Wieści

Carles Viñas, “Barcelona Blaugrana”

Written by Ioannes Oculus
Carles Viñas, "Barcelona Blaugrana"

Carles Viñas, “Barcelona Blaugrana”

Zajrzyj do środka książki i udaj się w niezwykłą podróż do Barcelony – kolebki najsłynniejszego klubu świata.

Carles Viñas, Barcelona Blaugrana, [SQN], Kraków 2013

Barcelona. Jak ty kojarzysz to miasto? Czy słysząc o stolicy Katalonii myślisz o prężnie rozwiniętej metropolii leżącej nad Morzem Śródziemnym, pełnej ciekawych zabytków, bogatej kultury? Masz przed oczami obraz rozciągających się plantacji winogron, świetnych marek win czy po prostu na myśl przychodzi ci tylko Leo Messi i wspaniała FC Barcelona – klub, który w piłce nożnej zdobył chyba już wszystko, co było do osiągnięcia? Jeśli masz dylemat, która opcja lepiej ci podchodzi, to na pewno pomocna okaże się książka Barcelona Blaugrana.

Dzieło Viñasa to niezwykły przewodnik po mieście, śladami FC Barcelony. Miłość do tego Hiszpańskiego klubu może być świetnym pretekstem do poznania historii całego miasta. Okazuje się bowiem, że wiele miejsc, znanych osób, czy zabytków jest bardzo związana z historią Barcelony. Kibicowanie klubowi Iniesty czy Messiego to świetny początek zapoznania się z kulturą, językiem i obyczajami, które obowiązują w Katalonii. Na kartach książki zobaczymy obszerną mapę całego miasta z zaznaczonymi punktami naszej domniemanej wycieczki. Prócz ciekawostek o mieście i Barcy, przewodnik pełen jest zdjęć, który przybliżają nam nasza literacką podróż i pełnią rolę obrazkowego wehikułu czasu.

Autor daje nam aż 95 powodów, dla których FC Barcelona jest drużyną niezwykłą. Dla mieszkańców miasta, to nie tylko klub, który odnosi wielkie sukcesy w świecie piłki nożnej, to zdecydowanie coś więcej. Bogata historia miasta, często niestety przedstawiona w negatywnym świetle, idzie w parze z narodzinami drużyny piłkarskiej. Poznajemy osoby, które stały się zalążkiem klubu. Wędrujemy śladami pierwszych piłkarskich meczów, poznajemy miejsca w których FC Barcelona stawiała pierwsze kroki w raczkującym dopiero sporcie. Czytając książkę dowiadujemy się o wielu niezwykłych ciekawostkach. Możemy odpowiedzieć sobie na takie pytania, co łączy hotel Ritz i restaurację 7 Portes z Barcą, gdzie pochowano najważniejszych członków i założycieli klubu a przede wszystkim czym jest tytułowa blaugrana.

Dla fanów FC Barcelony książka, mam nadzieję, będzie świetnym uzupełnieniem wiedzy na temat ulubionej drużyny. Szczerze wierzę też, że przewodnik stanie się zachętą do szerszego zapoznania się z Hiszpanią i stolicą Katolonii, gdyż naprawdę warto, nawet literacko czy wirtualnie, udać się do tego pięknego miasta!

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.