Wieści

Ebooki nie będą tańsze

Written by Ioannes Oculus

Urzędnicy Unii Europejskiej twierdzą, że eBook nie klasyfikuje się jako dobro, które może być obłożone niższym podatkiem VAT. Niedawno zapadł w tej sprawie wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Wyrok jest wynikiem działań podjętych przez Komisję Europejską przeciwko Luksemburgowi i Finlandii, gdzie od 2012 roku obowiązywał niższy podatek. Książka elektroniczna to nie książka, a usługa wg Komisji, a przez to powinna być obłożona wyższym podatkiem. Sensu w tym wprawdzie nie widać, ale urząd wie lepiej, a czytelnicy eBooków będą płacić wyższe podatki, bo tak.

Oznacza to także wzrost cen w Luksemburgu i Finlandii. Kraje te mogą także zostać ukarane za nielegalne obniżenie podatków. Sam fakt, że wolny kraj nie może samodzielnie regulować podatków zakrawa o absurd, ale to zostawmy na boku. Dla Polski oznacza to, że i u nas ceny eBooków nie spadną, bo wyrok jest także dla nas obowiązujący.

Wybaczcie, ale w tej sytuacji uważam, że naprawdę w tej Brukseli kogoś “pogięło”. Widocznie dla Trybunału i Komisji ciągle mamy XIX wiek, a nowinki techniczne takie jak eBooki to science-fiction. Dla nich książka to bardziej twór materialny niż tekst. Choć sam wolę papier od czytników, to uważam, że taka decyzja jest bzdurna.

źródło: Your eBook purchases aren’t going to get cheaper thanks to the European Commission

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.