Pasje Technology & Science

Gdy science fiction staje się rzeczywistością

Written by Ioannes Oculus
Voyager 1 daleko w kosmosie

Voyager 1 daleko w kosmosie // fot. NASA

Loty między gwiezdne były domeną literatury science fiction. Były, bo dzisiaj już wiemy, że stają się rzeczywistością. Voyager 1 opuścił Układ Słoneczny i kontynuuje lot w kierunku gwiazdy AC +793888. A dowiaduję się o tym w dzień urodzin Stanisława Lema!

Kilka lat przed moimi urodzinami, w roku 1977, NASA wystrzeliło w kosmos dwie sondy. Wtedy rok 2013 wydawał się zapewne bardzo odległym. Jednak po 36 latach i przebyciu około 19 miliardów kilometrów sonda Voyager 1 dalej działa i dostarcza na Ziemię dane, już z przestrzeni między gwiezdnej. Wraz ze swoim bratem Voyagerem 2 są to najdłużej pracujące maszyny w kosmosie i dwie, które znajdują się najdalej od ziemi.

Nawet nie wiem jakimi słowami opisać dumę z ludzkości, radość z potęgi ludzkiego umysłu! Bo to już nie jest science-fiction, to już science-reality jak powiedziała Janet Sternberg, której głos został zarejestrowany na złotej płycie umieszczone na pokładzie sondy. Voyager rozpoczął swoją wędrówkę zaledwie 8 lat po tym jak człowiek stanął na Księżycu.

Następny miał być Mars. Były śmiałe plany budowy ogromnego statku na orbicie, który mógłby dotrzeć do tej planety i umożliwić ludziom lądowanie. Ze względu na koszy zarzucono tę metodę. Potem pojawiły się projekty o wiele tańsze, gdzie człowiek mógłby spędzić na powierzchni Czerwonej Planety, o ile dobrze pamiętam, ponad rok. Niestety te pomysły też zarzucono do lamusa. Szkoda, bo ludzkość już nie mierzy tak daleko i tak odważnie. Emocjonujemy się łazikami na Marsie i zapominamy o całej reszcie. Gdzie podziały się odwaga i wyobraźnia sprzed stosunkowo niewielu lat? Jedno, dwa pokolenia minęły, a zamiast wysyłać ludzi na Marsa i sondy ku innym gwiazdom, bardziej interesują nas sprawy tak przyziemne jak nowy iPhone?

Ja bym chętnie poleciał kiedyś w kosmos, na Czerwoną Planetę, a może i dalej. Pewnie jednak gdy to się stanie, będę już za stary na takie wybryki, ale może przynajmniej obejrzę jak człowiek stawia pierwsze kroki na Marsie, jak kolejna sonda udaje się w podróż ku gwiazdom…

About the author

Ioannes Oculus

Passionate book lover addicted to fantasy, interested in astronomy, family history, technology, social media and foreign languages. Currently working in IT company.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.