Fantasy Recenzje

Traci Chee — Czytelniczka

Written by Ioannes Oculus

W tej opowieści Książka naprawdę ma wielką moc! Bestsellerowy, pierwszy tom cyklu Traci Chee otwiera przed nami niesamowity świat pełen przygody, uczuć i magii.

Traci Chee kocha słowo pisane i poezję, książki o sztuce i sztukę tworzenia książek. Studiowała literaturę i twórcze pisanie na Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Cruz i ma tytuł magistra Uniwersytetu San Francisco. Dorastała w małym miasteczku i nadal najlepiej czuje się z dala od ludzi, w górskim krajobrazie. Mieszka w Kalifornii. Zadebiutowała Czytelniczką, która natychmiast stała się bestsellerem. Właśnie ukończyła drugą powieść z cyklu Morze Atramentu i Złota.

Szesnastoletnia Sefia wie, czym jest walka o przetrwanie. Po tym, jak brutalnie zamordowano jej ojca, dziewczyna ucieka do puszczy ze swoją ciotką Nin. Uczy się tropić, polować i kraść. Na dnie plecaka ukrywa książkę, jedyną pamiątkę po zmarłych rodzicach.  Pewnego dnia tajemniczy napastnicy porywają Nin i Sefia zostaje sama. Przerażona dziewczyna pragnie wyruszyć na ratunek ciotce. Z pomocą przychodzi jej tajemniczy Łucznik oraz książka, która okazuje się magicznym artefaktem i kluczem do zrozumienia mrocznej historii świata.

Muszę przyznać, że miałem bardzo mieszanie uczucia, biorąc do ręki pierwszy tom cyklu Traci Chee. Czytelniczka wydawała mi się prostą opowieścią dla nastolatek, których na rynku jest naprawdę sporo. Moje obawy były naprawdę ogromne, jednak wszystko zmieniło się już po kilku pierwszych stronach! Coś niesamowitego, dawno nie czytałem książki tak zafascynowany i całkowicie pochłonięty! Autorka stworzyła wyśmienity, magiczny świat, który jest dopracowany w każdym, najmniejszym nawet calu i co najważniejsze, jest oryginalny. Wyobraźcie sobie życie bez książki, bez słowa pisanego. Pomyślcie, że cała historia, opowieści, rodzinne doświadczenia wszystko to jest przekazywane ustnie z pokolenia na pokolenie. Nikt nie jest w stanie utrwalić ówczesnych wydarzeń na papierze. Taki właśnie jest świat Sefii. Jej życie jednak diametralnie zmienia się, kiedy poznaje wartość tajemniczego, magicznego przedmiotu. Przedmiotu, o którym przeznaczeniu nic nie wie, a który jest kluczem do otwarcie wszystkich drzwi.

Czytelniczka to tom pierwszy cyklu pod tytułem Morze atramentu i złota. Jest to pozycja napisana z rozmachem, a w dodatku jestem pod wrażeniem faktu, iż jest to debiut autorki. Styl pisarski jest lekki i przyjemny, przez co powieść czyta się bardzo szybko. Fabuła stworzona jest naprawdę na piątkę, mamy mnóstwo przygód a zróżnicowany świat , jaki ukazuje nam autorka, pozwala na różnorodność akcji. Raz mamy polowanie w głębi ciemnej puszczy, drugi raz znowu przenosimy się na statek dryfujący pośród wszechobecnego morza. Taka zmiana otoczenia jest przyjemna dla odbiorcy, a także rzuca bohaterce coraz to nowe wyzwania, przez co na kartach powieści dzieje się non stop, dostarczając  czytelnikowi nie lada przyjemności!

Podsumowując powiem, że książka to świetny pozycja dla miłośników przygodowej fantastyki. Jest to pozycja, którą na pewno będę polecał i na której kontynuację będę czekał z niecierpliwością!

 

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.