Premiery

Informator premierowy #3

Written by Ioannes Oculus

Na krakowskich targach książki miało miejsce tyle premier, że ciężko było znaleźć coś ciekawego do trzeciego numeru Informatora premierowego. Dlatego niektóre z prezentowanych tytułów to takie, które się już ukazały w ostatnich dniach. Jednak po wgryzieniu się w “czeluści internetów” znalazłem kilka pozycji, po które chciałbym sięgnąć.

Umberto Eco, "Historia krain i miejsc legendarnych"

Umberto Eco, “Historia krain i miejsc legendarnych”

#sztuka #literatura #kultura

Jak widać, miałem spory problem ze zaklasyfikowaniem nowej książki Umberto Eco. Natomiast  miłośnika fantasy i wszystkiego co z nią związane, Historia krain i miejsc legendarnych, bez względu na kategorię, od razu przyciąga uwagę. Wystarczyło mi kilka słów wydawcy, żeby ta książka znalazła się na mojej liście “muszę mieć”.

Od poezji Homera po współczesne science fiction, od Pisma świętego po komiksy, przez kamienie milowe naszej edukacji (Marco Polo, Starca z Gór, Campanellę, Morusa i Bacona, Guliwera, Alicję w Krainie Czarów i twórczość Tolkiena), światowa literatura wciąż wymyśla legendarne krainy, projektując na nie ludzkie pragnienia, marzenia, utopie i koszmary zbyt wielkie, by pomieścił je nasz ograniczony, rzeczywisty świat. Jedne z tych miejsc dały życie fascynującym legendom i zainspirowały wspaniałe dzieła sztuki. Inne zawładnęły bez reszty umysłami łowców tajemnic. Jeszcze inne zaś stały się inspiracją dalekich wypraw badawczych: podróżnicy, owładnięci pragnieniem odnalezienia iluzji, odkrywali nowe, najzupełniej realne ziemie.

Tytuł: Historia krain i miejsc legendarnych
Autor: Umberto Eco
Przekład: Tomasz Kwiecień
Oprawa: broszurowa
Liczba stron: 480

Łukasz Henel. "Szkarłatny blask"

Łukasz Henel, “Szkarłatny blask”

#horror

Wśród niedawnych premier zwróciła moją uwagę książka Łukasza Henela. Zainteresował mnie wątek ludowej legendy, który ma tłumaczyć paranormalne zjawiska zachodzące w lesie wokół domu, który odziedziczył Łukasz Stańczuk, bohater powieści. Po przeczytaniu zapowiedzi tej książki domyślam się, że będzie to lektura z gatunku czytadeł. Fabuła przypomina bowiem amerykańskie horrory. Jednak zapowiada się na dobrą w swojej kategorii książkę: taką, po którą będzie warto sięgnąć dla kilku godzin rozrywki.

Łukasz Stańczuk, świeżo upieczony absolwent socjologii, dziedziczy położony w leśnych ostępach dom. Pełen nadziei na lepszą przyszłość udaje się w rejon Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Samochód grzęźnie jednak w rowie, a on sam błądzi po lesie w zapadającej ciemności. Nie może oprzeć się wrażeniu, że ktoś go obserwuje. Szybko przekona się, że na pozór zbawienny spadek posiada swoją mroczną stronę – stojąca samotnie w lesie stara chata staje się centrum nadnaturalnych wydarzeń związanych ze starym okultystycznym rytuałem…

Tytuł: Szkarłatny blask
Autor: 
Łukasz Henel
Stron:
 309
Oprawa: broszurowa
Format: 140×205

Krzysztof Kotowski, "Święto Świateł"

Krzysztof Kotowski, “Święto Świateł”

#kryminał

Święto świateł ukazało się już jakiś czas temu, ale dopiero teraz wypatrzyłem tę pozycję. Czytam opis książki – są trupy, jest dochodzenie i zagadka. Do tego ciekawe nawiązanie do sytuacji sprzed półtora wieku, która może rzucić światło na zagadkową zbrodnię.

W jednym z warszawskich apartamentów zostają znalezione zwłoki czterech mężczyzn. Okoliczności ich śmierci są niejasne. Wszystko wskazuje na to, że zmarli w trudny do wyjaśnienia sposób podczas gry w go – najstarszej i najtrudniejszej gry strategicznej. Na prośbę nadkomisarza Artura Śmigielskiego sprawę otrzymuje niepokorna i porywcza czarnoskóra policjantka, Eliza Dukoto. Razem szybko odkrywają, że ofiary zostały uśmiercone w identyczny sposób, w jaki sto pięćdziesiąt lat wcześniej zginął najwybitniejszy gracz w go – Shūsaku Honʼinbō.

Czy to robota szaleńca? A może mord rytualny? Policjantom z pomocą przychodzi Hubert Wanat, błyskotliwy historyk i badacz go. Skomplikowana sieć pułapek, kłamstw i fałszywych tropów prowadzi do przerażającej prawdy!


Oprawa:
 
miękka
ISBN: 
978-83-7839-624-6
Format: 125mm x 195mm
Liczba stron: 368

Andrzej Sapkowski, "Sezon Burz"

Andrzej Sapkowski, “Sezon Burz”

#fantasy

Nie można nie wspomnieć nowej książki Andrzeja Sapkowskiego. Pierwsze reakcje były mieszane: czy aby nie będzie to po prostu książka obliczona na wysoką sprzedaż (bo Sapkowski, bo Wiedźmin itd)? Na autorze osobiście zawiodłem się i po Wiedźminie już nie czytałem jego książek, mimo kilku prób. Wydawca zapowiada szybką akcję i powrót do tak lubianych przez wielu klimatów. Obawiam się, że sięgnę po tę książkę. Jaka będzie, zobaczymy. Mam nadzieję, że tym razem autor rozczaruje mnie pozytywnie.

Oto nowy Sapkowski i nowy wiedźmin. Mistrz polskiej fantastyki znowu zaskakuje. „Sezon burz” nie opowiada bowiem o młodzieńczych latach białowłosego zabójcy potworów ani o jego losach po śmierci/nieśmierci kończącej ostatni tom sagi.

Tytuł: Sezon Burz
Autor: 
Andrzej Sapkowski

* * *

Jeżeli natknęliście się na inne nowości po które warto sięgnąć, piszcie o nich w komentarzach!

Wszystkie wydania można znaleźć pod tagiem: Informator premierowy.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.