Wieści

Jo Nesbø, “Doktor Proktor i koniec świata. Być może”

Written by Ioannes Oculus
Jo Nesbø, "Doktor Proktor i koniec świata. Być może"

Jo Nesbø, “Doktor Proktor i koniec świata. Być może”

Jo Nesbø nie raz pokazał, że książki pisać umie. Nie dość, że na swoim dorobku posiada kilka dobrych tytułów to równocześnie większość jego powieści trafia na listy światowych bestsellerów. Tym razem jednak autor postanowił nieco zmienić konspekt swojej dotychczasowej pisarskiej pracy i stworzył dzieło ściśle przeznaczone dla młodego czytelnika.

Jo Nesbø, Doktor Proktor i koniec świata. Być może, [Czarna Owieczka]

Jo Nesbø urodził się w roku 1960 w Oslo. Należy do najgłośniejszych skandynawskich autorów kryminałów, a jego biografia jest naprawdę nietuzinkowa. Z wykształcenia ekonomista; pracował jako makler i dziennikarz. Finanse porzucił jednak dla pisania. Jego powieści kryminalne tłumaczone są na ponad dwadzieścia języków i od dawna królują na listach bestsellerów. Cykl kryminałów z komisarzem Harrym Hole zdobył kilkanaście nagród krajowych i zagranicznych, w tym amerykańskich i brytyjskich. Nesbø jest także muzykiem rockowym, członkiem zespołu Di Derre, dla którego pisze teksty. Nagrał również płytę solową.

Doktor Proktor i koniec świata. Być może. jest już trzecią odsłoną przygód Bulka, Lisy i innych dzieci wymyślonych przez Nesbø. Ja jednak dopiero zaczynam moją przygodę z jego książkami dla dzieci i chociaż lata młodości mam już dawno, dawno za sobą, to lektura była dla mnie niezwykle ciekawa, doskonała w swojej prostocie i z chęcią zagłębie się w pozostałe przygody Doktora Proktora.

Bulek i Lisa podczas zwyczajnego spaceru trafiają na dziwne ślady w śniegu. Ich dziecięca wyobraźnia natychmiast zaczyna działać na pełnych obrotach i uruchamia łańcuch domniemanych zdarzeń, które mogą nastąpić w ich życiu. „Tajemnicze” odkrycie nie daje dzieciom spokoju, nie mogąc skupić się na lekcjach postanawiają udać się do jedynej osoby, której mogą powierzyć swoje znalezisko – doktora Proktora. Zastają go oczywiście w całości pochłoniętego wynajdywaniem coraz to nowych wynalazków, które są całkowicie absurdalne, lecz co się okazuje, niezwykle przydatne. Doktor wysłuchuje wizji dzieci, która w rezultacie daje jeden wniosek – koniec świata jest bliski! Czy jednak aby na pewno?

Doktor Proktor jest znakomita postacią, pełną humoru, magii, pomysłowości. Jest wzorem dla młodzieży, swego rodzaju guru, jednak troszeczkę odchodzącego od normalności. Proktor bowiem nie jest do końca normalnym człowiekiem, jego fantazja mocno wpływa na jego życie, w którym chyba nieco się zatraca. Jego wynalazki doskonale odzwierciedlają jego naturę absolutnego dziwaka. Kto bowiem mógłby wpaść na pomysł wynalezienia proszku, po którym puszcza się bąki z mocą hałasu równą łącznemu bąkowi stada trzystu tysięcy antylop gnu i osiemnastu bawołów. Nie stoi jednak to absolutnie na przeszkodzie, by doktora polubić w sposób szalony i niekontrolowany. Tego zdania najwyraźniej są również jego podopieczni, gdyż z czystym sumieniem pędzą z każdym zawiłym problemem wprost pod drzwi dziwnego Proktora.

Książka pełna jest absurdalnego humoru, prostego ale jednocześnie zawierającego nieraz bardzo inteligentne przesłania. Całość, dla dojrzałego czytelnika, będzie utrzymana w nieco komicznym stylu, jednak doskonale odzwierciedlającym świat widziany oczami młodego człowieka. Bohaterowie Nesbø mają bujną wyobraźnie oraz żyją w swoim świecie, dla których żadna fantastyczna postać nie będzie obca. Sami tworzą swoje wizję, które wprowadzają w życie. Książka jest idealna dla najmłodszych odbiorów. Jestem pewien, że będzie dla nich nie lada gratką, lepszą niż ekran komputera czy konsola gier wideo. Serdecznie polecam i … jednocześnie żałuje. Bycie dorosłym jest ogromnie nudne!

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.