Fantastyka Recenzje Science-Fiction

Jakub Nowak — Amnezjak

Written by Ioannes Oculus

Ostatnio jakoś coraz bardziej przekonuję się do science fiction, które, o dziwo, nie przestaje mnie zaskakiwać. Właśnie w moje ręce trafiła książką Jakuba Nowaka — pisarza dopiero debiutującego na rynku, nie licząc kilku opowiadań w antologiach, oraz mało znanej, raczej słabo przyjętej książki Skarb Wilkołaka — ale posiadającego naprawdę bardzo ciekawe pomysły. Zapraszam na recenzję zbioru opowiadań Amnezjak!

Zbiór opowiadań Jakuba Nowaka jest całkowicie różnorodny. Autor nie obrał sobie konkretnego celu czy motywu przewodniego w swoich tekstach, tworząc kalejdoskop wszelakiej tematyki i całkowicie różnych bohaterów. Amnezjak to dziewięć historii rozbitych na nieco ponad 470 stron lektury. Co znajdziemy w środku? Na wstępie mamy do czynienia z obcą cywilizacją wplecioną w XIX-wieczny, alternatywny obraz historii, później poznajemy żywe gwiazdy rocka tworzące w czasach naszego PRL-u. Im dalej tym robi się ciekawiej w następnych tekstach mamy już nieco więcej dobrego SF, nutkę cyberpunku oraz kosmiczną walkę dwóch cywilizacji.

Opowiadania Jakuba Nowaka są niezwykle dopracowane i przemyślane. Autor posiada mnóstwo znakomitych pomysłów, których próbek dał upust właśnie w tej antologii. Szczerze mówiąc, zdecydowanie wolę zbiory idące w jednym kierunku gatunkowym, niemniej Pan Nowak tutaj bardzo pozytywnie mnie zaskoczył, co zaowocowało tym, że książkę przeczytałem w naprawdę szybkim tempie i w bardzo miłej atmosferze! Jak w każdym zbiorze wypadałoby wyłonić teksty lepsze i gorsze, trudno to jednak uczynić, gdy każdy jest całkiem od siebie różny, a co za tym idzie, każdy będzie miał inną grupę zwolenników, parającą się odrębnym gatunkiem… Mi osobiście bardzo przypasował tekst Ciężki metal oraz tytułowy Amnezjak.

Co trzeba przyznać, autor posiada fantazję godną najlepszych współczesnych twórców. Nowak tworzy fantastykę wciąż oryginalną, nie powiela schematów, buduje swoje światy rządzące się swoimi prawami. To zdecydowanie wyróżnia jego teksty na tle innych początkujących autorów. Jestem pod wrażeniem, że zbiór pisano przez 7 lat, świadczy to przede wszystkim o profesjonalnym podejściu do książki, o chęci tworzenia czegoś naprawdę niezwykłego, a nie czegoś, co po prostu się sprzeda. Do tego dochodzi ciekawy styl pisarski, lekkość pióra i umiejętność budowania odpowiedniej atmosfery w odpowiednim klimacie. Jak dla mnie bardzo dobra antologia, którą oczywiście z czystym sercem polecam!

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

2 Comments

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.