Wieści

Stefan Bachmann, “Dziwni”

Written by Ioannes Oculus
Stefan Bachmann, "Dziwni"

Stefan Bachmann, “Dziwni”

Intrygująca i pełna magii opowieść o przyjaźni i odwadze, napisana przez genialnego nastolatka.

Stefan Bachmann, Dziwni, tłum. Małgorzata Koczańska, (tyt. org. The Peculiar), [Fabryka Słów], Lublin 2013

Kup książkę Dziwni już teraz w Centrum Taniej Książki!

Stefan Bachmann jest pisarzem i muzykiem. Urodził się w Colorado, obecnie mieszka z rodzicami i rodzeństwem w Szwajcarii. Jest studentem Konserwatorium w Zurychu i jednocześnie pisze swoją trzecią książkę. Jego debiutancka powieść Dziwni ukazała się, zanim ukończył dwadzieścia lat.

Bartholomew jest małym chłopcem. Mieszka wraz z matką i siostrą w starym, wielorodzinnym domu w Bath. Jest „dziwnym”, jego matka jest człowiekiem, ojciec feyrem. W zasadzie chłopiec nie należy do żadnego ze światów, tacy jak on i jego siostra są ukrywani przez całe życie. Odkąd magia odeszła z Anglii, a jej powrotu strzegą kościelne dzwony, wszystko co magiczne jest w niebezpieczeństwie.

Bartholomew niemal niczym nie różni się od zwykłego dziecka. Jest jedynie nieco drobniejszy i bledszy. Inaczej sprawa wygląda w przypadku jego siostry Hettie. Dziewczynce zamiast włosów z głowy wyrastają… gałązki. A to już nie jest coś, co łatwo przegapić. Życie rodzeństwa upływa na wspólnych zabawach. Chłopczyk stworzył coś w stylu własnego „gniazdka” na strychu, gdzie w miarę niewidoczny może nawet spoglądać przez okno.

Właśnie w trakcie jednej z obserwacji chłopiec zauważa kobietę w wytwornej sukni zbliżającą się do domu sąsiadów w którym mieszka chłopiec podobny do niego. Bartholomew staje się mimowolnym świadkiem porwania chłopca i od tego czasu również on i jego siostra są w niebezpieczeństwie.

W Londynie znaleziono zwłoki kilkorga „dziwnych” dzieci. Ciała były puste w środku. Ktoś zabija małoletnich mieszkańców i nie zostawia za sobą żadnych śladów. Czy to ma coś wspólnego z porwaniem w Bath? Czy Barthlomew i Hettie mogą być następni? Czy możliwe jest, że mały chłopiec okaże się najlepszym sprzymierzeńcem jednego z członków parlamentu w walce z nieznanym zbrodniarzem? Czy istoty tak różne mogę współdziałać?

Książka  Dziwni to niesamowita historia osadzona w Anglii. Autor wprowadza elementy klasycznego fantasy, wzbogacając je sporą dawką steampunku i okraszając elementami powieści kryminalnej. Czyta się świetnie, fabuła zaskakuje a czytelnik naprawdę zatraca się w opowieści. Nie jest to historia dedykowana wyłącznie dla młodzieży, gwarantuję że czytelnik w każdym wieku odnajdzie w niej coś dla siebie. Ja na przykład, choć nastolatką jak wiecie nie jestem, świetnie bawiłam się w trakcie lektury. Mechaniczne ptaszki – posłańcy, automatyczny lokaj i wiele innych wynalazków ubarwiają jeszcze bardziej całą historię.

Kolejną płaszczyzną tej historii jest rodząca się przyjaźń między małym, biednym chłopcem a człowiekiem postawionym wysoko w hierarchii społecznej. W obliczu niebezpieczeństwa okazuje się bowiem, że wszyscy mamy te same lęki, ale wszyscy jesteśmy w stanie je pokonać i wykazać się niezwykłą odwagą.

Co najciekawsze – autor w momencie publikacji Dziwnych miał zaledwie 19 lat, pracę nad powieścią rozpoczął mając lat 16. To zadziwiające jak skrupulatnie zbudował nie tylko samą fabułę, ale wszystko co stanowi dla niej tło – począwszy od postaci, skończywszy na samym świecie, w którym dzieje się akcja. Dla mnie bomba i wielka nadzieja na kolejne, co najmniej tak samo dobre książki Bachmanna. Polecam gorąco!

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.