Naukowe i popularnonaukowe Recenzje

Stephen W. Hawking — Ilustrowana teoria wszystkiego

Written by Ioannes Oculus

Chociaż fantastyka zawsze będzie gatunkiem, po który sięgnę w pierwszej kolejności, od czasu do czasu lubię także zagłębić się w nieco inna tematykę. Tym razem wziąłem do ręki książkę, która mówi o skomplikowanej nauce w dosyć przejrzysty dla czytelnika sposób. Nie mogło być inaczej, gdyż jej autorem jest sam Stephen Hawking, którego chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Często okazuje się, że granica pomiędzy SF a wiedzą jest bardzo cienka, dlatego Ilustrowana teoria wszystkiego zapadnie mi w pamięć na długi czas!

Stephen Hawking zajmuje stanowisko, które kiedyś należało do Newtona  jest profesorem katedry matematyki Lucasa Uniwersytetu Cambridge. Jest autorem książek, które trafiły na listę bestsellerów The New York Times: Krótkiej historii czasu i Wszechświata w skorupce orzecha. Naukowiec jest uważany za jeden z najznakomitszych umysłów współczesnego świata: jako znakomity fizyk teoretyk przyczynił się do ustalenia nowego poglądu na budowę wszechświata i materię, która go wypełnia.

Ilustrowana teoria wszystkiego składa się z siedmiu wykładów, w których autor wyjaśnia historię znanego nam wszechświata. Wykłady są znakomitym odbiciem nie tylko jego niezwykłej inteligencji, ale również charakterystycznego poczucia humoru. O swych trwających ponad dziesięć lat poszukiwaniach czarnych dziur Hawking pisze: “to przypominało nieco szukanie czarnego kota w piwnicy na węgiel”. Hawking zaczyna od historii naszych poglądów kosmologicznych, od twierdzenia Arystotelesa, że Ziemia jest kulą, do odkrycia Hubble’a  ponad dwa tysiące lat później  że wszechświat się rozszerza. To stanowi dla niego punkt wyjścia w wyprawie do granic współczesnej fizyki  omawia mechanizmy powstania wszechświata (m.in. teorię wielkiego wybuchu), czarne dziury i naturę czasoprzestrzeni. Na zakończenie rozważa pytania, na które fizycy jeszcze nie znają odpowiedzi  jak połączyć prawa opisujące różne zjawiska w jedną, ogólną “jednolitą teorię wszystkiego”. Jeśli poznamy odpowiedź na to pytanie  twierdzi Stephen Hawking  będzie to największy triumf ludzkiego rozumu.

Hawking jest nie tylko wielkim uczonym, ale również doskonałym popularyzatorem. Jego zdaniem osiągnięcia nauk teoretycznych powinny być przynajmniej w ogólnych zarysach zrozumiałe dla wszystkich, a nie tylko dla nielicznych uczonych. W tej książce proponuje wszystkim chętnym odkrywczą podróż kosmiczną. To książka dla każdego, kto kiedykolwiek patrząc na nocne niebo zastanawiał się, co jest tam w górze i skąd pochodzi. Mimo ogromu wiedzy autor opisuje wszystko bardzo jasno i przejrzyście, pozwalając nam zrozumieć skomplikowane mechanizmy, które zachodzą w naszym wszechświecie. Dodatkowym atutem są znakomite zdjęcia i ilustracje w środku, które ułatwiają nam zrozumienie kosmicznych zagadek. Ilustrowana teoria... nadaje się zarówno dla młodzieży, która chce poznać tajniki nauki i zabłysnąć ciekawostkami na lekcjach fizyki, jak i dla dorosłych, których fascynuje kosmos w każdym jego wymiarze. Jest to jedna z lepszych książek naukowych które miałem okazje czytać. Hawking jest niezwykłym człowiekiem i tworzy naprawdę niesamowitą podróż pośród tajemnic i faktów, o których kiedyś tylko się marzyło, a które teraz są udowodnione i potwierdzone. Serdecznie polecam!

 

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

2 Comments

  • Kosmos od zawsze mnie fascynował, mam nadzieję, że książka to niesamowita podróż pośród jego tajemnic 🙂 Z pewnością zainteresuje się ową pozycją!

  • Tą książkę powinien przeczytać każdy 🙂 plus wydaje jest nie z tej ziemi:) Dobry prezent np. dla nastolatka ale i dla ciekawskiego 30 latka:)

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.