Premiery

Informator premierowy #1

Written by Ioannes Oculus

Witamy Was naszym nowy projekcie. Na rynku cały czas ukazuje się mnóstwo książek. Ciężko wybrać spośród nich te najciekawsze, te po które najchętniej by się sięgnęło. Aby nie zgubić się w tym gąszczu postanowiliśmy uruchomić cykliczny Informator premierowy, czyli krótki przewodnik po tym co ukazuje się na rynku.

Chcemy, aby informator ukazywał się mniej więcej dwa razy w miesiącu. Książkowe premiery trudno osadzić w konkretnym dniu. Jednego dnia wydawnictwo ogłasza premierę, innego książki trafiają do księgarń, a jeszcze w kiedy indziej pojawiają się w Internecie. Dlatego nie trzymając się ściśle dziennych dat będziemy pisać o tym co już miało premierę, a co ma premierę mieć w najbliższych dniach.

#polecamy

Szczepan Twardoch, "Wieczny Grunwald"

Szczepan Twardoch, “Wieczny Grunwald”

Wszystko zaczyna się od gwałtu króla Kazimierza na czternastoletniej córce norymberskiego kupca. Gdy królewski bękart przychodzi na świat, jego ojciec już nie żyje. Paszko zamieszkuje w domu publicznym, do którego trafia jego matka. Kiedy również ona umiera, chłopiec za cały majątek ma mały nóż, który już ubrudził krwią, i chustę z królewskim „K” — jedyny symbol swojego pochodzenia. Wyrusza w drogę, która zaprowadzi go na pola grunwaldzkie. A wszystko, by  dowiedzieć się, kim jest: „bastertem królewskim” czy „kurwim synem”? Rycerzem czy mordercą? Polakiem czy Niemcem? Nieszczęsnym indywidualistą czy pospolitą zabawką w rękach historii?

Tak reklamuje książkę Wydawnictwo Literackie i nie jest to przesada. Szczepan Twardoch pokazał swój kunszt i stworzył kapitalną książkę. Jest to już drugie wydanie tej pozycji. Akcja jest z jednej strony brutalna, z drugiej natomiast ma w sobie nutę metafizyki. Nie jest to jednocześnie książka, która przypadnie wszystkim do gustu. Można ją podziwiać albo nie cierpieć.

#thriller

brown-don-inferno

Don Brown, “Inferno”

O Danu Brownie słyszał chyba każdy. Autor Kodu Leonarda da Vinci ponownie serwuje nam porcję ciekawie zapowiadającej się lektury. Już niedługo bowiem do księgarnń ma trafić Inferno, książka opowiadająca historię Roberta Langdona, który budzi się w zupełnie obcym miejscu z tajemniczym przedmiotem w kieszeni. Co więcej, natychmiast po przebudzeniu ktoś usiłuje go zabić.  Jeżeli jest tak jak reklamuje wydawnictwo, z podążaniem śladami twórczości Dantego, ucieczką zakamarkami Florencji oraz historycznymi tajemnicami miasta, to ja tą książkę już koniecznie i bezwarunkowo chcę, bo zapowiada się bardzo ciekawie.

Inferno
Autor:  Dan Brown
Tłumaczenie: Robert J. Szmidt
Wydawnictwo:
Sonia Draga
Data wydania: 9 października 2013

#sport

"Philipp Lahm. Drobna różnica."

“Philipp Lahm. Drobna różnica.”

Wydawnictwo SQN uraczy w tym tygodniu fanów piłki nożnej książką autobiograficzną kapitana reprezentacji Niemiec i Bayeru Monachium, pt. Philipp Lahm. Drobna różnica. Ma to być szczere wyznanie kogoś, kto był w samym centrum precyzyjnej niemieckiej maszyny. Podobno mamy się dowiedzieć, czy rzeczywiście taka była. Autor zdradza kilka nieznanych dotąd faktów ze swego życia oraz kulisów pracy w reprezentacji Niemiec. Zapowiada się interesująca lektura dla fanów piłki nożnej.

Philipp Lahm. Drobna różnica
Tytuł oryginału: Der Feine Unterschied. Wie man heute Spitzenfußballer wird
Autor:  Philipp Lahm, Christian Seiler
Tłumaczenie: Michał Jeziorny
Wydawnictwo: SQN
Data wydania: 9 października 2013

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.