Esej, reportaż, felieton Literatura podróżnicza Recenzje

Viviano Domenici – Wyspy Nieznane

Wyspy nieznane
Written by Ioannes Oculus

Są takie wyspy, gdzie nieprawdopodobne staje się prawdą. Wyspy Nieznane to wyjątkowa książka, której bogate wydanie ucieszy oko nawet najbardziej wymagającego czytelnika!

Viviano Domenici  dziennikarz mający na swoim koncie mnóstwo tekstów we włoskim czasopiśmie podróżniczym Corriere della Sera.  Zorganizował liczne wyprawy paleontologiczne i antropologiczne na pięciu kontynentach. Zdobył wiele nagród i wyróżnień dziennikarskich.

Autor książki brał udział w wielu wyprawach do najbardziej oddalonych zakątków naszego globu. Owocem tych wypraw jest książka, w której odsłania nieznane oblicze wysp: od Clipperton po Madagaskar, przez Ziemię Ognistą po Samoa. Każde opisane przez niego miejsce to osobna rzeczywistość ze swoją własną historią, kulturą, przyrodą i architekturą. Są tu opowieści o skandalach, wielkich miłościach, tajemniczych skarbach, potworach morskich, zaginionych plemionach czy archipelagach cudów napisane nietuzinkowo, w romantyczny, erudycyjny i pełen nostalgii sposób.

„Często wyspy, odległe światy uwięzione przez morze, sprawiają, że historie same się rodzą, a są to historie, które nigdy by nie powstały na stałym lądzie. Na tych wyspach można trafić na zakochanych rozbitków, chodzących idoli, baronowe z trzema kochankami, dziewczęta przebrane z miłości za chłopców, proroków, którzy nie chcą wracać do domu. Są też monety z kamienia albo muszelek, cesarze, którzy mają tylko dwóch poddanych, utopijne republiki, prehistoryczne szczątki, zagubieni piraci, ptaki wysokie na cztery metry, ukryte skarby, dziwactwa historii i opowieści zupełnie zmyślone.”

Vivianp Domenici  Autor

Wyspy Nieznane to znakomita literacka podróż do najbardziej tajemniczych i ciekawych miejsc ukrytych gdzieś na taflach niezmierzonych kilometrów mórz i oceanów. Autor częstuje nas licznymi tekstami związanymi z zapomnianymi przez ludzi wyspami. To opowiadania nawet nie tyle o wyspach, co o styczności obcego świata z kulturą ludzi! Często to starcie współczesności z realiami wyobcowanych zwyczajów ludzi, to poznanie różnych legend, faktów oraz mitów, które zapierają dech w piersiach. Ten zbiór to bardzo dobrze napisane dzieło, które czyta się niezwykle przyjemnie i lekko. To świetna odskocznia od rzeczywistości, książka która pozwala zapomnieć na chwilę o otaczającym nas świecie i przenieść nas w intrygujące miejsca, o których istnieniu nawet nie mieliśmy pojęcia. Idealna lektura na długie, jesienne wieczory. W dodatku piękne wydanie Zysku i Spółki idealnie dopełnia niesamowitość publikacji. Do Wysp Nieznanych dołączona jest płyta CD z odcinkiem programu Boso przez Świat, który prowadzi znany chyba wszystkim Wojtek Cejrowski. Jest to epizod poświęcony  wyspie Vanuatu, także seans będzie znakomitym uzupełnieniem literackiej podróży. Zdecydowanie polecam!

 

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.