Wieści

Graham Masteron, “Rook”

Written by Ioannes Oculus
Graham Masteron, "Rook"

Graham Masteron, “Rook”

Nauczyciel języka angielskiego dowiaduje się, że duchy to nie tak całkiem fantastyczny świat, jak myślał dotychczas. Mężczyzna podążając za starodawnymi legendami i mitami poznaje spirytystyczną stronę realności, w której przyjdzie mu spotkać się z niecodziennym zabójcą.

Graham Masteron, Rook, [Replika], Zakrzewo 2014

Graham Masterton – rocznik 1946. Popularny pisarz angielski, autor ponad 100 książek: horrorów, thrillerów, powieści historyczno-obyczajowych, poradników seksuologicznych oraz zbiorów opowiadań. Swój pierwszy horror –Manitou – wydał na początku lat 70. Książka już kilka dni po premierze stała się bestsellerem. Na jej podstawie powstał film w reżyserii Williama Girdlera. Wiele jego książek otrzymało wyróżnienie literackie w Stanach Zjednoczonych i Europie. Nakładem wydawnictwa Replika ukazało się 6 powieści Mastertona. Autor przyznaje się otwarcie do sympatii, jaką darzy Polskę i często ją odwiedza.

Pierwsze wydanie książki miało miejsce w roku 1997. Rook miał być pierwszą odsłoną większego cyklu – i tak też się stało. Jeszcze w tym samym roku światło dziennie ujrzała kolejna część przygód o nauczycielu Jimie Rooku. Aktualnie na sagę składa się osiem książek, a ostatnia została wydana w 2012 roku. Wydawnictwo Replika właśnie wypuściła do księgarń wznowienie pierwszego tomu i mam szczerą nadzieję, że na nim się nie skończy, gdyż dzieło Mastertona zasługuje naprawę na słowa pochwały!

Jim Rook jest nauczycielem języka angielskiego w West Grove Community College w Los Angeles. Wiele lat temu Jim otarł się o śmierć na skutek powikłań po zapaleniu płuc. Od tego czasu mężczyzna posiada pewien dar, o ile tak można nazwać szósty zmysł, dzięki któremu widzi zjawiska nadprzyrodzone oraz, jak się z czasem okazuje, dzięki któremu umie komunikować się z duchami. Kłopoty pedagoga zaczynają się od szkolnej bijatyki oraz późniejszej śmierci jednego z uczniów. Podejrzenia od razu padają na jednego z wychowanków klasy Rooka, niemniej ten pewny jest, że za zabójstwem nie stoi jego podopieczny, lecz tajemniczy mężczyzna w czerni, którego profesor widuje od pewnego czasu za murami szkoły. Fakt, że widzi go jedynie Rook wielce komplikuje argumenty policji, jakoby to on był domniemanym zabójcą. Nauczyciel postanawia sam rozprawić się z nieznajomym, kiedy okrywa w sobie magiczne pokłady energii. W ujęciu sprawcy pomoże mu piękna towarzyszka, uczniowie oraz wiekowe zapiski mistyków.

Lubię książki, w których dużo się dzieje, bez zbędnych opisów czy nadmiaru mało znaczących szczegółów. Takie dzieła są dobrym rozwiązaniem, kiedy chcemy przeczytać coś lekkiego, szybkiego ale jednocześnie dobrego. Taką książką jest z pewnością Rook Mastertona. Nie znam jego twórczości dogłębnie: czytałem zalewie kilka jego książek, co na tle całego dorobku jest marnym procentem, przez co nie będę stawiał się na miejscu znawcy, a tylko odbiorcy. Za każdym razem, gdy mam o czynienia z książkami Grahama Mastertona, bawię się świetnie! Tym razem czytelnik przenosi się do lekko mistycznego świata duchów i zaklęć. W książce naprawdę nie brakuje niczego. Jest i dreszczyk emocji, są niebezpieczne tajemnice których lepiej nie poznawać, są i postacie dosłownie z piekła rodem – to wszystko tworzy z Rook’a idealny horror. Książka nie jest obszerna, przez co akcja rozwija się bardzo szybko. Praktycznie od pierwszej strony już wkraczamy w niebezpieczny paranormalny świat. Autor pisze lekkim piórem, używając prostych zdań, tym samym pozwalając na pochłonięcie całości w bardzo krótkim czasie.

Jeśli jesteś miłośnikiem horrorów, fascynuje cię spirytystyczna strona rzeczywistości, jeśli ciarki na ciele i poczucie literackiego strachu napawa cie niekontrolowaną radością to z pewnością powinieneś, drogi czytelniku, sięgnąć po nowo wydane dzieło Mastertona. Gwarantuje świetną zabawę i poczucie dobrze spędzonego czasu! Teraz zostaje tylko czekać na kolejne części przygód Rook’a! Polecam!

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.