Wieści

Milena Wójtowicz, “Podatek”

Written by Ioannes Oculus
Milena Wójtowicz, "Podatek"

Milena Wójtowicz, “Podatek”

Milena Wójtowicz, Podatek, [Fabryka Słów], Lublin 2009

Pewne na tym świecie są tylko śmierć i podatki. 

Milena Wójtowicz jest urodzoną w 1983 roku polską pisarką fantasy. Z wykształcenia magister socjologii, w tej chwili stały współpracownik magazynu Fahrenheit, pisarka, tłumaczka. Gadatliwa optymistka, zdeklarowana miłośniczka psów, roczników statystycznych, książek, komiksów internetowych i lampek choinkowych.

Kup książkę Podatek już teraz w Centrum Taniej Książki!

Monika jest poborcą podatkowym w Urzędzie Skarbowym. Tym DRUGIM Urzędzie. Co to oznacza w praktyce? Zamiast wpłat gotówkowych dziewczyna ściąga należność w postaci potencjału magicznego. Już na pierwszej wizycie nie wszystko idzie zgodnie z planem. Okazuje się bowiem, że dziewczyna jest magiem. A do tego rusałką. Połączenie szalone i dość kłopotliwe.

Na pierwszy rzut świeżo upieczona i zarejestrowana magiczka dostaje za zadanie dokończenie sprawy, którą poprzednio zawaliła. Do pomocy dostaje niedoszłego niemieckiego maga Jensa. Kolejne rozdziały książki to perypetie tej dwójki w trakcie kolejnych wizyt u dłużników. Do tego oryginalnego duetu dołączy jeszcze wodnik Ślipak, poligamicznie związany z kilkoma zaborczymi… żabami. Nad wszystkim oczywiście czuwa Pan Kierownik i jego świta, a wśród nich, kultowa dopiero od pewnego czasu, Pani Halinka. Do kompletu nie może oczywiście zabraknąć ważniaków z Centrali, z tradycyjnymi już, jak na “bardzo-ważnych-szefów” przystało, zaburzeniami jaźni.

Książka jest świetna, dowcipna, bardzo wciągająca (podczytywałam nawet na przerwach śniadaniowych w pracy!). A do tego polskie realia, kłopoty ze znienawidzonym Urzędem Skarbowym (magicznym, ale jednak). To jedna z tych książek, których bohaterowie obracają się w znanych czytelnikom kręgach, i która pozwala spojrzeć na otaczającą nas szarą rzeczywistość z przymrużeniem oka. Bo nagle okazuje się, że wszystkie urzędy są takie same. Wszędzie biurokracja, kłopoty kadrowe, pasjansiki, kolejki i niekoniecznie przyjazna petentom obsługa, z trollami na czele!

Powieść stanowi połączenie fantastyki i kryminału, powieści sensacyjnej, szpiegowskiej, mafijnej, a wszystko w swojskich klimatach i w naszym, polskim wydaniu. Jeśli lubicie pośmiać się z tego, co znacie, a czego nie lubicie (bo kto lubi Skarbówkę), ta książka na pewno Wam się spodoba. Polecam!

 

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

1 Comment

  • Całkiem ciekawie się zapowiada! Podobne odczucia miałem przy “Załatwiaczce” dlatego książkę muszę jak najszybciej zdobyć:)

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.