Premiery

Informator premierowy #4

Written by Ioannes Oculus

Po nieplanowanej, dłuższej przerwie (za co bardzo przepraszamy) ukazuje się kolejny informator premierowy. Jednak mam nadzieję, że na przyszłość uda się uniknąć tego typu opóźnień. Dzisiaj wybraliśmy dla was spośród morza premier trzy tytuły, po które warto sięgnąć!

Łukasz Tylek, "Miasto cieni"

Łukasz Tylek, “Miasto cieni”

#fantastyka #debiut

Z debiutami trzeba ostrożnie, bo nigdy nie wiadomo co się trafi. Autor niesprawdzony, więc ryzyko jest spore. Jednak czasami zdarzają się debiuty spektakularne, jak choćby Harry Potter. Jak będzie tym razem nie jestem w stanie przewidzieć, ale mam to szczęście, że przeczytałem już kilka pierwszych stron i ta książka zapowiada się smakowicie. Chodzi o Miasto Cieni Łukasza Tylka. Rzecz dzieje się w Krakowie, w odległej przyszłości, która jednak z powodu katastrofy Drugiej Cywilizacji (czyli tej, którą my znamy) w dużej mierze przypomina średniowiecze. Koncept jest ciekawy i realizacja też wygląda obiecująco. Recenzja już niedługo na naszej stronie!

XXVII wiek. Świat po wielkiej wojnie cofnął się do wieków średnich. Jednym z siedmiu miast, które przetrwało apokalipsę, jest Kraków.

Zbliżają się wybory. Wójt Bronimir musi zmierzyć się z silnym kontrkandydatem, bogatym i wpływowym wielmożą ze wschodu. Kampanię utrudnia mu tajemnicza śmierć jego przyjaciela, kupca Marvina. O pomoc w rozwiązaniu sprawy prosi prywatnego detektywa Lossemila Neirę, “specjalistę od trudnych spraw”. Pozornie łatwe dochodzenie prowadzi do misternie zaplanowanego spisku, który zagraża całemu miastu. Lossemil będzie musiał się zmierzyć z siłami przekraczającymi ludzkie pojęcie, ale dla ocalenia miasta jest w stanie poświęcić własną duszę.

Oficjalna premiera: 27 listopada.

Andrzej Pilipiuk, "Carska Manierka"

Andrzej Pilipiuk, “Carska Manierka”

#fantastyka

Jak już zapewne wiecie, ukazała się nowa książka Andrzeja Pilipiuka, Carska manierka. Jest to zbiór opowiadań, w których tajemnicza przeszłość miesza się z brutalną teraźniejszością. Autor przyzwyczaił nas do tego, że jego książki wychodzą dosyć często. Z drugiej strony znany jest z nierównego poziomu kolejnych tytułów. Jak będzie tym razem? Jeżeli o mnie chodzi, to książka już leży na półce i czeka na swoją kolej. Kto natomiast Manierkę przeczytał, niech podzieli się wrażeniami w komentarzach!

Walter Issacson, "Steve Jobs"

Walter Issacson, “Steve Jobs”

#biografia

Niedawno ukazało się drugie wydanie biografii Steve’a Jobsa autorstwa Waltera Isaacsona. Nowa edycja zawiera niepublikowany dotąd w Polsce epilog, napisany przez Waltera Isaacsona tuż po śmierci Jobsa. Opisuje m.in. ostatnie chwile jego życia, pożegnanie z bliskimi, ceremonię pogrzebową i to, jak odejście Steve’a uczcili jego przyjaciele. Nowa jest także okłada, na której widzimy młodego Jobsa.

***

Inne wydarzenia

Poza premierami książek warto wspomnieć, że w najbliższym czasie będą miały miejsce dwa większe wydarzenia książkowe. Od 29 listopada do 1 grudnia w Łodzi będzie odbywał się III Salon Ciekawej Książki. Organizatorzy zapowiadają obecność ponad 50 firm, a głównym punktem programu ma być konferencja “O Tuwimie można nieskończenie: spotkania, akcje i publikacje w Roku Jubileuszowym”. Tydzień później natomiast swoje czytelnicze święto będzie przeżywał Wrocław, gdzie w hali dworca głównego od 5 do 8 grudnia będą się odbywać 22. Wro­cławskie Targi Do­brych Książek. Jak wszystko dobrze pójdzie, to na tych drugich będziemy obecni i przekażemy Wam relację.

Jeżeli natknęliście się na inne nowości po które warto sięgnąć, piszcie o nich w komentarzach!

Wszystkie wydania można znaleźć pod tagiem: Informator premierowy.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

1 Comment

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.