Recenzje

Niezwykła historia Marvel Comics

Written by Ioannes Oculus

Chyba każdy z nas miał kiedyś okazję poznać jakiegoś superbohatera: czy to za sprawą ilustracji, filmu czy właśnie komiksu. W dzisiejszych czasach każde dziecko marzy o tym, by być zwinnym jak Spider Man, silnym niczym Hulk czy bohaterskim jak Kapitan Ameryka. Kto pół wieku temu – w czasie powstawania pierwszych marvelowskich historii – pomyślałby, że postacie te będą zachwycać młodzież aż do dnia dzisiejszego! Oczywiście absolutnie nikt nie twierdzi, że superbohaterowie są przeznaczeni jedynie dla najmłodszej części społeczeństwa – nic bardziej mylnego! Wprawną ręką naszkicowane przygody całej palety fantastycznych postaci obdarzonych nadprzyrodzonymi mocami budzą uznanie nawet u dorosłych. Jak zaczęła się ta wspaniała era Spider Mana, Iron Mana i innymi? Aby poznać ją  krok po kroku, należy cofnąć się w czasie i dokładnie przyjrzeć firmie Marvel, co znakomicie zrobił Sean Howe w swojej książce.

Książka Niezwykła historia Marvel Comics to, jak mówi sam Jonathan Lethem (amerykański pisarz oraz laureat World Fantasy Award), burzliwa i bolesna wersja uwielbianej przez wszystkich opowieści o bandzie zdolnych dziwaków, która zmieniła świat. Fakt, iż to wszystko prawda, to wisienka na torcie! Jak tu się nie zgodzić? Komiksy Mervela na stałe wpisały się w historię amerykańskiej popkultury XX wieku. Postacie stworzone przez świetnych rysowników do dziś hipnotyzują miłośników gatunku. Z komiksowych kartek zeszli na ekrany kin, przynosząc milionowe zyski producentom. Każdy jednak wie, że droga na szczyt jest często trudna i usłana niezliczoną ilością przeszkód. W tym wypadku nie było inaczej. Firma Marvel Comics powstała w roku 1939. Oczywiście komiksy były znane już kilkanaście lat wstecz, na rynku przodowały wielkie wydawnictwa a ich sprzedaż była wielce zadowalająca. Marvel startował ze straconej pozycji, od początku miał poważne problemy z pomysłami, lecz wybił się (chociaż powoli) na pozycję bezwzględnego lidera.

Czytając książkę poznajmy Marvel Entertainment od samego początku: od pomysłu, który narodził się w głowie Stanleya Lieber’a – znanego raczej pod nazwiskiem Stan Lee. Sean Howe skrupulatnie pokazuje nam krok po kroku, jak z niepozornej sterty gorszych i lepszych bohaterów wyłonili się tacy superbohaterowie jak Superman, Cat Woman czy X-Mani. Książka ukazuje burzliwe kulisy narodzin tak wielkiej spółki, jaką jest dzisiaj Marvel. Bez owijania w bawełnę, autor pokazuje wzloty i upadki, porażki i zwycięstwa dzięki którym komiks jest tak rozpowszechniony na całym świecie.

Sean Howe oparł swoją książkę na ponad stu oryginalnych wywiadach z członkami firmy. Niezwykła historia Marvel Comics to opowieść o urodzajnej wyobraźni, przyjaźniach na śmierć i życie, nawróconych grzesznikach, sojuszach i niespodziewanych zdradach. Rysunki oraz fabuła kultowych czarnych charakterów i niekoniecznie nieskazitelnie czystych herosów przez lata przekazywane były z rąk do rąk nowych rysowników, gdzie każdy pragnął wnieść w historię cząstkę siebie. Stworzenie nowego  tła  do powielanego przez dłuższy okres czasu schematu komiksu nie jest łatwym zadaniem. Autor książki podpatruje zza kulis nietypowe osobowości, które podołały temu zadaniu tworząc z komiksów Marvela jeden z najbardziej niezwykłych i uwielbianych popkulturowych symboli w historii Ameryki. Książka warta jest przeczytania z całą pewnością, historia w niej zawarta z pewnością zaciekawi nawet osoby, które nigdy komiksu w ręku nie miały, ale dla wielbicieli fabularnych ilustracji będzie to z pewnością gratka! Polecam!

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.