Wieści

Zmarła Joanna Chmielewska

Written by Ioannes Oculus
Joanna Chmielewska, "Lesio"

Joanna Chmielewska, “Lesio”

Każde zwierzę da się wytresować. Mężczyznę też. (“Jak wytrzymać z mężczyzną”)

Rozumny mężczyzna z każdej sytuacji potrafi wydłubać to, co dobre. A przynajmniej powinien potrafić. Inaczej nie jest rozumnym mężczyzną, tylko niewydarzonym półgłówkiem i na nic dobrego nie zasługuje. (“Jak wytrzymać ze współczesną kobietą?”)

– Wiesz, jesteś bardzo ładna dziewczyna – powiedział miękkim, cichym głosem.
To dopiero teraz to zauważył? Jak jest ciemno?
– Istotnie, w tym zielonym świetle muszę być szczególnie piękna. Jak świętej pamięci nieboszczka. (“Klin”)

Kojarzycie te cytaty, ten humor? To znana i lubiana autorka Joanna Chmielewska. Niestety dzisiaj odeszła od nas. Była osobą wyjątkową, tryskającą humorem i świetnymi pomysłami. Miała swój oryginalny styl pisania, tak bardzo lubiany przez wielu Czytelników.

Jej prawdziwe imię i nazwisko to Irena Barbara Kuhn z domu Becker. Urodziła się . 2 kwietnia 1932 w Warszawie. Była autorką powieści sensacyjnych, kryminalnych, komedii obyczajowych, a także książek dla dzieci i młodzieży. Najbardziej znane to m.in. Lesio, Wyścigi, Wszystko Czerwone. Jednak nie sposób wyliczyć wszystkich popularnych tytułów.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.