Czytelnia

Premiera “Sońki”

Written by Ioannes Oculus

Ten dzień powinien przejść do historii literatury, dzisiaj bowiem miała miejsce oficjalna premiera jednej z wyjątkowych książek – Sońki Ignacego Karpowicza. W ostatnim czasie promowaliśmy fragmenty czytane przez znanych aktorów. Jeśli jeszcze Wam mało, to dziś mamy kilka fragmentów.

Recenzję książki publikowaliśmy wczoraj (Ignacy Karpowicz, Sońka). Jest w niej coś z lustra, w którym można się samemu przejrzeć, wejść we własną duszę. Książka uzależnia, co zostało stwierdzone doświadczalnie na własnej skórze.

Dla formalności zamieszczany także opis samej książki:

karpowicz-ignacy-sonka-2W życiu Sońki wszystko skończyło się dawno, dawno temu, wraz z wojną. Przeżyła i poczuła wtedy tyle, że później już ani żyła, ani czuła, mając jedynie wspomnienia i psią obrożę z gotyckim napisem. Przypadkowe spotkanie przy wiejskiej drodze daje początek opowieści, która wreszcie może zostać wysłuchana.

Powiernikiem Sońki zostaje Igor — wzięty reżyser teatralny — który niespodziewanie znalazł się gdzieś poza zasięgiem sieci komórkowych. Na bieżąco przekształca historię staruszki w sztukę teatralną, tworząc własną wersję wydarzeń. A kiedy zdawać by się mogło, że wyczerpał już limit pomysłów, w wiejskiej chacie pojawia się Ignacy, o którym Igor uporczywie próbował zapomnieć…

Sońka to wielka, ale kameralna, prosta, choć niełatwa, wyciszona, lecz kipiąca emocjami, pacyfistyczna, a jednocześnie brutalna historia przepełniona miłością. Autor wykorzystuje konwencję romansu wojennego, by opowiedzieć o  kiedyś i teraz; o tu i tam; o piekle i raju pamięci.

Ignacy Karpowicz po raz kolejny zaskakuje, jeszcze bardziej zachwyca i udowadnia, że po sukcesach Balladyn i romansów oraz Ości na dobre wszedł do literackiej superligi.

Fragment książki można pobrać >> tutaj <<!

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.