Chociaż fantastyka zawsze będzie gatunkiem, po który sięgnę w pierwszej kolejności, od czasu do czasu lubię także zagłębić się w nieco inna tematykę. Tym razem wziąłem do ręki książkę, która mówi o skomplikowanej nauce w dosyć przejrzysty dla czytelnika sposób. Nie mogło być inaczej, gdyż jej autorem jest sam Stephen Hawking, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Często okazuje się, że granica pomiędzy SF a wiedzą jest bardzo cienka, dlatego Ilustrowana teoria wszystkiego zapadnie mi w pamięć na długi czas!
Stephen Hawking zajmuje stanowisko, które kiedyś należało do Newtona — jest profesorem katedry matematyki Lucasa Uniwersytetu Cambridge. Jest autorem książek, które trafiły na listę bestsellerów The New York Times: Krótkiej historii czasu i Wszechświata w skorupce orzecha. Naukowiec jest uważany za jeden z najznakomitszych umysłów współczesnego świata: jako znakomity fizyk teoretyk przyczynił się do ustalenia nowego poglądu na budowę wszechświata i materię, która go wypełnia.
Ilustrowana teoria wszystkiego składa się z siedmiu wykładów, w których autor wyjaśnia historię znanego nam wszechświata. Wykłady są znakomitym odbiciem nie tylko jego niezwykłej inteligencji, ale również charakterystycznego poczucia humoru. O swych trwających ponad dziesięć lat poszukiwaniach czarnych dziur Hawking pisze: “to przypominało nieco szukanie czarnego kota w piwnicy na węgiel”. Hawking zaczyna od historii naszych poglądów kosmologicznych, od twierdzenia Arystotelesa, że Ziemia jest kulą, do odkrycia Hubble’a — ponad dwa tysiące lat później — że wszechświat się rozszerza. To stanowi dla niego punkt wyjścia w wyprawie do granic współczesnej fizyki — omawia mechanizmy powstania wszechświata (m.in. teorię wielkiego wybuchu), czarne dziury i naturę czasoprzestrzeni. Na zakończenie rozważa pytania, na które fizycy jeszcze nie znają odpowiedzi — jak połączyć prawa opisujące różne zjawiska w jedną, ogólną “jednolitą teorię wszystkiego”. Jeśli poznamy odpowiedź na to pytanie — twierdzi Stephen Hawking — będzie to największy triumf ludzkiego rozumu.
Hawking jest nie tylko wielkim uczonym, ale również doskonałym popularyzatorem. Jego zdaniem osiągnięcia nauk teoretycznych powinny być przynajmniej w ogólnych zarysach zrozumiałe dla wszystkich, a nie tylko dla nielicznych uczonych. W tej książce proponuje wszystkim chętnym odkrywczą podróż kosmiczną. To książka dla każdego, kto kiedykolwiek patrząc na nocne niebo zastanawiał się, co jest tam w górze i skąd pochodzi. Mimo ogromu wiedzy autor opisuje wszystko bardzo jasno i przejrzyście, pozwalając nam zrozumieć skomplikowane mechanizmy, które zachodzą w naszym wszechświecie. Dodatkowym atutem są znakomite zdjęcia i ilustracje w środku, które ułatwiają nam zrozumienie kosmicznych zagadek. Ilustrowana teoria... nadaje się zarówno dla młodzieży, która chce poznać tajniki nauki i zabłysnąć ciekawostkami na lekcjach fizyki, jak i dla dorosłych, których fascynuje kosmos w każdym jego wymiarze. Jest to jedna z lepszych książek naukowych które miałem okazje czytać. Hawking jest niezwykłym człowiekiem i tworzy naprawdę niesamowitą podróż pośród tajemnic i faktów, o których kiedyś tylko się marzyło, a które teraz są udowodnione i potwierdzone. Serdecznie polecam!
Kosmos od zawsze mnie fascynował, mam nadzieję, że książka to niesamowita podróż pośród jego tajemnic 🙂 Z pewnością zainteresuje się ową pozycją!
Tą książkę powinien przeczytać każdy 🙂 plus wydaje jest nie z tej ziemi:) Dobry prezent np. dla nastolatka ale i dla ciekawskiego 30 latka:)