Artykuły

Książki roku — subiektywne zestawienie

Written by Ioannes Oculus

Podziwiam tych, którzy układają zestawienia najlepszych książek roku. Rozumiem bowiem, że przeczytali i porównali przynajmniej 51% wydanych tytułów (choć ideałem byłoby przeczytać wszystkie. Nie wierzę jednak, że ktoś ma tak nadludzkie możliwości.). Analiza najlepiej się sprzedających byłaby technicznie możliwa, choć stanowiłaby rejestr najlepiej wypromowanych książek. Dlatego wolę zestawienia subiektywne i takiego też spróbuję dokonać. Bardzo skromnego, z niewielką ilością tytułów.

Marta Kisiel, Nomen Omen

Moja prywatna książka roku. Jak Kisiel coś napisze, to oderwać się nie da, do książki się wraca co chwilę i ogólnie uzależnia. Na stronie można znaleźć recenzję Nomen Omen. Do lektury wracałem kilka razy podczytując choćby fragmenty. Ta pozycja sprawdziła się także jako prezent. Wiele obdarowanych osób przeczytało i sami, z własnej inicjatywy chwalili autorkę. Jedyne nad czym ubolewam to fakt, że Marta Kisiel wydaje tak rzadko. Wiem z czego wynika taka sytuacja i nie chciałbym, aby ilość zastąpiła jakość. Jednak człowiek po takiej uczcie po prostu chce więcej i nikt nie ma prawa zanegować tego faktu.

Przyznaję się też do poganiania autorki na miarę moich skromnych możliwości. Pozostaje ona zupełnie odporną na wszelkie podejmowane przeze mnie próby. Mimo to — staram się.

Gavin Extence, Wszechświat kontra Alex  Woods

Książka, która robi w głowie zamieszanie bez ostrzeżenia. Kojarzy mi się z filmem Prosta Historia Davida Lyncha. Na stronie jest do przeczytania recenzja Wszechświat kontra Alex Woods. Jeżeli ktoś nie czytał — koniecznie powinien. Można się nie zgodzić z rozwiązaniem, które ostatecznie wybrali bohaterowie, jednak nie można przejść wobec niego obojętnie i trzeba zająć stanowisko. Książka jest świetnie napisana i czyta się ją jednym tchem. Nie nudzi, nie zawiera opisów psychologicznych dylematów postaci rozwleczonych na kilka rozdziałów. Jest napisana lekko i przyjemnie.

Terry Pratchett, Stephen Baxter, Długa Wojna

Prawie tak dobra jak Długa Ziemia. Nie wiem dlaczego jeszcze nie doczekała się recenzji na Kocham Książki, prawdopodobnie zabrakło czasu. Dłuższy tekst ukaże się mam nadzieję w najbliższym czasie. Świat, w którym dzieje się akcja jest wielce oryginalny i Czytelnik odkrywa go z ciekawością porównywalną do tej, którą musiał przeżywać Kolumb odkrywając Amerykę. Duet dwóch wybitnych pisarzy i ich połączone zdolności stworzyły tekst z gatunku premium. Do tego po wielu, wielu tomach Świata Dysku jest to odświeżająca odmiana, dzięki której po Pratchetta sięga się z nową fascynacją.

Martyna Raduchowska, Demon Luster

Ostatnia pozycja w zestawieniu. Demon luster Martyny Raduchowskiej jest kontynuacją Szamanki od umarlaków, jednak wydaje mi się, że może być czytana niezależnie od pierwszej części, która w tej chwili jest trudno osiągalna. Mroczna opowieść o Idzie wciąga czytelnika w swój świat i nie wypuszcza do końca. Pamiętam, że z racji zewnętrznych okoliczności i braku czasu nie mogłem przeczytać za jednym razem całości. Czytając więc książkę po rozdziale mimo przebywania fizycznie w świecie realnym, myślami byłem ciągle w środku fabuły niespokojny co stanie się na kolejnych stronach.

Podsumowania nie będzie

Nie chcę tu autorytatywnie podsumowywać roku pod jakimkolwiek względem. Każdy może zrobić podobne zestawienie i będzie ono miało taką samą wagę. Rok miałem zapracowany i czasu na czytanie bardzo mi brakowało. Dlatego chętnie dowiem się od szanownych Czytelników strony, jakie książki wg Was są tymi najlepszymi w roku 2014. Dzięki temu dowiem się, co mnie ominęło i może uda mi się nadrobić zaległości! 🙂

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.