ciekawe i bogate w opisy dzieło, które polecam z czystym sumieniem miłośnikom gatunku!

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.