Wieści

Pater Watts, “Ślepowidzenie”

Written by Ioannes Oculus
Ślepowidzenie

Ślepowidzenie

Trzecie, kolekcjonerskie i piękne, przyozdobione czarno-białymi grafikami wydanie książki Petera Wattsa doskonale pokazuję, jak bardzo Ślepowidzenie cenią sobie polscy fani science fiction.

Pater Watts, Ślepowidzenie, [MAG], Warszawa 2013

Kup książkę w internecie taniej!

Peter Watts (ur. 1958) – kanadyjski, anglojęzyczny pisarz SF i biolog morski, zajmujący się ssakami. Przez większość dorosłego życia nie mógł się zdecydować, czy zostać pisarzem, czy naukowcem, w rezultacie zostając skrajną hybrydą tych dwóch gatunków. Zdobył szereg nagród w dziedzinach tak odległych od siebie jak biologia ssaków morskich, film dokumentalny i fantastyka naukowa. Obecnie Watts pisze dwie książki: Sunflowers oraz State of Grace, której akcja dzieje się na Ziemi równolegle z akcją Ślepowidzenia.

Ludzkość stoi na bardzo wysokim poziomie technologicznym. Podbój kosmosu postępuje gładko, odkryta technika pozwala na przemierzanie ogromnych połaci tajemniczego kosmosu. Na Ziemi także wiele rzeczy poszło w przód, choroby genetyczne nie stanowią już dla cywilizacji większego problemu, a bardzo duża część obowiązków ludzi przejęły maszyny i komputery. Pewnego dnia na naszą planetę spadają Świetliki – twory obcej cywilizacji, które przed destrukcją robią zdjęcia Ziemi. Ludzkość jako pierwsza wyciąga dłoń w kierunku nowej rasy, wysyła zatem w przestrzeń statek kosmiczny, nazwany Tezeuszem. Jego pięcioosobowa załoga pod dowództwem drapieżnego wampira ma za zadanie dowidzieć się, o co chodzi obcym przybyszom. W skład ekipy wchodzą zdolne umysły kilku dziedzin – wojska, biologii, komunikacji czy technologii.

Punkt widzenia powieści jest przedstawiony oczami syntetyka Siriego Keetona. Jest on głównym bohaterem, poznajemy jego przeszłość dzięki retrospekcją, które co jakiś czas pojawiają się na kartach książki. Autor przemawia przez niego, częstując nas jego ideologią, przemyśleniami i pomysłami. Książka jest bowiem ciekawym, nowym spojrzeniem na pierwszy kontakt z obcą cywilizacją a same doświadczenie spotkania, nadaje smutny wyraz świadomości ludzi. Obce istoty bowiem nie mają jakiegoś stworzonego wizerunku, są po prostu czymś nowym, monolitem, niezrozumiałym i inaczej myślącym tworem. Autor umiejętnie ukazuje przyszłość ludzkości, sprawnie posługuję się punktami widzenia poszczególnych bohaterów. Daje czytelnikowi wiele okazji do głębszych przemyśleć, częstuje nauką, fizyką w sposób przyjemny i łatwy.

Mimo, że czytało mi się książkę dobrze i w jakiś sposób mi się podobała, to jednak czuje lekki niedosyt. Wynika on nie do końca z fabuły, ale z koncepcji powieści. Mam bardzo mieszane uczucia jeśli chodzi o literaturę science fiction. Stwierdziłem, że od książki oczekuje głownie radości i przygody, a Ślepowidzenie jest powieścią dojrzałą i dającą okazję do własnych wniosków. Jest to książka, nad którą na pewno trzeba się co nieco zastanowić.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.