Wieści

Aleksandra Ruda, “Wybór”

Written by Ioannes Oculus
Aleksandra Ruda, "Wybór"

Aleksandra Ruda, “Wybór”

Aleksandra Ruda, Wybór, tłum. Ewa Białołęcka, (tyt. oryg. Bыбор), [Fabryka Słów]. Lublin 2012

Olgierda Lacha znowu w akcji. Niebezpieczna, zadziorna, ale jak zawsze urocza.

Kup książkę Wybór już teraz w Centrum Taniej Książki!

Aleksandra Ruda jest specjalistą od spraw religii, dziennikarką i pisarką fantasy. Urodzona w 1982 roku na Ukrainie autorka znana jest przede wszystkim z sentymentalnych opowiadań publikowanych na łamach periodyków. Debiutowała publikacją w Fahrenheicie.

Wybór to kontynuacja powieści Odnaleźć swą drogę. Pierwszą część historii Olgierdy Lachy (festiwal dziwnych imion czy co?) przeczytałam niemal trzy lata temu. Moja opinia o książce nie była zbyt pochlebna. Narzekałam przede wszystkim na podobieństwa między postaciami w odniesieniu do książek Trudi Canavan.

W drugiej części bohaterka o jakże oryginalnym imieniu staje u progu wielkiej kariery Mistrza Artefaktów. I chociaż wizja opływania w dostatki, perspektywa sławy i uwielbienia jest jej sercu niezwykle bliska, rzeczywistość okaże się wiele trudniejsza. Olgierda jest, no cóż, dość pechowa. Bez przerwy ktoś nastaje na jej życie, a umówmy się, przyjaciel półkrasnolud i narzeczony nekromanta to nie jest dobre towarzystwo dla panienki. Tyle, że z panienki Ola ma tyle co nic. Wiecznie pakuje się w kłopoty, z których wychodzić musi albo sama albo (i to częściej) z pomocą innych.

Wybór jest o niebo lepszy od pierwszego tomu. Nie wiem skąd taki “rozjazd”. Tamtą książkę męczyłam, a tu o wiele więcej się dzieje. Akcja nie jest ograniczona do jednego, góra dwóch miast. Pojawia się więcej bohaterów, więcej dowcipnych dialogów, jest po prostu ciekawiej. I chociaż jest to już kolejna z powieści “babsko – fantastycznych”, jest jedną z lepszych, które ostatnio czytałam. Tym, którym niestraszny mój specyficzny gust literacki, zdecydowanie polecam.

 

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

1 Comment

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.