Esej, reportaż, felieton Literatura podróżnicza Naukowe i popularnonaukowe Recenzje Wspomnienia, pamiętniki, biografie

Bohdan Dyakowski — Nasz las i jego mieszkańcy

nasz-las-i-jego-mieszkancy-kk
Written by Ioannes Oculus

Las jest dla mnie miejscem wypoczynku, wyciszenia ale także miejscem rozrywki, czy wyładowania się jeżdżąc na rowerze czy wspinając się po  górach. Nie każdy rozumie jego istotę, nie każdy też lubi w nim dłużej przebywać. Jest to jednak swoisty relikt dzikości, natury, która była wszechobecna zanim na Ziemi pojawili się pierwsi ludzie stawiając swoje betonowe bory. Trudno było mi wyrazić słowami czym jest las, na szczęście Bohdan Dyakowski robi to w swojej nieśmiertelnej wręcz książce znakomicie.

Bohdan Dyakowski (ur. 22 grudnia 1864 w Kotiużyńcach, gubernia kijowska, zm. 9 grudnia 1940 w Krakowie) — polski biolog i popularyzator wiedzy przyrodniczej. Był przez pewien czas nauczycielem biologii i fizyki. Propagował ideę ochrony przyrody w Polsce. Jeden z założycieli Ligi Ochrony Przyrody. Napisał szereg podręczników i książek popularnych z dziedziny przyrody.

Trudno uwierzyć, że pierwsze wydanie tej unikatowej książki ukazało się w końcu XIX wieku. Potem było siedem kolejnych, z których sześć ukazało się przed drugą wojną światową. Wszystkie cieszyły się gigantycznym powodzeniem wśród czytelników. Autor książki — przyrodnik, pedagog, literat, propagator idei ochrony przyrody, współzałożyciel Ligi Ochrony Przyrody — opowiedział bowiem o lesie w sposób, w jaki nie pisał nikt przed nim ani po nim. Las widziany jego oczami to autentyczna kraina cudów. Każdy, będący jego częścią, żywy organizm to osobna historia do opowiedzenia, poczynając od wilków czy niedźwiedzi, poprzez strzyżyka i mysikrólika, na najmniejszych owadach i roślinach kończąc. W „Naszym lesie” żyją — przytulają się, uciekają przed niszczycielami, cieszą się i skarżą się sobie (i autorowi) — nie tylko zwierzęta. Również rośliny, które rozmawiają między sobą. Z każdego zdania, oprócz niebywałej wręcz wiedzy, przebija również wielka miłość do lasu. Lęk przed jego zniszczeniem i wskazówki, co czynić, by go ocalić i zachować. Poznajmy jego tajemnice.

Zazwyczaj nie jestem przekonany do tego typu książek. W sumie przed lekturą miałem w głowie olbrzymi znak zapytania, bo to ani nie powieść, ani nie przewodnik, ani także książka stricte biologiczna. Jednak po otwarciu jej na pierwszej stronie i przeczytaniu kilku zdań wiedziałem już, że będzie to przygoda naprawdę warta zachodu. Dyakowski posiadał spory talent do opisywania zwykłych rzeczy w sposób… niezwykły. Autor był niesamowitym obserwatorem naszego świata i w dodatku posiadał ogromną wiedzę na temat całej fauny i flory w naszym kraju. Potrafił dokładnie opisać zwyczaje zwierząt, czy też skrupulatnie opowiedzieć o danym gatunku rośliny, jednak zrobi to w sposób istnie fantastyczny, pozbawiony naukowego bełkotu, a okraszony magią i klimatem, którego nie powstydziłby się żaden zawodowy baśniopisarz.

Książka, wypuszczona przez Wydawnictwo Zysk i Spółka, to wspaniałe dzieło w twardej oprawie, z obwolutą i ilustracjami. Całość przeplatana jest gdzieniegdzie wierszami polskich poetów, którzy podobnie jak autor, mieli przed lasem respekt i potrafili dostrzec jego piękno. Owe wiersze są znakomitym uzupełnieniem treści i jak ulał pasują do tego, co opisał Dyakowski. Dzieło czyta się niezwykle szybko, treść dosłownie porywa nas w niezapomnianą wycieczkę do pięknego, polskiego lasu, co zdecydowanie stanowi niezapomnianą przygodę. Nasz las i jego mieszkańcy to obowiązkowa pozycja dla osób zamkniętych przez miasto. To idealna pozycja dla ludzi, którzy zapomnieli już, czym jest natura i jak bardzo jest cenna w życiu.

UWAGA! Czytanie na łonie natury ściśle wskazane!

 

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.