Wieści

Bibliotekarze na wygnaniu ratują manuskrypty

Written by Ioannes Oculus

Librarians in ExileBezcenne manuskrypty z Mali, które udało się uratować przed wojownikami Dżihadu są teraz zagrożone! Stowarzyszenie Librarians in Exile apeluje o pomoc! Nie pomógł rząd, nie pomogły korporacje, pomagają zwykli ludzie.

Zapisane pięknym, kaligrafowanym pismem strony udało się uratować i wywieźć z Timbuktu w Mali. Zrobili to bibliotekarze i archiwiści. Jednak zmiana klimatu nie przysłużyła się uratowanym zabytkom. Grozi im obecnie rozkład przez dużo większą wilgotność powietrza. Muszą więc zostać odpowiednio zabezpieczone. Jest co chronić! Zawierają one tak różnorodne zapisy, od poezji do notatek handlowych, że stanowią wspaniałe historyczne źródło. Tym bardziej, że pochodzą z południowej Europy, Arabii, Egiptu, Maroka i innych krajów. Jak informuje The Guardian łącznie mamy do czynienia z około 300 tysiącami manuskryptów!

Stowarzyszenie ratujące te zabytki szacuje, że konieczne będzie zebranie 100 tysięcy dolarów, aby zabezpieczyć bezcenny zbiór. W tej chwili zebrali niemal połowę tej kwoty, ponad 45 tysięcy. Do celu jeszcze daleko, a czas się kurczy, papier bezpowrotnie niszczeje, a wraz z nim to, co na nim zapisano kilkaset lat temu. Manuskrypty muszą zostać umieszczone w specjalnych pojemnikach, dzięki którym będą zabezpieczone przed wilgocią i innymi niekorzystnymi czynnikami.

Obecnie ich istnienie zawdzięczamy heroicznemu wysiłkowi tych, którzy wywieźli je z zagrożonych miejsc oraz zwykłych ludzi:

It is through the efforts of ordinary people that the manuscripts have been preserved this long, and that they have survived the violence affecting Mali today. Crowdfunding is enabling of participation and we believe this is a key to the sustainable safeguarding of the manuscripts.

To dzięki staraniom zwykły ludzi manuskrypty zachowały się tak długo i przetrwały przemoc, jaka ma miejsce obecnie w Mali. Crowdfunding daje możliwość uczestnictwa i wierzymy, że jest kluczem do zachowania manuskryptów dla przyszłości.

Zapraszamy Was, żebyście obejrzeli także krótki materiał filmowy na ten temat (po angielsku). Kto miałby możliwość wesprzeć ratowanie starożytnych manuskryptów może przekazać datek na ten na stronie projektu: http://www.indiegogo.com/projects/timbuktu-libraries-in-exile

T160K: Libraries in Exile from Evaporate Entertainment on Vimeo.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.