Premiery

Informator premierowy #2

Written by Ioannes Oculus

Informator premierowy doczekał się drugiego numeru! Może nie jest to wielka okazja do świętowania, ale ponieważ chętnie przyjęliście pierwszą odsłonę, to tym chętniej przygotowałem go po raz drugi. Tym razem dominuje temat targów książki w Krakowie oraz moich osobistych zainteresowań. To co mnie szczególnie zainteresowało, to nowy komiks o Asteriksie, jednym z ulubionych bohaterów mojego dzieciństwa.

#komiks

Asterisk u Piktów

Asterisk u Piktów

Wszyscy chyba znają komiks o Asteriksie. Niestety od śmierci René Goscinny’ego w 1977 oraz przejściu na artystyczną emeryturę Alberta Uderzo w 2008 wydawało się, że seria zostanie zakończona. Jednak na początku tego roku ogłoszono zapowiedź publikacji nowego, 35 albumu serii, zrealizowanego w całości przez nowych autorów: Didiera Conrada (rysunki) i Jeana-Yves`a Ferri (scenariusz). Czy uda im się wskrzesić ducha oryginalnych komiksów? Osobiście podchodzę do tego z pewną obawą. Oryginalnymi komiksami zaczytywałem się całymi dniami i obawiam się, że nowi autorzy nie oddadzą ducha pierwowzoru. Jak będzie naprawdę, to jednak okaże się 24 października, gdy na targach książki w Krakowie będzie miała miejsce premiera Asteriksa u Piktów.

#muzyka

Hunter Davies, "The Beatles"

Hunter Davies, “The Beatles”

Osobiście za książkami o muzyce, zespołach i piosenkarzach nie przepadam. Wspomnę jednak o dwóch tytułach, które na targach książki w Krakowie będą miały swoją prapremierę. Są to historie tych muzyków, którzy do dzisiaj mi czasami towarzyszą.

Hunter Davies, “The Beatles”
Jest to jedyna autoryzowana biografia grupy. Hunter Davies spędził osiemnaście miesięcy z Beatlesami, którzy wówczas definiowali gusta nowej generacji i tworzyli podstawy współczesnej muzyki popularnej. Jako ich jedyny autoryzowany biograf miał nieograniczony dostęp nie tylko do Johna, Paula, George’a i Ringo, ale również do ich przyjaciół, rodzin i znajomych. Patronat nad wydaniem książki sprawuje Polskie Radio Trójka.

"Bon Jovi. Kiedy byliśmy piękni"

“Bon Jovi. Kiedy byliśmy piękni”

Bon Jovi. Kiedy byliśmy piękni – Bon Jovi
Aby uczcić swoje dwudziestopięciolecie zespół Bon Jovi postanowił dopuścić do swojego życia – na scenie i poza nią – reżysera i fotografa Phila Griffina. Tak właśnie powstał ten album. W środku znajdują się piękne, niedostępne nigdzie indziej fotografie oraz historia opowiedziana przez samych muzyków.

Oba zespoły lubię do dziś, choć czasy wielkiej fascynacji nimi mam już za sobą. Nie wiem czy skuszę się na zakup tego typu książek, jednak mam nadzieję, że na targach uda mi się wziąć je do ręki i przynajmniej pobieżnie przejrzeć.

#fantasy

Gina Damico, "Zgon"

Gina Damico, “Zgon”

31 października ma się ukazać książka Giny Damico pt. Zgon. Jest to debiutancka powieść tej autorki. Historia opowiada o dziewczynie imieniem Lex i jej wujku, który okazuje się być nie tylko zwykłym farmerem, lecz mrocznym żniwiarzem przeprowadzającym dusze zmarłych na “drugą stronę”. Ma być trochę strasznie i trochę śmiesznie. Zobaczymy co wyjdzie, gdyż tą książkę na pewno pochwycimy w nasze recenzenckie ręcę.

Warto także odnotować wznowienie, które przygotowała również Fabryka Słów. Niedawno bowiem ukazały się dwa tomy Zbieracza Burz Mai Lidii Kossakowskiej w nowej oprawie graficznej. Oto nowa szata Daimona Frey’a, Abbadona, Burzyciela Światów, Tańczącego na Zgliszczach czy po prostu Anioła Zagłady który stwierdził, że zrobi sobie wakacje. W końcu i tak nie ma nic do roboty, gdyż odkąd Pan odszedł z Białego Tronu, nikt nie wydaje mu rozkazów…

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.