Games Pasje Rozrywka i kultura

Lubię budować koleje!

Written by Ioannes Oculus

Wzięło mnie chwilowo na granie. Z jakiegoś bliżej nie znanego powodu postanowiłem odpalić jedną z nielicznych gier komputerowych, które jeszcze posiadam, czyli Railroad Tycoon 3. Odpaliłem instalkę i napisałem o tym w internetach. Na reakcję nie trzeba było długo czekać. Chwilę po tym jak o tym pochwaliłem się na Twitterze, odpisał mi @forby777:

ottd-forby-modified

No i wtedy się zaczęło… Zaktualizowałem swój Open Transport Tycoon Deluxe, odpaliłem i wpadłem! Gra wciągnęła mnie bez reszty… Może nie zupełnie bez reszty, bo w przerwie postanowiłem napisać ten post. Jest to jedna z tych gier, przy których trzeba uważać. Uzależniają i można zapomnieć o całym świecie budując koleje, projektując połączenia autobusowe, tramwajowy, lotnicze i morskie. Jednym słowem mnóstwo świetnej rozrywki.

Prawie od początków mojego grania na komputerze pociągały mnie strategie i gry ekonomiczne. Trzeba było się przy nich nagłówkować, pomyśleć i przewidzieć konsekwencje swoich działań. W jednym z czasopism o grach (bodajże był to Secret Service) wyczytałem o Transport Tycoon. Już nie pamiętam jak wszedłem w posiadanie tej gry, dość że towarzyszy mi do dzisiaj. Zmieniła się tylko wersja z komercyjnej na tą pisaną jako open source i moim zdaniem lepszą od oryginału.

To kiedyś były małe wsie...

To kiedyś były małe wsie…

Gra ma to, czego mogą jej pozazdrościć te współczesne, czyli niesamowitą grywalność. Grafika jest ładna jak na czasy jej powstania, dzisiaj zapewne nie zachwyca. Jednak to co się liczy, to fakt, że gdy zaczniemy budować imperium transportowe, nie sposób tego skończyć. Zaczynamy skromnie, z jakąś tam zawsze za małą ilością pieniędzy, a przed sobą mamy cały świat. Można się wyspecjalizować w transporcie towarów albo pasażerów. Można skoncentrować się tylko na jednym rodzaju transportu. W tej kategorii zwyciężają oczywiście pociągi z olbrzymimi możliwościami budowania skomplikowanych stacji, połączeń skrzyżowań i tym podobnych. Gdy oglądam w internetach to co niektórzy zaprojektowali, to zapiera mi dech w piersiach. Ja im do pięt nie dorastam i nie ogarniam tak skomplikowanych konstrukcji. Nie przeszkadza mi to w czerpaniu wielkiej frajdy z samej gry!

Gra chyba do dzisiaj wzbudza zainteresowanie wielu osób. Kto jej nie zna, niech spróbuje. Wersję open source można pobrać za darmo ze strony openttd.org. Myślę, że przydała by się niektórym i to bardzo. KZK GOP i PKP mogły by ją mieć w standardowym kursie szkoleniowym. Może w końcu by był z nich jakiś pożytek.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.