Wieści

Cassandra Clare, “Dary Anioła: Miasto kości”

Written by Ioannes Oculus
Cassandra Clare, "Dary Anioła: Miasto kości"

Cassandra Clare, “Dary Anioła: Miasto kości”

Na księgarskie półki trafiło właśnie nowe wydanie znanej w literackim świecie trylogii Cassandy Clare – Dary Anioła. Wszystko to z okazji nadchodzącej premiery kinowej adaptacji książki.

Cassandra Clare, Dary Anioła: Miasto kości, [MAG], Warszawa 2013

Pisarka, urodzona w amerykańskiej rodzinie w Teheranie, mieszkała w Francji, Anglii i Szwajcarii zanim skończyła 10 lat. Od szkoły średniej mieszkała w Los Angeles i Nowym Jorku, gdzie pracowała w redakcji. W 2004r. zaczęła pracę nad powieścią Miasto Kości, jej natchnieniem był krajobraz Manhattanu. W fandomie związanym z Harrym Potterem znana dzięki opowiadaniu Draco Trilogy. Cassandra Clare to jej pseudonim artystyczny.

Clary Fray jest rudowłosą, amerykańską dziewczyną, która często lubi wpadać w różne tarapaty. Jej matka jest niespełnioną, nieco zwariowaną artystką, dlatego dziewczyna woli spędzać wolny czas na ulicach Manhatanu bądź w nocnych klubach, najlepiej w obecności swojego najlepszego i w gruncie rzeczy jedynego przyjaciela. Pewnego dnia w klubie Pandemonium dziewczyna jest świadkiem, jak trzech chłopców dokonuje zabójstwa na koledze. Okazuje się jednak, że ofiara nie była człowiekiem, gdyż zaraz po śmierci dosłownie rozpłynęła się w powietrzu. Clary bije się z myślami, nie wie czy zawiadomić policje czy na własną rękę rozstrzygnąć zagadkę. Dziewczyna z czasem dochodzi do prawdy o jej świecie. Dowiaduje się, że pośród ludzi żyją też inne, duchowe istoty a niektórzy wtajemniczeni są powołani do ich niszczenia. Od tego momentu życie dziewczyny diametralnie się zmienia. Clary poznaje mistyczną prawdę o związku aniołów z ludźmi oraz o tworach, które są powołane do utrzymywania pokoju w świecie zwykłych śmiertelników. Za rogiem bowiem w każdym momencie może czaić się zły demon, czyhający na ludzką dusze.

błąd wydania

błąd wydania

Nowe wydanie całej trylogii Cassandry Clare zostaje powołane do życia z okazji premiery kinowej filmu, na podstawie pierwszej części cyklu – od 21 sierpnia można oglądać dzieło na ekranach polskich kin. Co smuci najbardziej, to jednak błędy, jakie pojawiają się w wydaniu. Mam nadzieje, że to wypadek przy pracy a nie wpadka na większą skale. Rozdział pierwszy nieoczekiwanie kończy się gdzieś w połowie, by ustąpić miejsca… rozdziałowi numer trzy. Ten zaś z kolei powtarza się dwa razy. Jak dla mnie taka wada nie powinna mieć miejsca, niestety jednak żadna drukarnia nie jest doskonała i błędy tego typu były, są i będą. Na całe szczęście wydawnictwo MAG przygotowało się na tego typu wypadki i każdy wadliwy egzemplarz z radością wymienią na nowy!

W gruncie rzeczy spodziewałem się po książce czegoś lepszego. Tak naprawdę lubię bohaterów, którzy są oryginalni i którzy posiadają w sobie nutkę odrębności na tle otaczającego ich świata. Clary jest jednak nastolatką całkiem schematyczną. Młoda, nierozumiana, oglądająca MTV i lubiąca dobrą zabawę. Fabuła sama w sobie także bywa miejscami przewidywalna, a obecność pośród żywych istot demonów czy aniołów jest wielce znana literaturze fantastycznej. To, co cieszy to na pewno przyjemny w odbiorze styl, humorystyczne dialogi i łatwość prowadzenia akcji. Sumując jednak to zestawienie otrzymujemy książkę raczej przeciętną, zwykły wypełniacz wolnego czasu, który czyta się bardzo szybko i który równie prędko umyka z naszej pamięci. W dodatku przeznaczony dla zbuntowanych nastolatków.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

1 Comment

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.