Wieści

V. E. Schwab — Mroczniejszy odcień magii

Mroczniejszy odcień magii KK
Written by Ioannes Oculus

Intrygująca powieść fantasy, w której magicznej wizji równoległych Londynów dorównuje oryginalna kreacja barwnych bohaterów. Jedna z najlepszych książek fantastycznych 2015 roku według BARNES & NOBLE!

Witajcie w Szarym Londynie brudnym i nudnym, pozbawionym magii, rządzonym przez szalonego króla Jerzego III. Istnieje też Czerwony Londyn, w którym w równej mierze szanuje się życie i magię, oraz Biały, miasto wycieńczone wojnami o magię. A niegdyś, dawno temu, istniał jeszcze Czarny Londyn… Teraz jednak nikt o nim nawet nie wspomina.

Oficjalnie, Kell jest podróżnikiem z Czerwonego Londynu jednym z ostatnich magów, którzy potrafią przemieszczać się pomiędzy światami i działa jako posłaniec między Londynami i ambasador Czerwonego królestwa rodziny Mareshów. Nieoficjalnie, uprawia przemyt bardzo niebezpieczne hobby, o czym przekonuje się na własnej skórze, kiedy wpada w pułapkę wraz z zakazanym przedmiotem z Czarnego Londynu. Ucieka więc do Szarego, gdzie z kolei naraża się Lili Bard, złodziejce o wielkich aspiracjach. To właśnie z nią Kell wyrusza w podróż do alternatywnej krainy, której stawką jest uratowanie wszystkich światów…

Jako, że lubię alternatywne światy, książka od jakiegoś czasu gdzieś przewijała się na mojej liście “do przeczytania”. W końcu wpadła w moje ręce dzięki Wydawnictwu Zysk i Spółka, co zdecydowanie poprawiło mi wakacyjny nastrój. Muszę przyznać świeżo po lekturze, że książka jest… dziwna. Może to niezbyt wyszukane słowo zwłaszcza jeśli chodzi o recenzję, ale powieść najzwyczajniej w świecie jest powieścią dziwną, na szczęście w ten pozytywny sposób! Trzeba przyznać, że autorka zdecydowanie ma bujną wyobraźnię. W sumie tworzenie alternatywnych wizji miast nie jest niczym nowym na rynku, sam Londyn zresztą doczekał się minimum kilku swoich magicznych odpowiedników, ale Schwab opisuje go w bardzo dokładny sposób, a jej fantastyczne pomysły są intrygujące, także nieco innowatorskie! Pisarka przedstawia swoją wizję miasta bardzo kolorowo, a w połączeniu z barwnymi bohaterami, których mimo swoich wad, wredoty czy odpychającego stylu bycia,  zwyczajnie nie da się nie lubić! Cała powieść, poczynając już od okładki, jest fenomenalna, nieco ironiczna, nieco zabawna, ale w większości bardzo, ale to bardzo magiczna! Polecam!

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.