Naukowe i popularnonaukowe Recenzje

Najważniejsze wynalazki które odmieniły świat!

Written by Ioannes Oculus

Od czasu do czasu warto zrobić sobie małą przerwę od powieści czy opowiadań i skupić się na czymś bardziej lekkim: czymś, co może przynieść prócz frajdy także wiedzę. O czym mowa? O nowej książce Stevena Johnosona, która ujrzała właśnie światło dzienne za sprawą wydawnictwa SQN. światowy bestseller mówiący o fascynujących odkryciach, zarówno ogromnych jak i tych całkowicie przyziemnych, właśnie podbija Polskę!

Steven Johnson — bestsellerowy autor dziewięciu książek popularnonaukowych. Założyciel trzech cieszących się zainteresowaniem serwisów internetowych, gospodarz i współtwórca programu PBS How Got to Now. Regularnie pisze dla kilku znaczących, amerykańskich czasopism. Mieszka w hrabstwie Marin w Kalifornii z żoną i trzema synami.

Które wynalazki miały największe znaczenie dla historii ludzkości? Co tak naprawdę wpłynęło na nasz rozwój? Jak to się stało, że jesteśmy tu, gdzie jesteśmy? Jakim cudem dotarliśmy tak daleko?! Najpierw pojawia się problem. Później ktoś wpada na pomysł jego rozwiązania — nieraz szalony. Powstaje nowy twór, który z czasem trafia do powszechnego użytku. To z kolei prowadzi do ogromnych zmian. Autor książki pokazuje nam sześć właśnie takich rozwiązań, które w swoim czasie były absolutnie rewolucyjne i które aż do dnia dzisiejszego przyczyniają się pośrednio bądź bezpośrednio do wynalazków, które zmieniają bieg historii i pozwalają nam robić olbrzymie kroki rozwojowe. Każdy z was pewnie jest ciekaw, jakie to rzeczy? Może nie wszystko, co zostało opisane w książce brzmi super nowocześnie, jednak owe twory stanowią podstawę do większych odkryć i projektów, a bez nich bylibyśmy naprawdę daleko, daleko w tyle.

Od ogółu do szczegółu. Książka udowadnia, jak ściśle powiązane są ze sobą odkrycia ułatwiające nasze życie — kiedyś rewolucyjne, dziś stanowiące chleb powszedni. Wciągająca opowieść, która wyjaśnia, co łączy m.in. dalekowzroczność, Libię, bakterię, druk. Wenecję, kosmos i … selfie.

Andrzej Kotarski, Polimaty.pl

Szkło, zimno, dźwięk, czystość, czas oraz światło. Część z nich istniała od dawien dawna, lecz opisanie danego odkrycia także wpłynęło na rozwój historii. Jak bowiem mielibyśmy żyć we współczesnym świecie nie znając pojęcia czasu i nie będąc świadomym z jego upływu? Johnson bardzo skrupulatnie opisuje każdy z sześciu odkryć, począwszy od pierwszych naukowych problemów, poprzez pomysły, odważne decyzje, szalone idee i w końcu — końcowy rezultat. Jest to opowieść niezwykle wciągająca, która w ciekawy sposób opisuje rzeczy, które dla każdego z nas są absolutnie oczywiste i pewnie nikt z nas nigdy nie zastanawiał się nad ich genezą. Właśnie dlatego warto zagłębić się w lekturę i dowiedzieć się czegoś nowego o współczesnej nauce! Polecam.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.