Artykuły

Wyzywam się i Was fantastycznie

Written by Ioannes Oculus

Co jakiś czas na Facebooku i nie tylko przewija się wyzwanie książkowe na przyszły rok. Moda na wyzwania rozpoczęła się w 2014 roku i będzie trwać… albo nie będzie, jak to mody mają w zwyczaju. Mimo wszystko, postanowiłem wykorzystać pomysł i postawić przed sobą:

#FantastyczneWyzwanie2015

Dołączysz się?

Uważam się za fana literatury fantasy, ośmielam się pisać o niej od czasu do czasu na stronie. Tymczasem wg stworzonego wg Andrzeja Sapkowskiego kanonu fantasy nie przeczytałem prawie nic. Czas najwyższy nadrobić zaległości!

Według tego kanonu jestem zaledwie Stultus, do czego wstyd się przyznać. Fantastyki czytałem i czytam dosyć sporo, jednak moje wybory jakoś mijały się wyborami Sapkowskiego. Jest on zresztą moim zdaniem wybrakowany — choćby o Świat Dysku Terry Pratchetta. Jednak podobno ze względu na poziom (nie)oczytania nie mogę zabierać w tej kwestii głosu, toteż postanowiłem nadrobić zaległości. Przeczytałem dotychczas raptem 13 pozycji kanonicznych, więc koniecznie muszę nadrobić przynajmniej 42, aby uzyskać poziom Expertus (Znawca). Daje to wynik 3,5 książki miesięcznie, co wydaje się nie do osiągnięcia w jeden rok (zakładając czytanie innych lektur, nie tylko fantastyki). Dlatego stawiam sobie za zadanie przeczytanie w tym roku 24 tytułów z listy, co daje dwa każdego miesiąca. Będzie trudno, ale o to chodzi w wyzwaniach. Da mi to pozycję Fana Drugiej Gildii. To taki plan minimum.

Zapraszam Cię do dołączenia się do wyzwania! Nie trzeba koniecznie przeczytać wszystkich 85 książek, nie musi to też być 24. Wystarczy 1 książka z kanonu na miesiąc, czyli razem 12 tytułów w rok. W ten sposób nie ucierpi lektura nowszych pozycji, a podstawowa dziesiątka będzie przynajmniej napoczęta.

Jakie są zasady tego wyzwania?

Przeczytać minimum 12 książek z kanonu Sapkowskiego.

Co potem? Możesz napisać o nich na swoim blogu, użyć hashtagu #FantastyczneWyzwanie2015 na Facebooku, Twitterze czy Google+. Ważne jest, aby podzielić się tym ze znajomymi i resztą świata. Niech wszyscy wiedzą, że czytamy fantastykę! Forma jest dowolna!

Można także poinformować mnie o podjęciu wyzwania, wtedy podlinkuję tutaj Twojego bloga. Można napisać na Facebooku, w komentarzu pod postem czy dowolny inny sposób.

W #FantastyczneWyzwanie2015 biorą udział:

1. Kocham Książki

2. Johanka Bialek

3. Kamil, Przy Kominku

4. Krzysiu Kornecki

5. Robert Woźniak

6. Paweł Niewiarowski

7. Ranndolf

8. Konrad Przydział

9. Mariush

10. …

fantastyczne-banner-01

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

1 Comment

  • […] W ostatnim roku trochę zaniedbałem swoją domową biblioteczkę. Nie żebym nie kupował książek. Tego akurat nie brakowało. Niestety o wiele gorzej było z czytaniem. Mam zamiar to nadrobić przystępując do Fantastycznego Wyzwania 2015. […]

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.