Wieści

Literacki sopot z literaturą czeską

Written by Ioannes Oculus

Znamy już datę tegorocznej edycji festiwalu Literacki Sopot. Odbędzie się w dniach od 20  do 23 sierpnia, a tematem przewodnim będzie literatura czeska.

„Po edycji polskiej, skandynawskiej i rosyjskiej czas na pokazanie dorobku artystycznego Czechów — naszych południowych sąsiadów” — podkreśla Joanna Cichocka-Gula, wiceprezydent Sopotu. „Do współpracy przy tworzeniu programu zaprosiliśmy Aleksandra Kaczorowskiego — tłumacza literatury czeskiej i znawcę Europy Środkowej. Oprócz dotychczasowych cykli spotkań autorskich, targów książki czy warsztatów dla dzieci i dorosłych, planujemy organizację projektów na styku literatury i innych dziedzin sztuki, z których znani są Czesi.”

W ramach festiwalu organizowany jest także konkurs Gdzie żyją dzikie dźwięki?

W ramach festiwalu Literacki Sopot Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do udziału w konkursie na oryginalny scenariusz słuchowiska dla dzieci.

„Ogłaszając ten konkurs, chcemy stworzyć nowe formy dla dzieci, które obudzą w nich fascynację teatrem dźwięku” — zachęcają Organizatorzy. „Twórczość dla dzieci na ogół skupia się na formie wizualnej, której dźwięk jedynie towarzyszy. Tym razem chcielibyśmy, żeby odegrał główną rolę. Nie stawiamy autorom żadnych ograniczeń tematycznych i formalnych. Dzikie dźwięki mogą żyć za górami, za lasami, ale też w bloku obok. Można je usłyszeć w spokojną noc nad jeziorem, ale i w zatłoczonym metrze. Dzikie dźwięki żyją wszędzie, trzeba je tylko umieć usłyszeć.”

Prace, nadesłane do 20.03.2015 oceni profesjonalne jury w składzie: Barbara Gawryluk (Polskie Radio Kraków), Janusz Kukuła (Teatr Polskiego Radia), Romuald Pokojski (Miejski Teatr Miniatura) i Grzegorz Wasowski (Wydawnictwo Wasowscy).

Wyróżnione prace zostaną opublikowane w pokonkursowej antologii.

Dodatkowo zwycięska praca będzie brała udział w konkursie zamkniętym organizowanym wspólnie z Teatrem Miejskim Miniatura w Gdańsku i Teatrem Polskiego Radia na realizację słuchowiska. Nagrodą w konkursie zamkniętym będzie realizacja słuchowiska w studiu Teatru Polskiego Radia, emisja na antenie Polskiego Radia oraz wydanie słuchowiska na płytach winylowych oraz w wersji elektronicznej przez Miejski Teatr Miniatura.

Dla mnie osobiście jest to powód, aby samemu sięgnąć po książki Hrabala, Capka i innych czeskich autorów. Dotychczas przeczytałem raptem Krakatit i nic więcej. Do sierpnia mam nadzieję nadrobić te zaległości.

Grafika wpisu pochodzi ze strony literackisopot.pl

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.