Wieści

George R. R. Martin, Lisa Tuttle, “Przystań Wiatrów”

Written by Ioannes Oculus
George R. R. Martin, Lisa Tuttle, "Przystań Wiatrów"

George R. R. Martin, Lisa Tuttle, “Przystań Wiatrów”

Na planecie małych wysepek, trapionych przez potwory mórz i rozdzierające powietrze sztormy, lotnicy pełnią funkcję wysłanników i zazdrośnie strzegą prawa do dziedziczenia skrzydeł. Maris z Amberly, która ponad wszystko pragnęła latać, rzuciła im jednak wyzwanie…

George R. R. Martin, Lisa Tuttle, Przystań Wiatrów, [Zysk i S-ka], 2013

George Raymond Richard Martin (ur. 20 września 1948 w Bayonne w stanie New Jersey) – pisarz, twórca science fiction i fantasy, zarówno opowiadań jak i powieści, wielokrotny zdobywca nagród Nebula i Hugo oraz wielu innych (World Fantasy Award, Bram Stoker Award, Locus Award). Autor jednej z najpoczytniejszych serii książek na świecie – Pieśni Lodu i Ognia.

Lisa Tuttle (ur. 16 września 1952, w Houston , Texas ) – pisarka science fiction, fantasy, horror. Wydała kilkanaście powieści, pięć zbiorów opowiadań i kilka tytułów non-fiction, w tym książki o tematyce feministycznej. Zajmuje się także edycją i pisaniem recenzji książek dla wielu wydawnictw. Aktualnie mieszka w Wielkiej Brytanii.

Maris z Amberly od dzieciństwa pragnęła latać. Jej planeta pozwała na beztroski kłus w przestworzach dzięki słabej grawitacji i dosyć gęstej atmosferze. Niestety jednak tylko wybrani mogli poddać się przyjemności podniebnych wyczynów, a Maris nie dość, że nie pochodziła z żadnego rodu lotników to w dodatku samo przeżycie w Przystani Wiatrów kosztowało ją nie lada wysiłku. Każdy dzień był walką o jedzenie i w miarę godny byt. Pewnego dnia jednak wszystko się zmienia, gdyż mała Maris zostaje przygarnięta pod skrzydła jednego z lotników i tym samym wyrywa się ze swojej biednej przeszłości, stając się jedną z najlepszych lotniczek w okolicy. Niestety jednak nawet na pozór sielankowe życie niesie za sobą liczne problemy a konsekwencje swoich decyzji mogą być druzgocące.

Za sprawą bestsellerowej sagi książek oraz serialu telewizyjnego George R. R. Martin stał się ostatnimi czasy jednym z najpoczytniejszych i najbardziej rozpoznawalnych autorów na świecie. Ja osobiście nie miałem jeszcze styczności z żadną z jego książek, dlatego postanowiłem to zmienić. Niestety nie udało mi się dorwać cyklu Pieśni Lodu i Ognia, ale pokusiłem się na jego powieść, napisaną wspólnie z inną, cenioną i znaną autorką fantastyki. Muszę jednak przyznać, że Przystań Wiatrów mimo dużych nadziej nie spełniła do końca moich oczekiwań. Sam pomysł na książkę był ciekawy, opis z tyłu także wielce mnie zachęcił, jednak wykonanie już nie jest tak intrygujące.

Tak naprawdę każdy rozdział jest inny. Jeden zaciekawia, sprawia, że chcemy brnąć dalej i dalej by tylko dowiedzieć się co stanie się z następną kartką, inny z kolei wręcz nudzi, nużąc czytelnika. Taki kalejdoskop przyciągania i oddalania uwagi nie jest dobry, jeśli chcemy wieczorem poddać się odprężeniu przy lekturze to nie polecam, gdyż bardzo szybko można po prostu zasnąć. Przystań Wiatrów mimo, że nie należy do łatwych książek, to jednak zawiera w sobie też coś magicznego, co czasami bardzo porywa czytelnika. W tym fantastycznym świecie duetu autorów można dopatrzeć się kilku cennych przesłań. Mimo, że miejsce akcji powieści jest całkowicie odrębne od naszej rzeczywistości, to jednak tamtejsi ludzie są do nas bardzo podobni. Mamy do czynienia z pychą, słabością, kategoryzacją ludzi oraz z ich opozycją, z ludźmi którzy podążają za swoimi marzeniami i dla których to one właśnie stanowią sens życia.

Podsumowując powiem, że powieść jest średnia. Ma swoje wzloty i upadki. Na pewno nie jest to książka którą trzeba przeczytać, ale jeśli ma się wystarczająco dużo czasu i cierpliwości aby przebrnąć przez dzieło, to jest szansa na wyniesienie ciekawych przeżyć.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.