Wieści

Alex Kava, “Płomienie śmierci”

Written by Ioannes Oculus
Alex Kava, "Płomienie śmierci"

Alex Kava, “Płomienie śmierci”

Maggie O’Dell wraca do gry. Niebezpiecznej gry.

Alex Kava, Płomienie śmierci, tłum. Katarzyna Ciążyńska, (tyt. org. Fireproof), [Wydawnictwo Harlequin Enterprises], Warszawa  2013

Kup Płomienie śmierci już teraz w Centrum Taniej Książki!

Alex Kava to amerykańska autorka bestsellerowych thrillerów psychologicznych. Zanim rozpoczęła swoją przygodę z literaturą prowadziła własną firmę projektującą grafikę, później przez kilka lat pracowała jako szef PR swojej macierzystej uczelni – College of Saint Mary w Omaha. W 1996 roku na dobre zajęła się pisaniem. Do dziś w Polsce ukazały się jej powieści: Fałszywy krok Trucizna oraz stanowiące serię: Dotyk zła, W ułamku sekundy, Łowca dusz, Granice szaleństwa, Zło konieczne, Zabójczy wirus, Czarny piątek, Kolekcjoner i Śmiertelne napięcie. Płomienie śmierci również zalicza się do serii książek o agentce specjalnej Maggie o’Dell.

Tym razem O’Dell i Tully mają zająć się sprawą podpaleń magazynów w Waszyngtonie. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że sprawca jest zwyrodnialcem, który lubi patrzeć na dzieło zniszczenia, którego dokonuje, a przy okazji rozładowywać napięcie seksualne. W trakcie pożarów nie giną ludzie, do czasu. W dzielnicy bezdomnych policja znajduje w zgliszczach oszpecone ciało kobiety, ze zmasakrowaną twarzą, a więc niemożliwe do zidentyfikowania. Dopiero implant piersi posiadający numer seryjny, pozwala ustalić tożsamość ofiary. Maggie, jako specjalistka od portretów psychologicznych, ma za zadanie ustalić profil sprawcy i oczywiście pomóc w ujęciu podpalacza.

W całą sprawę miesza się Jeffery Cole, dziennikarz, tropiciel sensacji, ostatnio specjalizujący się w pożarach. On i jego operatorka poważnie zagrożą dobru śledztwa, a do tego odkryją przed widzami tak pilnie strzeżoną prywatność Maggie.

Czytelnicy, którzy wcześniej już mieli okazję sięgnąć po powieści z serii o Maggie wiedzą, że agentki los nie oszczędza. Za każdym razem, kiedy rozwiązuje jakąś sprawę, staje się obiektem prześladowania psychopatów i zwyrodnialców. Każde śledztwo kończy z nowymi bliznami, nie tylko na ciele. Nie inaczej jest tym razem, choć okaże się, że jest to dopiero wstęp do kolejnej książki. Część z Was pewnie pamięta, że ojciec O’Dell był strażakiem i zginął na służbie. Sprawy podpaleń wiążą się dla niej z bolesnymi wspomnieniami i lękiem, tym bardziej, że przyrodni brat swoje życie zawodowe również związał ze strażą pożarną.

Seria powieści o agentce to dla mnie majstersztyk gatunku. Każdy thriller opowiada osobną historię, ale między nimi zachowana jest chronologia, a część motywów zazębia się. Autorka jak zawsze stopniuje napięcie po to, by na końcu zaskoczyć czytelnika zakończeniem, którego się nie spodziewa. Od książki nie da się oderwać, mimo iż Płomienie śmierci są wyjątkowo, nawet jak na Alex Kavę, pełne krwi, flaków i krzyku. Dreszcze zapewnione, podobnie jak przyspieszone tętno i podwyższony poziom adrenaliny. Wielu powie, że to przecież tylko książka. Ja mówię, że to coś więcej. To wciągająca historia w jednym z moich ulubionych gatunków. To jedna z autorek, której nazwisko na okładce gwarantuje, że czas poświęcony lekturze, nie będzie czasem straconym. Uważasz, że kobiety nie mogą pisać dobrych thrillerów? Przekonasz się, że jest inaczej. Polecam!

 

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.