Wieści

Dymitry Glukhovsky, “Metro 2033”

Written by Ioannes Oculus

Czego w ogóle mogą się bać ludzie, jeśli nie muszą w każdej sekundzie obawiać się o swoje życie i stale o nie walczyć, próbując przedłużyć je choćby o jeden dzień? (Dmitry Glukhovsky).

O Metrze 2033 słyszałem już sporo zanim sięgnąłem po tę książkę. Swego czasu mówiło się trochę i o niej samej i o całym projekcie Dmitry Glukhovsky’ego. Jednak dopiero niedawno zmierzyłem się z tą lekturą. Wszystko dzięki fenomenalnemu głosowi Krzystofa Gosztyły. Zapraszam więc do obejrzenia video recenzji. Proszę jednocześnie o wyrozumiałość – uczę się dopiero sztuki video blogowania.

Kiedy przeżywasz wyznaczony ci czas… jakby to objaśnić… Może się zdarzyć, że przydarzy ci się coś, co sprawi, że będziesz wykonywał określone działania i podejmował określone decyzje, przy czym masz wolny wybór: jak chcesz, to robisz tak, jak nie – to inaczej. Ale jeśli podejmiesz prawidłową decyzję, to rzeczy, które się będą dalej z tobą działy, już nie będą, jak się wyraziłeś, przypadkowymi zdarzeniami. Będą uwarunkowane wyborem, którego dokonałeś. […] jeśli znów znajdziesz się na rozstaju, i znów podejmiesz konieczną decyzję, potem pojawi się przed tobą wybór, który nie wyda ci się już przypadkowy, oczywiście, jeśli się tego domyślisz i będziesz umiał go sobie uświadomić. I twoje życie przestanie być po prostu zbiorem przypadków. Przeobrazi się… w fabułę.

Dimitry Glukhovsky

Polecamy tanie zakupy w księgarni Selkar!

Metro 2033 to debiut Dmitry Glukhovsky’ego. Jeszcze przed publikacją kolejne jej rozdziały były regularnie zamieszczane w Internecie, dzięki czemu szeroka publiczność zapoznała się z jego twórczością. Ostatecznych kształtów nabrała w 2005, kiedy wydawnictwa Eksmo opublikowało całą powieść. U nas ukazała się pięć lat później wydana przez wydawnictwo Insignis Media.

Wszystko zaczyna się, gdy Artem pełni wartę w tunelu prowadzącym do jego ojczystej stacji WOGN. Przed czytelnikiem ukazuje się mroczny świat tuneli metra w post apokaliptycznym świecie. Po wojnie nuklearnej powierzchnia ziemi nie nadaje się do zamieszkania dla człowieka. Niedobitki znalazły schronienie w moskiewskim metrze, które od samego początku było przewidywane jako schron w razie działań wojennych, a przystosowane w czasach zimnej wojny na wypadek konfliktu nuklearnego.

Książka jest fenomenalna, słuchałem jej dwa razy i za każdym razem akcja wciągała mnie tak samo. Autor ma wybitny talent poruszania wyobraźni czytelnika/słuchacza i takiego oddziaływania, że książki nie chce się odłożyć nawet na chwilę.

About the author

Ioannes Oculus

I am addicted to languages, both modern and ancient. No language is dead as long as we can read and understand it. I want to share my linguistic passion with like minded people. I am also interested in history, astronomy, genealogy, books and probably many others. My goals now are to write a novel in Latin, a textbook for Latin learners, Uzbek-Polish, Polish-Uzbek dictionary, modern Uzbek grammar and textbook for learners. My dream is to have a big house in UK or USA where I could keep all my books and have enough time and money to achieve my goals.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.