Komiks Recenzje

Sons of Anarchy. Synowie Anarchii

Golden Christopher, Couceiro Damian, "Sons of anarchy"
Written by Ioannes Oculus

Fani Synów Anarchii z pewnością są lekko zasmuceni faktem, że emitowany obecnie w telewizji 7. sezon Sons of Anarchy będzie ostatnim. Wszystkie wątki powoli zmierzają do nieuniknionego końca, a każdy wierny widz zastanawia się zapewne jak skończą się losy bohaterów motocyklowego gangu. Serial serialem, lecz marka jaką rozpowszechnili w kulturowym świecie mężczyźni z SAMCRO z pewnością nie zginie. Dowodem na to, że historia wciąż trwa, może być udostępniony właśnie do sprzedaży komiks Sons of Anarchy, który ujrzał światło dziennie dzięki wydawnictwu SQN! Ja osobiście jestem świeżo po lekturze i muszę przyznać, że obrazkowa wersja Synów Anarchii daje radę i z pewnością stanie się cennym artefaktem każdego fana serialu.

Na odwrocie tomiku można przeczytać, że zeszyt jest jedynie pierwszą odsłoną komiksowej historii, gdyż wydawnictwo planuję stworzyć całą serię. Wydarzenia, jakie mają miejsce na kartach komiksu, podążają za wątkami czwartego sezonu serialu telewizyjnego Kurta Suttera i przebiegają równolegle z akcją sezonu numer pięć. Wydawnictwo SQN wykorzystało znanych z serialu bohaterów – nie ma znaczących zmian –  jedynie sama akcja podąża nieco innym tokiem omijając to, co znamy z telewizji. I dobrze! Głupotą, moim zdaniem, byłoby powielanie telewizyjnych wątków w komiksie. Przez to dostajemy świeży produkt, lecz “ze znanym każdemu wnętrzem”. Zabieg oceniam zdecydowanie na plus!

Głównym wątkiem komiksowej historii są losy córki Hermana Kozika, byłego członka klubu, który został zamordowany. Kendra – bo tak ma na imię – wpadła w tarapaty nakrywając ekipę porno na fotografowaniu nieletnich dziewczyn. Tym samym wydała na siebie wyrok śmierci. Żyjąca na własną rękę dziewczyna nie ma dokąd uciec, dlatego postanawia ukryć się u dawnych sprzymierzeńców ojca – SAMCRO. Synowie Anarchii odkrywając historię dziewczyny postanawiają jej pomóc. Szczególnie w sprawę angażuje się Tig. Jest głęboko przekonany, że ocalenie dziewczyny pozwoli uporać mu się z demonami przeszłości. Prześladowcy Kendry natomiast automatycznie stają się wrogami motocyklowego gangu. Klub nie wie jednak, jak dalece powiązane są kontakty ich przeciwników.  Okazuje się, że  wszystko jest zdecydowanie bardziej skomplikowane niż początkowo przypuszczano. Na szczęście Jax – głowa SAMCRO – nie od parady nosi naszywkę prezydenta Synów Anarchii. Jego spryt i dążenie do celu pomogą rozwiązać kryminalną grę i jednocześnie uporać się z równoległymi problemami handlu bronią i prowadzeniem nocnego klubu.

Tom to solidny, ponad 180-kartkowy komiks oprawiony w twardą okładkę. Scenarzysta, Christopher Golden, oraz znany w świecie komiksu rysownik – Damian Couceiro – połączyli siły by stworzyć niezwykłą, alternatywną fabułę Synów Anarchii i jednocześnie zapewnić każdemu z fanów więcej zabawy. Do każdego wydania gratisowo dołączona plakat reklamujący serial w telewizji FOX, co stanowi dodatkową atrakcję dla gorliwego fana. Komiks z pewnością godny polecenia!

 

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.