Wieści

Charline Harris, “Pułapka na martwego”

Written by Ioannes Oculus
Charline Harris, "Pułapka na martwego"

Charline Harris, “Pułapka na martwego”

Poznaj kolejną odsłonę cyklu Czysta Krew, która jest zwiastunem końca serii o Sookie Stackhouse!

Charline Harris, Pułapka na martwego, [MAG], Warszawa 2013

Charlaine Harris jest fenomenem literackim w Stanach Zjednoczonych. Jako jedyna autorka wprowadziła jednocześnie 7 tytułów serii na listę bestsellerów New York Times. Na podstawie jej serii o Sookie Stackhouse, laureat Oscara i nagrody Emmy, Alan Ball nakręcił serial, który z miejsca stał się hitem na całym świecie, zdobywając dwie nominacje do Złotych Globów i prawie 4 miliony widzów w samych USA. W Polsce emitowany na HBO serial jest najlepiej oglądanym serialem tego kanału. Prawa autorskie do serii książek Charlaine Harris o Sookie Stackhouse sprzedano do ponad 20 krajów.

Światło dziennie ujrzał niedawno dwunasty już tom cyklu Czysta Krew, co zaspokoiło na chwilę rządze wszystkich oddanych fanów True Blood. I tym razem w książce nie brakuje rewelacji. Wszystko zaczyna się do tego, że Sookie – czytająca w myślach wróżka, przyłapuje swojego wampirzego chłopaka Ericka na piciu krwi z innej kobiety. Okazuje się, że kolacja Ericka jest o wiele młodsza od Sooki i w dodatku bardzo ładna. Zazdrosna i zdenerwowana kobieta wpada w lekki szał i wygania z domu młodą dawczynie krwi. Wszystko jednak nabiera innego obrotu, gdy okazuje się, iż młoda kobieta, z której niedawno pił wampir, leży martwa pod klubem “Fangtasia”. Wiadomym jest, że ani Erick ani Sookie nie dopuścili by się tak nikczemnego czynu, zwłaszcza gdy martwa kobieta z własnej woli chciała, aby z niej pito. Okoliczności jej ostatniego wieczoru wskazują Northamana na domniemanego zabójcę, niemniej Sookie zaczyna na własną rękę rozwiązywać zagadkę, by odsunąć podejrzenia od wampira. Tym samym wróżka po raz kolejny wpadnie w niemałe kłopoty oraz narazi się stadzie wilkołaków. Niemiłe wydarzenia w Bon Temps splotą się także z przyjazdem do miasta króla Luizjany – Felipe de Casto.

Książka jest bardzo barwna, lecz do tego już Harris przyzwyczaiła swoich czytelników. Zaczynając od zmysłowych, miłosnych opisów, po dramatyczne walki nadprzyrodzonych istot, kończąc na czasem kryminalnych łamigłówkach, autorka buduje świat bardzo dynamicznie i ciekawie. Podczas lektury Harris towarzysza nam naprawdę wszelkie ludzkie uczucia i emocje, co sprawia, że książka jest właśnie aż tak cenna dla fanów dobrej fantastyki.

Nowa odsłona cyklu Czysta Krew pokazuje, że kunszt literacki Charline Harris ani na chwilę nie zwalnia. Autorka zdecydowanie brnie w świat Sookie, upiększając go coraz to nowymi zagadkami. W Pułapce na martwego po raz kolejny mamy tajemnicę, której konsekwencję bynajmniej mogą skończyć się tragicznie. Sprawy bardzo się komplikują i trudno będzie odkryć prawdziwe karty wampirze gry. Charakterystyczne jest to, że autorka powoli zaczyna układać wszelkie wątki swojej serii, gdyż następny tom Czystej Krwi będzie ostatnim. Niestety jednak finał zapowiada się bardzo intrygująco i niespodziewanie, co nie zawsze zwiastuje udane zakończenia. Zostaje nam jednak czekać na polskie wydanie i na własnej skórze dowiedzieć się, jak skończą się losy wróżki Sookie.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

5 Comments

  • Z tej serii czytałam tylko “Dotyk martwych” i nie powalił mnie ten tom na kolana, ale nie był też beznadziejny. Nie zarzekam się też, że po inne części nie sięgnę, ale nie są to pozycję, które muszę przeczytać:)

  • Takie odczucia pewnie dlatego, iż “Dotyk Martwych” jest uzupełniającym dodatkiem, zbiorem opowiadań z uniwersum Sookie. Właściwa seria jest zdecydowanie bardziej ciekawa! 🙂

  • czytalam i posiadam zakupilam zaraz po premierze w empiku :). uwielbiam jak wszystkie czesci oprocz dotyk martwych 🙂

  • Cykl lubię, choć Sookie czasami bywa drażniąco naiwna, by za chwilę zaskoczyć całkiem inteligentnym działaniem. Małe sprostowanie: cykl książek w Polsce to Sookie Stachouse, w oryginale The Southern Vampire Mysteries natomiast serial to True Blood/Czysta krew ;).

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.